logo Ukrainian flag
 
Дезінфекційна експрес обробка питної води в екстремальних умовах.

У будь-яких умовах і особливо при надзвичайних ситуаціях вода має особливе фізіологічне, гігієнічне та епідеміологічне значення, тому треба бути готовим до можливості її гострого дефіциту та убезпечити себе на той випадок, коли питна вода гарної якості стає недоступною.

Для покращення показників безпеки та якості питної води в екстремальних умовах необхідно два етапи її обробки - освітлення та знезараження ( у виняткових випадках тільки знезараження).

1. Для освітлення необхідно 2 години відстоювати воду, використовуючи потім лише 2/3 від загальної кількості та фільтрувати. Якщо спеціального фільтра немає, використовуються підручні засоби: паперовий рушник, бинт або марля, складені в кілька шарів, шматок тканини не дуже щільної фактури, що пропускає воду. Як фільтр підійдуть також пісок, галька або деревне вугілля, загорнуті в тканину.

2.  Знезараження проводиться фізичним та хімічним способами з використанням хлорвмісних препаратів, а також сильних окислювачів:

- кип'ятіння найпростіший і найпоширеніший спосіб очищення будь-якої питної води від більшості патогенних мікроорганізмів. Час кип'ятіння має становити не менше 10 хвилин і процес кипіння має бути безперервним. Зберігати таку воду можна трохи більше 4 годин;

- хлорування таблетованими засобами, які насамперед мають бути безпечними та сертифікованими. Наприклад препарати «Пантоцид», «Акватабс», «Дутріон» швидко та ефективно очищають воду та мають довгий залишковий бактерицидний ефект. До їх складу входить діоксид хлору або дихлорізоціанурат натрію (Na-сіль ДХЦК). При їх використанні можна знезаразити воду в об'ємі від 1 до 200 літрів залежно від концентрації речовин, що активно діють у них. Тому перед використанням необхідно обов'язково ознайомитись з інструкцією щодо їх застосування. Сам процес знезараження займає від 15 до 60 хвилин, залежно від препарату. Активно діючі речовини, які входять до їх складу, не гідролізуються у воді, а залишаються в газоподібній формі і після обробки вивітрюються, тобто небезпечні органічні сполуки після них не залишаються.

Спектр антимікробної дії цих препаратів дуже широкий і має бактерицидне (включаючи мікобактерії туберкульозу, збудники особливо небезпечних інфекцій), вірулецидне (у т. ч. щодо збудників вірусних гепатитів, рота, корона, хантовірусів, ентеровірусів) та фунгіцидну (щодо грибів роду Candida, патогенних дерматофітів, цвілевих грибів).

Термін та умови зберігання знезараженої води - 3 доби за умови її зберігання у щільно закритій скляній, пластмасовій або емальованому (без пошкодження емалі) посуді при температурі 20-25С, у місцях, захищених від впливу прямих сонячних променів.

- Використання сильних окислювачів у невеликих концентраціях:

Йод. Для знезараження одного літра води достатньо 10мг. Тобто потрібно взяти 1 мл 5% спиртового розчину на 4 літри холодної води і витримати її у відкритій ємності протягом 30 хвилин. Після цього у воді ще залишається йод, який нейтралізується аскорбінової кислотою – 200 мг/1 літр. Можна використовувати таблетовані форми йоду.

3% розчин перекису водню. Для знезараження одного літра води потрібно 10 крапель перекису. Після додавання ємність потрібно струсити та витримати 10 хвилин.

Перманганат калію (марганцівка). Достатньо 1г перманганату калію на 10 літрів води. Або кілька кристаликів на 1 літр, колір розчину має бути слабо-рожевим.

Оброблену таким чином воду надалі можна сміливо використовувати для пиття.

 

 

 

 

Підготував  завідувач відділенням дезінфектологїї Краматорської районної філіі ДУ«ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»

Олександр Iванов

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net