За визначенням ВООЗ, «психічне здоров’я – це стан благополуччя, який дозволяє людині реалізовувати свій потенціал, долати життєві труднощі і стреси, плідно працювати, брати участь у громадському житті. Психічне здоров’я – це певний резерв сил людини, завдяки якому вона може подолати стреси або утруднення, які виникають у виняткових обставинах».
Основну загрозу для психічного здоров’я становить стрес (або точніше тяжкий стрес – дистрес), що зумовлює неадекватну, патогенну поведінку. Події в політичному житті, негаразди на роботі, або ж її відсутність, матеріальні проблеми та й просто поїздка в громадському транспорті можуть призвести до стресових ситуацій.
Профілактика порушення психічного здоров’я - це дотримання здорового способу життя, а саме:
1. Раціональне харчування. Треба харчуватися здоровою і домашньою їжею багатою вітамінами, мінеральними речовинами і мікроелементами (калій, натрій, кальцій, фосфор, залізо).
2. Робота. Фізична активність. Відпочинок. Сон. Дуже важливо для психічного здоров’я дотримувати режим дня. Фізичні вправи не лише загартовують організм, захищають судини, стимулюють серцеву діяльність, а й сприяють утворенню гормонів – ендорфінів, які поліпшують настрій, діють як натуральні природні енергетики. Досить важливо правильно поєднувати фізичне навантаження та відпочинок (сон має тривати не менше 8-10 годин). Дітям бажано частіше перебувати на свіжому повітрі (3-4 години).
3. Спілкування. Знаходьте час і якомога частіше спілкуйтеся з не байдужою до Вас людиною. Особливо це важливо для дітей.
4. Необхідно керувати своїми емоціями. Для виплескування негативної енергії можна бити боксерську «грушу», висловити подушці все, що хотіли би сказати кривднику. Можна покричати у безлюдній місцевості, говорячи слова, що приходять на язик, нічого не стримуючи і не контролюючи. Можна взяти папір і ручку і написати все, що накипіло на серці, що тривожить і не дає спокою. Далі написати, що завершуєте, перечитуєте з початку і спалюєте листок, спостерігаючи, як він догорає, як згортається папір, як зникають написані рядки в вогні. Так спалюється ваш біль і образа. Не варто зберігати образи, що з’їдають радість життя. Дослідженнями доведено, що переживання образи провокує багато хвороб, не тільки психічних, а і фізичних.
5. Навчіться усміхатися. Необхідно пояснювати ще з молодшого віку про необхідність позитивно сприймати все, що їх оточує, відбувається в країні, школі, сім’ї, спілкуванні з однолітками, друзями, і менше уваги звертати на негативні прояви, складні ситуації, вияви агресії. Життя без позитивних емоцій часто веде до стресів.
6. Змінюйте негативне мислення на позитивне. Навчайтесь помічати й радіти найпростішим речам: першій весняній квітці, теплому сонечку, доброму слову.
Як захиститися від стресових ситуацій в «агресивному» інформаційному середовищі.
- Намагайтеся уникати масового скупчення людей, які активно обговорюють негативну інформацію.
- При перших симптомах депресії і тривожності від негативної інформації - «провітріть голову», відключіться від каналів негативної інформації, побудьте в тихій і відокремленій обстановці.
- Послухайте музику, почитайте цікаву книжку, перегляньте улюблений фільм. Таким чином, Ви зможете витіснити негативні переживання новою позитивною інформацією.
- Займайтеся спортом. Ранок почніть із зарядки, легкої пробіжки – поліпшення настрою Вам забезпечено. Крім цього, Ви стаєте сильнішими і витривалішими.
- Під час роботи концентруйтеся тільки на роботі. Зупиняйте спроби колег почати розмову про тривожні політичні події пославшись на зайнятість.
- Перебуваючи дома - займайтеся побутовими питаннями, не забувайте стежити за комфортністю свого місця існування.
- Не заходьте в мережу Інтернет і не дивіться новини по телевізору протягом двох-трьох годин перед сном. У цей час постарайтеся розслабитися і зайнятися якимись приємними для вас справами – це зробить ваш сон більш спокійним.
- Не хвилюйтеся про ті речі, які ви не в силах змінити.
- Пам’ятайте, що більшість наших страхів і побоювань ніколи не збудуться. Те, чим Ви так переймалися ще рік тому, сьогодні може здатися смішним і не вартим уваги.
– Візуалізуйте у своїй уяві позитивні сценарії розвитку Вашого життя, життя Ваших близьких.
- Не потураючи емоціям, але й не пригнічуючи їх, налагоджуйте повноцінні стосунки з людьми.
- Для відновлення психічного здоров’я більше часу приділіть сім’ї, грі з дітьми. Відчуйте себе комусь потрібним і улюбленим. Відчуйте сенс життя, стимул до розвитку.
- Намагайтеся знаходити час для прогулянок на свіжому повітрі, подорожувати. Така різноманітність в життя сприятиме збереженню психічного здоров’я.
- Якщо ви зможете виробити звичку у всьому бачити тільки хороше, це неодмінно сприятиме збереженню психічного здоров’я. Не забувайте, що стрес також може увійти у звичку.
Лікар – бактеріологКостянтинівської філії ДУ «Донецького ОЦКПХ МОЗ» Морозова Н.М.
|