logo Ukrainian flag
 
БЕРЕЖІТЬСЯ ЗМІЙ !!!

Змії були і залишаються предметом багатьох легенд та оповідей. Найчастіше вони зображуються монстрами, які викликають у людей почуття страху. Але не такі  вже й страшні ці плазуни, хоча щорічно у світі понад 10 млн. людей зазнають отруйних укусів, а смертельні наслідки виникають у 20 000–100 000 випадків. За 9 місяців поточного року в Україні зареєстровано 73 звернення за медичною допомогою з приводу укусів змій. Серед постраждалих 14 дітей до 17 років та 33 жінки. Смертельних випадків не зареєстровано.

У природі відомо понад 230 видів отруйних змій,  три з них зустрічаються на території України і належать до гадюкових змій. На території  Донеччини, особливо в північних районах, зустрічаються отруйні змії: гадюка степова та гадюка Нікольського.  І хоча ці плазуни  не становлять основної загрози для життя людей, треба знати деякі особливості їхньої поведінки. Змії на нашій території  активні з квітня до жовтня-листопада, перший пік — у квітні–травні,  другий - восени, у вересні - жовтні, якраз припадає на грибний сезон. Місцями проживання змій є лісові галявини, лісосмуги, порослі чагарником яри й балки, степові схили з чагарниками. В теплі сонячні дні змії люблять грітися на галявинах, стежках. Багато змій в заболочених місцевостях, біля зарослих ставків. Ці тварини можуть ховатися в пнях, під поваленими деревами, в копицях сіна, іноді навіть на подвір’ях. Практично всі змії, які зустрічаються на території області (отруйні та ні), занесені до Червоної книги України.

Пам’ятайте головне: змії не нападають першими, а проявляють агресію лише в разі небезпеки. Зазвичай змії тікають від людей, відповзають, почувши кроки, голоси, стукіт. Тому перше ніж сісти на траву, пні, колоду, постукайте палицею, аби налякати змію. Якщо вже помітили змію, не робіть різких рухів, замріть, дочекайтесь, поки вона відповзе. Не намагайтеся взяти її в руки, штовхнути, фотографувати з близької відстані, а ще гірше - вбити. Якщо ж змія прийняла загрозливу позу, відступіть дуже повільно і розійдіться з нею. Вирушаючи на територію, де можливо знаходяться змії, одягайтесь належним чином: високі черевики або чоботи та довгі штани з цупкої тканини. Штани необхідно заправляти в черевики. Тому постраждати людина може від укусу змії тільки через свою необережність.  Практично всі змії, які зустрічаються на території області (отруйні та ні), занесені до Червоної книги України.

ОТРУЙНІ  ВИДИ ЗМІЙ!!!

ГАДЮКА СТЕПОВА. Невелика змія (до 60 см) з товстим тілом і коротким хвостом. Має буро-сіре забарвлення, із чорною або темно-коричневою зигзагоподібною смугою вздовж хребта, яка є основною відмінністю цієї гадюки. З боків тулуба — ряд темних нерізких плям. Зустрічається у степовій та лісостеповій зонах. Полюбляє відкриту місцевість (кам’янисті схили, піщані місцини, чагарникову та степову рослинність). Також може зустрітись на лісових галявинах і в лісосмугах. Живиться весною дрібними гризунами та ящірками, восени виключно прямокрилими. Живе півтора десятка років. У гадюки багато ворогів. Гине в результаті людського втручання в природу, вирубки лісів. Часто їх знищують свідомо, ловлять для тераріумів, для збору отрути.

ГАДЮКА НІКОЛЬСЬКОГО. Невелика змія (до 85 см) з товстим тілом і відносно коротким хвостом. Дорослі особини суцільно чорні, низ кінчика хвоста жовтий. Трапляється в лісостеповій зоні. Часто зустрічається в листяних лісах та лісопаркових зонах північно-східної частини Донецької області. Іноді мешкає на узліссях, що межують із дачами та забудованими ділянками. Зустрічається рідко, але має свій ареал розповсюдження. Укус гадюки дуже болючий. Отрута має свої властивості, які відрізняють її від звичайної гадюки. Симптоми після укусу: озноб, запаморочення, судоми, втрата свідомості.

НЕОТРУЙНІ  ВИДИ ЗМІЙ!!!

ПОЛОЗ ВІЗЕРУНКОВИЙ. Змія середнього розміру: довжина тулуба  до 95 см, хвоста - 19,5 см. Колір шкіри коричнево-оливковий або червонувато-буро-оливковий. Дорослі особини мають чотири нечітко виражені буруваті смуги з темними дрібними плямами. На голові характерний темний візерунок. Трапляється на всій території Донецької області. Живе у степовій зоні, серед чагарників, поблизу заплав та боліт. Також може зустрічатися в садах, на виноградниках чи поблизу них. Дуже спритна змія, лазить по вертикальних опорах,  добре плаває. Живиться гризунами, пташенятами, яйцями птахів, дрібною рибою та комахами.

