logo Ukrainian flag
 
14 листопада - Всесвітній день боротьби з діабетом.

Міжнародна федерація діабету заснована в 1950 році. Станом на липень 2021 року об'єднувала близько 240 діабетичних організацій з понад 168 країн. Представниками України у Міжнародній федерації діабету є Міжнародна діабетична асоціація України та Українська діабетична федерація. Федерація прагне до підвищення глобальної поінформованості про діабет, сприяючи належному догляду та профілактиці цукрового діабету, а також заохоченню діяльності, спрямованої на пошук ліків проти різних типів діабету. Міжнародна федерація діабету є ініціатором щорічного проведення 14 листопада Всесвітнього дня боротьби з цукровим діабетом.

Ця дата відзначається щорічно з 1991 року в день народження Фредеріка Бантінга, канадського фізіолога, який відкрив спільно з професором Джоном Маклеодом гормон інсулін. Друг дитинства  Бантінга помер від захворювання, яке називається тепер цукровий діабет. Цей трагічний випадок послужив поштовхом для пошуку ліків від цієї хвороби. Цукровий діабет був описаний в I ст. н. е. римськими лікарями Цельсом і Аретом, які відзначали у деяких хворих рясне сечовиділення, надмірну спрагу і втрату ваги. У XVII ст. англійський лікар Томас Уілліс помітив, що у пацієнтів з такими симптомами сеча має солодкуватий смак. Пізніше, в XIX ст., було встановлено, що у тонкій кишці відбувається перетворення крохмалю в глюкозу, яка потім  надходить з кровоносного русла в печінку, де і відкладається у формі глікогену (крахмалоподобної речовини, що складається із залишків молекул глюкози, з’єднаних в ланцюги).

У січні 1922 року нікому не відомий молодий канадський вчений Фредерік Бантінг вперше в історії врятував життя, зробивши ін’єкцію інсуліну 14-річному хлопчику, який страждав важкою ювенільною формою цукрового діабету. Замість того, щоб отримати патент на інсулін і згодом казково розбагатіти, Бантінг передає всі права Торонтському університету.  В подальшому права на виробництво інсуліну перейшли до Канадської ради з медичних досліджень, і наприкінці 1922 року новий лікарський препарат з’явився на ринку. Довгі століття люди не знали засобів для боротьби з цією хворобою, і діагноз «цукровий діабет» не залишав пацієнтові ніякої надії не тільки на одужання, але й на життя: без інсуліну - гормону, що забезпечує засвоєння тканинами глюкози, хворий організм існувати не може і приречений на повільне згасання.  Відкриття Фредеріка Бантінга і Джона Маклеода врятувало життя мільйонам. І хоча цукровий діабет і до цього дня невиліковний, завдяки інсуліну люди навчилися тримати цю хворобу під контролем. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, в 2000 році на Землі проживало 150 мільйонів діабетиків. За даними ВООЗ, в економічно розвинутих країнах світу, до 4—6 відсотків населення хворіє на цукровий діабет. В Європі питома вага таких хворих становить близько 4 відсотків.

Визначаючи загрозу, яку становить для людства цукровий діабет, Генеральна Асамблея ООН прийняла 20 грудня 2006 р. Резолюцію про цукровий діабет, відповідно до якої витрати, пов’язані з наданням медичної допомоги хворим, оцінюються більш як у 2—3 відсотки загальних  видатків з охорони здоров’я; майже 80 відсотків припадає на лікування ускладнень, 20 відсотків — на закупівлю цукрознижувальних препаратів і засобів контролю. За даними Міжнародної діабетичної федерації, вартість лікування одного хворого хоча б з одним хронічним ускладненням становить в середньому від 6 до 18 тис. доларів США на рік. В Україні на 1 січня 2009 р. зареєстровано 1 138 120 хворих на цукровий діабет (2,5 відсотка чисельності населення). Проте кількість людей з недіагностованою патологією перевищує у 3—4 рази. Останніми роками невпинно збільшується кількість хворих дітей, особливо віком до п’яти років, які потребують лікування препаратами інсуліну.

Відповідно до світової статистики, кожні 13—15 років кількість хворих на цукровий діабет  подвоюється. Аналогічна тенденція спостерігається і в Україні.  Показник захворюваності збільшився з 115,6 (1993 рік) до 248,4 (2008 рік) на 100 тис. населення. Переважно це стосується кількості хворих на цукровий діабет II типу. Ситуація ускладнюється також тим, що при цукровому діабеті II типу спостерігається артеріальна гіпертензія у 2 рази частіше, ніж у пацієнтів, які не страждають на цукровий діабет. У структурі загальної захворюваності населення патологія ендокринних органів і тканин займає шосте місце. При цьому кожна третя особа з ендокринним захворюванням страждає на цукровий діабет. Щороку збільшуються видатки для проведення заходів з профілактики, діагностики та лікування хворих, але обсяг таких видатків становить лише 0,5—0,8 відсотка загальних коштів, передбачених для охорони здоров’я.

Заходи в Україні щодо профілактики та лікування діабету.

19 серпня 2009 р. постановою Кабінету Міністрів України № 877 затверджено Державну Цільову Програму  “Цукровий діабет” на 2009—2013 роки. Метою Програми є підвищення ефективності загальнодержавних заходів, спрямованих на:

- профілактику, діагностику та лікування хворих на цукровий діабет, його ускладнень;

- запобігання та зниження рівня захворюваності на цукровий діабет, його ускладнень, спричинених ними інвалідності і смертності;

- збільшення тривалості та поліпшення якості життя хворих шляхом підвищення рівня та забезпечення доступності медичної допомоги, адаптації їх у суспільстві.

Наказ МОЗ України від 29 грудня 2014 року N 1021 «Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів із стандартизації медичної допомоги при цукровому діабеті 1 типу у молодих людей та дорослих».

У 1988 році у Харкові було зареєстровано першу діабетичну громадську організацію, а сьогодні їх десятки по всій Україні. Їхня головна мета — задоволення потреб людей із діабетом, їх підтримка та просвіта населення.

Одна з найбільших та найстаріших організацій —Українська діабетична федерація (УДФ). Після здобуття незалежності УДФ стала членом Міжнародної федерації діабету. Вона реалізує програми, спрямовані на підвищення свідомості суспільства, обмін інформацією про діабет та освіту медичних працівників. Члени федерації відвідують виставки, конференції та круглі столи, організовують семінари, лекції та акції безкоштовного скринінгу. Наприклад, у 2019 році на круглому столі Ukrinform федерація наполягала на важливості ухвалення державної програми з діабету. На своїй сторінці у Facebook УДФ регулярно публікує наукові статті.

Інша велика організація —Міжнародна діабетична асоціація України (МДАУ). У 1996 році її заснували меценати та волонтери. Серед них був благодійний фонд «Діабетик». Відтоді разом з ним МДАУ допомагає людям із діабетом отримати ліки, засоби для вимірювання рівня глюкози та надає іншу допомогу. Також МДАУ займається просвітою: видає журнал «Діабетик». Благодійний фонд «Діабетик» -  це Київський фонд, якому понад 25 років. Одна з головних цілей Фонду — допомагати дітям із діабетом проходити реабілітацію та оздоровлюватися.

Бажаємо здоров`я, бережіть себе!

 

 

 

ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»     Чайка Т.П.
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net