logo Ukrainian flag
 
Міжнародний день поінформованості про целіакію.

Це таке захворювання кишківника, яке виникає в результаті пошкодження ворсинок тонкої кишки через вживання глютеновмісних продуктів. Глютен – це різновид нерозчинних білків, котрий міститься у злакових культурах. Інша назва хвороби – глютенова ентеропатія. З’являється за наявності генетичної схильності людини. Симптоми целіакії: діарея, біль у животі, здуття, мігрень, хронічна втома, втрата ваги тощо.

Метою Дня поінформованості про целіакію є підвищення обізнаності людства про це захворювання та шляхи профілактики й лікування.

Як виникає целіакія ?

При вживанні харчових продуктів, що містять глютен, у генетично схильних до целіакії пацієнтів виникає імунна реакція організму, яка спрямована на пошкодження тонкого кишечника. При цьому, на його внутрішній поверхні відмирають крихітні пальцеподібні ворсинки, так звані «віллє», які беруть активну участь у всмоктуванні поживних речовин в кров. Аутоімунне запалення слизової оболонки тонкого кишечника викликає порушення всіх його функцій, а саме травлення, засвоєння, секреторної і рухової діяльності. Наслідком є загальне порушення харчування, яке проявляється у вигляді змін шкіри, скелетних і гладких м’язів (у внутрішніх органах), центральної та периферійної нервової системи, кісткової системи, залоз внутрішніх секрецій і інших органів.

Важливо зазначити, що якщо в раціоні присутній глютен, імунна система хворого на целіакію перебуває під постійним антигенним пресінгом, внаслідок чого можуть виникнути інші аутоімунні захворювання. Імунна система поступово виснажується і, врешті-решт, відмовляє, що призводить до тяжких ускладнень, деякі з них навіть становлять загрозу для життя хворого.

Як діагностувати целіакію ?

Визначальним для діагностики целіакії є серологічне дослідження венозної крові і мікроскопічний аналіз проби слизової оболонки тонкої кишки (біопсія кишечника). Кров досліджується на наявність ауто антитіл. Однак золотим стандартом діагностики целіакії є гістологічне дослідження проби слизової тонкого кишечника. Аналіз береться з дванадцятипалої кишки гнучким зондом (ендоскопом).

Лікування целіакії комплексне. Основа лікування - довічне дотримання без глютенової дієти (виключається хліб, сухарі, печиво, кондитерські борошняні та макаронні вироби, паштети, ковбаси). Хворі добре переносять картопля, фрукти, овочі, кукурудзяну, рисову і соєве борошно, рослинні жири, м'ясо та рибу та ін. В світі налагоджений промисловий випуск без глютенових продуктів (фірми "Dr. Shar" Італія, "Glutano" Німеччина, "Finax" Швеція , "Molias" Фінляндія та ін.) При дотриманні без глютенової дієти маса тіла хворих починає відновлюватися через 3 тижні. Гістологічні зміни в кишечнику починають зникати через 2-2,5 року.

 

Завідувач  Мар’їнської філії ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ»       Валерій Кудінов

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net