ВОДЯНИЙ ВУЖ. Довжина плазунів досягає до 1 м. Забарвлення оливкове різних відтінків, інколи темне. На спині темні плями в шаховому порядку. На потилиці є темна пляма у вигляді латинської V. Окрас  черева характерний  для вужів: темні й білі, жовтуваті  щитки. Жовтих «вушок» позаду голови, які характерні для вужів, немає. Мешкає у степових, рідше - у лісостепових зонах області. Живе здебільшого у водоймах з невеликою течією або стоячою водою. Також полюбляє зарослі, кам’яні береги.Самки доживають до 15 років, самці - до 10.  Чудово плаває, під водою може перебувати більше 30 хвилин. Вдень полює на рибу, яку витягає на берег, щоб заковтнути. Ночує водяний вуж на березі. Вночі та вранці змія неактивна. Активний водяний вуж близько 9 місяців у році. В зимівлю він іде у жовтні або листопаді. Харчується водяний вуж  дрібними рибами, земноводними. Природними ворогами водяних вужів є великі хижі риби, птахи(лелеки, ворони, граки), деякі ссавці (видри, борсуки, лисиці, кабани, пацюки).  Головним же  ворогом водяного вужа є людина.

ЗВИЧАЙНИЙ ВУЖ. Відрізняється від інших змій «вушками» -  жовтими  чи оранжевими. Самиці більші за самців, можуть сягати 1,5 м. Загальне забарвлення спини може бути від повністю чорного до світло-сірого й оливкового з темними плямами і смугами чи без них. На череві поперемінно розташовані  білуваті, сірі й темні щитки. Поширений на території  всієї області. Полюбляє вологі місцини: береги озер, ставків, річок зі слабкою течією, болота, галявини широколистяних та хвойних лісів, оболоні. Часто зустрічається у населених пунктах. Для оборони може виділяти речовину із сильним запахом, яку важко змити.  Звичайний вуж харчується жабами, рибою, ящірками і дрібними гризунами. Він також поїдає птахів, пташині яйця і пташенят.  Полює вуж звичайний на суші, а також і у воді, в якій плаває. Вуж завжди ковтає здобич цілою. Від безпосередньої загрози вуж захищається так само, як і отруйна змія: підводить передню частину тіла, при цьому його паща закрита, а потім роздувається і шипить. Якщо це не допомагає, він намагається відлякати ворога виділеннями пахучих залоз, розташованих біля основи хвоста. Якщо і це не дає бажаного результату, то вуж прикидається мертвим. Останній шанс врятуватися - це прикинутися мертвим.У період з жовтня по квітень звичайні вужі здебільшого переховуються в надійному укритті.

МІДЯНКА  ЗВИЧАЙНА. Невелика змія  довжиною до 75 см. Забарвлення невиразне сірого кольору з темними плямами вздовж спини. Характерна темна смуга  проходить від ніздрі через око до кута рота або навіть на бік шиї. Поширена на всій території Донецької області, але чисельність її вкрай низька. Активна переважно вранці і ввечері. Полює на мишей, пташенят дрібних птахів. Свою здобич паралізує токсичною слиною, а далі душить , стискаючи кільцями свого тіла. Ковтає здобич живою. Любовні справи у мідянок проходять за тим же принципом, що і полювання. Під час шлюбних ігр самець обмотується навколо самки щільним вузлом.   В сплячку впадають в вересні - жовтні. Живуть медянки до 12 років. І хоча від самого народження вони дуже агресивні,  для людини  абсолютно безпечні.

Що ж робити, коли гадюка все ж таки вкусила Вас?

У разі укусу необхідно якнайшвидше потрапити до лікаря, адже тільки він може надати кваліфіковану допомогу. Бо в деяких випадках  люди намагаються самостійно лікуватись, спливає час, отрута діє і  починаються ускладнення, з якими важко боротися. А діє отрута миттєво: у місці укусу виникає пекучий біль, потім – набряк, запалення. Через 10-15 хвилин можливі нудота, діарея, блідість шкіри, запаморочення, підвищене потовиділення, тахікардія. Тяжкі наслідки бувають зрідка, летальні - у виняткових випадках у людей з хронічними захворюваннями та в разі ненадання медичної допомоги. Найбільш небезпечні укуси змій для людей похилого віку, осіб зі зниженим імунітетом та дітей.

Але якщо нема можливості негайно потрапити до лікувального заходу, надайте постраждалому першу допомогу. Зніміть з ураженої  кінцівки взуття, одяг, зафіксуйте кінцівку. Місце укусу обробіть антисептиком і прикладіть до рани холод. Забезпечте спокій постраждалому та дайте 1-2 таблетки від алергії. Давайте  багато води.

Що не треба робити?

Ні в якому разі не накладайте джгут. Не припікайте рану. Не висмоктуйте отруту. Категорично не вживайте алкоголь. Тільки своєчасно надана кваліфікована медична допомога  здатна мінімізувати тяжкі наслідки після укусів змій.

БЕРЕЖІТЬ  СЕБЕ!!!


 

ДОЦКПХ

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 096 264 93 12

+38 050 025 34 95

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net