logo Ukrainian flag
 
Вірусні гепатити В і С

Найчастіше причинами порушення роботи печінки є вірусні інфекції (гепатити – захворювання печінки запального характеру), зловживання алкоголем та ожиріння. Інфекції, що спричиняють вірусні гепатити, мають глобальне поширення та серйозні наслідки. Віруси гепатиту В та С атакують печінку. Хвороба має гострий чи хронічний перебіг. Якщо інфекція набуває хронічного перебігу, існує великий ризик смерті від цирозу чи раку печінки. Заразитися можна від хворої людини або від носія  вірусного гепатиту.

Більшість людей на початку хвороби можуть не мати жодних ознак. Проте деякі хворі мають ознаки гострого захворювання, що триває декілька тижнів. До ранніх симптомів вірусного гепатиту В і С відносять: втрату апетиту; біль у животі, відчуття розпирання, особливо в правому підребер’ї; нудоту, блювання, діарею; кал світлого кольору, неперетравлені рештки їжі; сечу кольору темного міцного чаю; пожовтіння склери очей; пожовтіння шкіри; свербіж шкіри; слабкість, відчуття постійної втоми. В окремих випадках розвивається гостра печінкова недостатність, що може закінчитися летально. Якщо вірусний гепатит перебігає хронічно, тобто ознаки хвороби тривають понад 6 місяців, це призводить до розвитку цирозу й можливого раку печінки.

Як передається вірусний гепатит В, С:

- під час пологів від матері до дитини (більш характерне для вірусного гепатиту В);

- незахищені статеві контакти (через сперму, кров, менструальну кров, вагінальний слиз, піт, слину);

- медичні маніпуляції з порушенням умов стерилізації інструментарію (переливання крові та їх препаратів, операції, стоматологічні втручання, ін’єкції, забір крові з пальця, гінекологічні обстеження та ін.);

- косметичні процедури чи маніпуляції, пов’язані з контактом із кров’ю (манікюр, педикюр, гоління в перукарні, татуювання, пірсинг тощо);

- використання нестерильного ін’єкційного інструментарію при вживанні наркотиків.

При вірусному гепатиті В інкубаційний період (час від проникнення вірусу до розвитку хвороби) у середньому становить 75 днів, проте може тривати від 30 до 180 днів. Розпізнати наявність вірусі гепатиту В можна за допомогою експрес-тесту для самоконтролю (СІТО ТЕSТ НВsАg) – для визначення антигену гепатиту В у цільній крові, сироватці чи плазмі. Так можна отримати перший результат (скринінг) – просто, недорого й швидко за 15 хвилин, навіть у домашніх умовах самостійно.

Захворювання на вірусний гепатит С клінічно подібне до гепатиту В, тому необхідно проводити тест на виявлення типу гепатиту. Інкубаційний період гепатиту С переважно коротший – від 3 до 7 тижнів, проте можливі випадки прояву хвороби від 2 тижнів до 6 місяців з моменту інфікування. У 8-10% хворих на хронічний вірусний гепатит С розвивається цироз або рак печінки, летальність вища в 4-6 разів, аніж у хворих на вірусний гепатит В. Розпізнати наявність вірусу гепатиту С можна за допомогою експрес-тесту для визначення антитіл до вірусу гепатитуС (СІТО ТЕSТНСV)у цільній крові, сироватці чи плазмі.

Профілактика вірусного гепатиту В і С:

- вакцинація від вірусного гепатиту В дає 98-100% захисту;

- дотримання умов стерилізації та дезінфекції – у медичних закладах, косметичних салонах, перукарнях;

- використання одноразових шприців та систем для переливання крові;

- статеве виховання підлітків стосовно культури статевих стосунків, запобігання незахищеним статевим контактам;

- дотримання здорового способу життя, відмова від шкідливих звичок, у т.ч. прийому наркотичних засобів; вживання наркотиків несумісні з поняттям здоров’я і здорового способу життя.

Ми бажаємо Вам здоров’я!!!

 

 

Лікар-епідеміолог                     Жоріна В.І.
Помічник лікаря епідеміолога Тимошевська В.В.


 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net