Хоча в листопаді закінчився сезон активності іксодових кліщів, з настанням тривалих теплих періодів в зимовий сезон на території області, навіть в лютому, вже можуть з’являтися перші кліщі. А пік їх активності припадає на квітень-травень та вересень. Саме іксодові кліщі виступають переносниками кліщового вірусного енцефаліту і хвороби Лайма.

Іксодовий кліщ-переносник кліщового вірусного енцефаліту
|
Ці види кліщів зустрічаються практично на всій території України, в т.ч. і в Донецькій області. В зв’язку зі зміною клімату (потепління), розширюються і зони розповсюдження цих членистоногих. Вони все більше та більше освоюють території міських зон - сквери, парки, майданчики для вигулу собак, присадибні ділянки і просто зелені зони. Зимують кліщі в грунті, скупченнях торішнього листя. Основні умови їх виживання – вологий мікроклімат і наявність господаря.
Вважається, що природним резервуаром кліщового енцефаліту є дрібні гризуни. При кровосмоктанні на гризунах вірус енцефаліту потрапляє в організм кліща. Потім зі слиною кліща вірус вводиться в організм людини, де проходить розмноження. Далі людина захворює. А ось в тілі кліща вірус не розмножується. Зрозуміло, не кожен кліщ є носієм енцефаліту. Однак, контакт з цим паразитом несе в собі велику небезпеку.
Що ж це за хвороба – кліщовий вірусний енцефаліт? Це природно-вогнищеве вірусне захворювання з тяжким ураженням центральної нервової системи, яке в більшості випадків призводить до інвалідності, а іноді до летальних випадків. Територія України є ендемічною (неблагополучною) з кліщового вірусного енцефаліту, місцеві випадки цього захворювання серед людей реєструються щорічно. Так, в 2020 році було зареєстровано 2 випадки захворювання, за 11 місяців 2022 року – 1 випадок (Черкаська область). До того ж при дослідженні іксодових кліщів, відібраних на території Донецької області в 2021 році, були виявлені збудники кліщового енцефаліту. Заразитися людина може наступними шляхами:
- трансмісивним - при укусі кліща,
- аліментарним – при вживанні молока хворих тварин – корів,кіз,
- трансплацентарним – після укусу вагітної зараженим кліщем – вірус передається від матері плоду,
- при випадковому роздавлюванні кліща, розчісуванні місця укусу та втиранні в шкіру збудника інфекції, що робити категорично не рекомендується.
Іксодовий кліщ.

Від хворої людини до здорової кліщовий енцефаліт не передається. Вражаються кліщовим енцефалітом всі вікові категорії людей, але частіше хворіють чоловіки (75%). Інкубаційний період при енцефаліті складає 7-14 днів. Це захворювання підступне, бо спочатку маскується під звичайне ГРВІ. Перші ознаки енцефаліту: підвищення температури до 40°С, загальна слабкість організму, запаморочення організму, нудота. Хвороба протікає без особливих ускладнень, поки вірус не потрапляє в головний мозок. Тоді до лихоманки додаються неврологічні прояви захворювання. При ураженні клітин головного мозку хворий страждає порушенням рухових функцій і розладом пам’яті. Ускладненнями можуть бути епілепсія, набряк головного мозку з летальним результатом, ураження черепно-мозкових нервів з розвитком косоокості, утруднень ковтання, параліч м’язів шиї, тулуба і кінцівок. Без своєчасного лікування людина залишається інвалідом.
Методів специфічного лікування кліщового вірусного енцефаліту ще не розроблено, тому найкращим захистом залишається профілактика. Вона ділиться на специфічну і неспецифічну.
Специфічна профілактика включає в себе проведення вакцинації від кліщового енцефаліту. Курс щеплення складається з 3-х доз. Перше щеплення проводиться до сезону активності кліщів (на початку зими), друге – через 1 місяць, третє – через 6-12 місяців після другого. Вироблення імунітету спостерігається вже після проведеного другого щеплення. Імунітет зберігається 3 роки, потім необхідно зробити ревакцинацію.
Неспецифічна профілактика включає в себе дотримання простих, але дуже важливих правил при перебуванні в потенційно небезпечних зонах: використання світлого одягу з довгими рукавами, заправка одягу в штани, заправка штанів в високе закрите взуття, використання головного убору, обробка одягу репелентами. Не забувати проводити само та взаємоогляд на наявність кліщів при перебуванні в зелених зонах. В їжу використовувати тільки кип’ячене молоко.
ПАМ’ЯТАЙТЕ! Від вашої обережності залежить ваша безпека!
В.о.завідувача санітарно-карантинного відділу О.Медвєдєва |