З 19 березня проводиться Міжнародний тиждень здоров'я підлітків. Ці березневі заходи у другій декаді місяця мають традиційний щорічний характер.
Міжнародний тиждень підлітків, який відзначається щорічно, є ініціативою на низовому рівні для молодих людей, їхніх медичних працівників, вчителів, батьків, захисників і громад, щоб зібратися разом, аби вшановувати молодих людей, з кінцевою метою колективної роботи з покращення здоров'я та благополуччя більш ніж 1 мільярда підлітків у всьому світі.
Міжнародний тиждень здоров'я підлітків був заснований Лаурою Оффутт, доктором медицини, FACP. Розпочавшись як Тижденьздоров'япідлітків у СШАв 2016році, виріс завдяки зусиллям багатьох підлітків і дорослих, шкіл і організацій, що працюють разом у своїх спільнотах по всьому світу, він стрімко переріс в глобальну подію і став міжнародним святом, яким він є сьогодні. Наразі Міжнародний тиждень здоров'я підлітків є офіційним заходом, який проводить Міжнародна асоціація з доров'я підлітків під керівництвом членів Міжнародної асоціації здоров'я підлітків та у співпраці з Товариством здоров'я та медицини підлітків.
Тиждень діалогу про здоров’я підлітків повинен звернути увагу на особливості цієї вікової групи, швидке фізичне та емоційне зростання яких відрізняє їх від дітей або дорослих.
Метою тижня здоров’я підлітків є підвищення обізнаності щодо здоров'я , психічного добробуту та подолання невпевненості у собі за допомогою профілактичних медоглядів, медитацій, спорту, спілкування з дорослими, танців, музики, тощо. Ця подія заохочує підлітків спілкуватись між собою у соціальних мережах й демонструвати власний спосіб подолання психологічного дискомфорту.
Головною метою проведення міжнародного тижня здоров'я підлітків є підвищення значення здоров'я молодого покоління. Україна стала однією з багатьох країн світу, які приєднались до акції збереження здоров’я підростаючого покоління. Молодь - це свого роду «золотий запас» держави, це найбільший дорогоцінний ресурс країни.Наше майбутнє, успіх та процвітання залежать від їх здоров’я та добробуту сьогодні.
Підлітковий вік – це час змін як в духовному так і фізичному стані.
У такий період підліткам необхідна моральна підтримка та розуміння з боку батьків, родичів, вчителів .
Доведено, що порушення психічного здоров'я підлітка можуть призвести до серйозних наслідків.
Проблеми з психічним здоров’ям, на жаль, поширені серед підлітків, складають 16% захворювань і травм у підлітків віком від 10 до 19 років. Самогубство та депресія є одними з основних причин смерті серед підлітків і навіть можуть призвести до інших проблем, таких як зловживання психоактивними речовинами в майбутньому.
Підлітки стикаються з унікальними труднощами, які можуть суттєво вплинути на їхній психічний стан, включаючи використання соціальних мереж, знущання та сімейні проблеми.
Всесвітній тиждень здоров’я підлітків спрямований на сприяння здоров’ю як важливому компоненту загального благополуччя та заохочення молодих людей звертатися за допомогою, коли вони її потребують. Ця подія також надає можливість школам, молодіжним організаціям і громадам об’єднатися, щоб просувати освіту в галузі соматичного,психічного здоров’я та послуги підтримки для молодих людей.
Вчені довели, що сучасне покоління підлітків має найгірше психічне здоров’я, протее більша частина підлітків намагається вести здоровий спосіб життя.
Для сучасних українських підлітків тема здоров’я найбільше обтяжена травмами, що спричинила війна. Це треба враховувати тим, хто поруч з підлітком, системі охорони здоров’я, системі освіти. Побудова системи реабілітації та підтримки дітей у цей складний час та у майбутньому має бути пріоритетом на державному рівні в усіх сферах життєдіяльності.
Крім того, сучасні підлітки хочуть змінювати наш світ на краще, тому ми повинні їм допомогти, зміцнивши їх нєздоров’я.
Заступник завідувача Добропільської філії ДУ»Донецький обласний ЦКПХ МОЗ» Неля КІРІЄНКО |