logo Ukrainian flag
 
Про отруєння чадним газом.

З ЗМІ все частіше надходить інформація про отруєння чадним газом при використанні різних джерел тепла при відсутності централізованного опалення. Чадний газ (окис вуглецю, СО) призводить до важких отруєнь і може бути смертельним для людини. Чадний газ зустрічається скрізь, де є умови для неповного згоряння речовин, що містять вуглець.

Чадний газ може виділятися при роботі:

- дров’яних, газових, вугільних пічок, камінів;

- портативних бензинових генераторів;

- газових водонагрівачів та газових обігрівачів, духовок;

- двигунів внутрішнього згорання автомобілів та суден.

Основна причина виникнення чадного газу - недостатня кількість кисню в області горіння. Чадний  газ не має запаху і кольору, що робить його дуже небезпечним.

При вдиханні окис вуглецю витісняє кисень із оксигемоглобіну крові, порушуючи тканинне дихання. Найбільше при отруєнні страждає нервова система. Чим вище концентрація чадного газу і більше період перебування в кімнаті, тим сильніше отруєння і більша ймовірність смерті. При виході з небезпечної зони відщеплення від оксигемоглобіну йде досить довго і може затягуватися на добу.

Причинами отруєння чадом можуть стати:

-  порушення експлуатації пічного опалення.  Камін або печі із закритою засувкою та залишками недогорілого палива - джерело чадного газу. Припускаючи, що паливо повністю згоріло, власники печей закривають заслінку димоходу для збереження тепла. Тліючі вуглини при нестачі повітря створюють чадний газ, що проникає в приміщення через негерметичні зони пічної системи. Також і в димарі, при слабкій тязі і без подачі повітря виникає хімічний недопал палива, і в результаті - виникнення та накопичення чадного газу вдома. Герметичні кімнати та відсутність припливного повітря утворюють проблеми з природною вентиляцією та причини поганої тяги у печі. Для гарного горіння палива в паливник печі потрібно подавати потрібний об'єм повітря, особливо при палінні вугіллям. Несправна робота опалювального обладнання та димаря (забитий димар, тріщини в печі);

- непрацююча, недостатня вентиляція у міських квартирах при використанні газової плити для опалення  створює умови для накопичення чадного газу;

- увімкнення двигуна автомобіля в гаражі з низькою вентиляцією.

Основні ознаки отруєння:

- пульсуюче биття в скронях, головний біль;

- різкі напади запаморочення і похитування;

- почуття раптової втоми і пригніченості;

- біль в  грудях;

- нудота, блювота, почервоніння шкіри.

Якщо газ видихається тривалий час порушується координація рухів, настає руховий параліч, втрата свідомості. Отруєння може статися за 60 хвилин, якщо навколо багато окису  вуглецю.

Сильний дефіцит кисню (гіпоксія) внаслідок отруєння чадним газом може призвести до незворотних пошкоджень нервової, серцево-судинної, легеневої систем.

Індивідуальні відмінності у чутливості до отруєння чадним газом досить великі. Особливо чутливі молоді люди та вагітні жінки. Важко переносять отруєння алкоголіки, особи, що палять, страждають хворобами легень, серцево-судинної системи.

Домедична допомога при отруєнні чадним газом:

- викличте «швидку» за номером 103;

- вийдіть або (в кращому випадку для потерпілого) винесіть потерпілого на свіже повітря;

- покладіть постраждалому під голову подушку;

- розстебніть комір та пояс;

- залишайтеся з людиною, закликайте його дихати глибоко і розмірено;

- не допускайте переохолодження потерпілого.

Як уберегтися від отруєння чадним газом:

- якщо ви підозрюєте отруєння чадним газом, то слід вимкнути всі оплювальні прилади, крім електричних; відкрити вікна, аби впустити повітря;

- при пічному опаленні відчиняти заслінку в пічці чи каміні; переконайтеся у справній роботі печі, витяжній та припливній вентиляції та димарі; якщо в топці залишилося кілька недогорілих вуглинків, їх краще загасити або почекати, щоб вони повністю прогоріли. Коли вугілля стане темним, і над ним не буде полум'я, через 10 хвилин можна закрити засувку. Завершити роботу каміна або топку печі потрібно за дві години до сну;

- не залишати ввімкнені газові прилади без нагляду;

- не використовувати газову плиту для обігріву квартири;

- регулярно перевіряти газове обладнання, вентиляційні канали та димоходи на справність;

- не встановлювати електровитяжку та газову колонку в одному приміщенні;

- провітрювати приміщення, де є газові прилади;

- встановити прилад для визначення концентрації чадного газу;

- не використовувати генератор чи інші бензинові двигуни на відстані менше 6 метрів від вікон, дверей чи вентиляційних отворів.

Так чадний газ у будинку не стане проблемою!

 

ДРУЖКІВСЬКА  ФІЛІЯ
ДУ «Донецький обласний центр контролю та профілактики хвороб МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я  УКРАЇНИ»

.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net