logo Ukrainian flag
 
Профілактика укусів жалючих комах.

Випадки укусів людей жалючими комахами відмічаються наприкінці літа – спочатку осені, коли чисельність гнізд комах досягає максимуму, а в садах дозріває врожай фруктів, що їх приваблюють.

Отрута ос токсичніша за отруту бджіл і за інших рівних умов ужалення ос супроводжується більш яскраво вираженою клінічною картиною. Загальна реакція на отруту – сильний свербіж, розвиток кропив'янки та набряку; в окремих випадках з'являється задишка, сухі хрипи у легенях; виникаючі гострі циркуляторні порушення протікають за типом непритомності або анафілактичного шоку, що блискавично розвивається. При розвитку таких симптомів необхідно терміново звернутися до лікувального закладу.

Переважна більшість нападів ос на людей буває спровокована самими постраждалими, які порушили цілісність гнізд або опинилися в небезпечній близькості до гнізд під час робіт і відпочинку в лісі або в саду та на територіях, що примикають до них. Відзначаються такі випадки під час приготування та прийому їжі на природі.

Заходи індивідуальної профілактики спрямовані на зниження ризику небажаних контактів з перетинчастокрилими. Вони визначені тим, що необережна поведінка поблизу комах може спровокувати їхню захисну реакцію, а ряд харчових продуктів і напоїв, і навіть предмети одягу певних кольорів є привабливими для комах. Крім того, деякі хімічні речовини, які використовуються в косметиці та парфумерії, є аналогами компонентів феромонів, здатних спровокувати напад на людей.

Людям, які перебувають у містах ймовірного гніздування або фуражування (живлення) ос, бджіл та інших жалючих перетинчастокрилих, потрібно дотримуватися наступних правил:

- не влаштовувати стоянки, пікніки на території, де виявлено гнізда або відмічено значну кількість літаючих ос, бджіл;

- не намагатися самостійно звільнити обрану територію від робочих ос та гнізд, особливо у присутності дітей, вагітних жінок та людей похилого віку, найбільш чутливих до отрути ос;

- не знищувати літаючих ос поблизу їх гнізд;

- не робити різких рухів, відганяючи осу, бджолу;

- не ходити босоніж травою, щоб випадково не наступити на комаху;

- не залишати відкритими продукти та напої, тому, що деякі з них привабливі для перетинчастокрилих;

- дотримуватись обережності при приготуванні та вживанні їжі на відкритому повітрі, особливо солодких фруктів та ягід;

- не носити в місцях ймовірного гніздування ос одяг яскравих і світлих тонів, особливо жовтого кольору, найбільш привабливого для ос, не користуватися косметикою та парфумерією, що різко пахне;

- у сезон найбільшої активності комах необхідно засічувати вікна та кватирки дрібною сіткою;

- при роботі в саду або городі краще носити одяг з довгими рукавами з щільної тканини та взуття на щільній підошві. Обов'язково надягати головний убір, що закриває волосся, оскільки оси часто заплутуються в них, а укуси в ділянку голови та шиї найбільш небезпечні;

- особам, які страждають на алергію, необхідно уникати місць можливого скупчення ос, бджіл, і постійно мати при собі набір антигістамінних препаратів, рекомендованих лікарем.

 

Ентомолог Наталія ІЛАРІОНОВА

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net