logo Ukrainian flag
 
14 листопада – Всесвітній День боротьби з цукровим діабетом.

Ця дата відзначається щорічно з 1991 року в день народження Фредеріка Бантінга, канадського фізіолога, який відкрив спільно з професором Джоном Маклеодом гормон інсулін. Друг дитинства Бантінга помер від захворювання, яке називається тепер цукровий діабет.

Це день, який служить нагадуванням всьому прогресивному людству про тещо поширеність захворювання невпинно зростаєАктуальність проблеми зумовлена тим, що збільшується захворюваність на цукровий діабет. Встановлено, що число хворих на цукровий діабет подвоюється через кожні 15 років. Масові скринінгові обстеження показали, що в розвинених країнах тяжкими формами цукрового діабету страждає від 2 до 4 % населення. Крім того, ще у 4 – 6 % виявляються латентні або прикордонні форми діабету, що позначаються як «порушення толерантності до глюкози».

Крім генетичних факторів (спадкової схильності), значну роль у виникненні захворювання складають фактори, пов’язані зі способом життя: надмірна вага тіла, незбалансоване харчування, малорухливий спосіб життя.

Цукровий діабет - хронічне ендокринне прогресуюче захворювання, характеризується відносним або повним дефіцитом інсуліну - гормону підшлункової залози, що керує процесами обміну енергією в організмі. Цей гормон допомагає потрапити глюкозі в клітину. Якщо інсуліну не вистачає, вміст цукру в крові значно піднімається.

Симптоми:  почуття спраги, часте сечовипускання, зміна ваги незалежно від способу життя (як у більшу, так і в меншу сторони), погане загоєння ран, шкірні інфекції, свербіж, схильність до перевтоми, посилене відчуття голоду, відсутнє повне насичення після прийому їжі, сухість у роті, погіршення зору.

Від початку захворювання до моменту встановлення діагнозу в середньому проходить 5-7 років. На одного вперше виявленого хворого припадає приблизно 3-4 людини, які ще не підозрюють про наявність у них підступної недуги.

Цукровий діабет 1-го типу частіше виникає у підлітків і в юнацькому періоді, після вірусних інфекцій, збоїв в роботі імунної системи і рідше - через наслідкову схильність.

Цукровий діабет 2-го типу виникає в середньому на 80% від загального числа хворих. Виникає, в основному, у людей після 40 років, які страждають надмірною вагою,  ведуть малорухливий спосіб життя і зловживають неправильним харчуванням.

У той же час, при прийомі деяких лікарських препаратів або ендокринних захворюваннях, можливе виникнення цукрового діабету. Захворювання на цукровий діабет 2 типу реєструється при неправильній функції щитовидної залози, надниркових залоз, під час вживання глюкокортикостероїдних препаратів (це аналоги гормонів, що виробляються корою наднирників), діуретиків (підсилюють сечовиділення), саліцилатів (речовин, що надають протизапальний, жарознижувальний та болезаспокійливий ефекти).

Результати тривалих досліджень свідчать, що здоровий спосіб життя може попередити виникнення і розвиток цукрового діабету і уповільнити прогресування захворювання. Досягти цього можна саме завдяки зміні раціону харчування і достатньому рівню фізичної активності, нормалізації ваги.

Для зниження ризику виникнення діабету необхідно різко зменшити вживання цукру або взагалі відмовитися від нього. Виключити вживання жирної і високовуглеводной їжі. Мінімізувати вживання попередньо оброблених зернових продуктів (мука, білий рис), замінивши на цільнозернові. Курка, індичка, телятина, риба (на ваш вибір) плюс овочі та фрукти як обов'язкова складова раціону. Їжа допустима лише нежирна (за винятком риби, її можна їсти жирну) і з вмістом зелені і вітамінів. Збільшити вживання клітковини у вигляді овочів і фруктів, які не містять крохмаль. Фрукти і овочі повинні становити не менше половини щоденного раціону. Бобові культури (соя, боби, квасоля, нут, горох) також містять багато клітковини і корисного для здоров'я рослинного білку. Люди, які їдять багато продуктів з великим вмістом клітковини, як правило, отримують менше калорій, не набирають надмірну масу тіла, а отже, мають менший ризик розвитку діабету.

Рухайтеся активно, їжте більше фруктів, овочів і будьте здорові!

 

 

 

Завідувачка відділення епіднагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань
КРАМАТОРСЬКОЇ РАЙОННОЇ ФІЛІЇ ДУ ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»    Надія ЖОЛУДЬ
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net