logo Ukrainian flag
 
ВПЛИВ НА НАШЕ ЗДОРОВ’Я ПИТНОЇ ВОДИ.
Антуан Сент-Дьєрдьє:
Життя зародилося у воді, розвивалося у воді,
вода є її розчинником та середовищем.
Вона є матрицею життя.

Вода життєво необхідна. Це  найпоширеніша речовина в біосфері, яка займає важливе значення в природі. Людина може існувати без їжі, але без води загине за десять днів. В організмі людини вода становить 80% загальної маси тіла. Вона міститься у м’язах, кістках, крові, печінці, селезінці.

Вода - найважливіша складова середовища нашого існування. Після повітря, вода другий за значенням компонент, необхідний для людського життя.  Зазвичай, коли ми п’ємо  воду, то не думаємо про її хімічний склад, про те, як вода впливає на наше з вами здоров’я.

Сьогодні, як ніколи, нашому організму дуже важливо отримувати чисту воду зі збалансованим мінеральним складом. Вона переносить відходи нашого тіла, доставляє мастило до суглобів, стабілізує нашу температуру і є життєвою основою клітини. Вода необхідна для підтримки всіх обмінних процесів, вона бере участь у засвоєнні поживних речовин клітинами.

Питна вода – це харчовий продукт. Виконувати свою гігієнічну роль вода може лише тоді, коли вона якісна щодо органолептичних, хімічних та бактеріологічних властивостей. В іншому разі - неякісна або забруднена вода може спричинити низку інфекційних хвороб (холеру, дизентерію, вірусний гепатит А, гельмінтози тощо).

Перевищення нормативів по хімічним показникам призводить до порушення роботи організму. Високий вміст заліза може спричинити діабет, гемохроматоз, проблеми зі шлунком, нудоту та блювання. Воно також може пошкодити печінку, підшлункову залозу та серце.

Вода, в якiй є багато вапняку, називається жорсткою. Загальна жорсткiсть води – це загальна кiлькiсть кальцiю, який позитивно впливає на опорно-рухову систему i магнiю, що мiститься у нiй. Тому люди, які живуть у місцевості з жорсткою водою, мають свою власну “мінеральну воду”. Шкодить вона тільки, якщо постiйно та надмiрно її вживати. Тоді в кровоносних судинах утворюються нарости, а на зубах – каменi. На шкіру вода впливає так само. I ось чому: як вiдомо, шкiра дихає через пори, через них же виводяться i шлаки. Так от, кальцiй, що є в жорсткiй водi в надлишку, з’єднується з цими видiленнями i закупорює пори. Зв’язок тут прямий: чим жорсткiша вода, то небезпечнiше закупорення. Причому пiд шкiрою утворюються кристали кальцiю – це той самий накип, який з’являється в чайниках. Це проявляється в сухостi шкіри пiсля вмивання i прийняття душу. В результатi шкiра висушується, починає лущитися, з’являються зморшки, лупа, виникають подразнення, фурункули тощо. Жорстка вода має гiркуватий смак, при її кип’ятiннi на поверхнi утворюється плiвка, а в процесi заварювання чаю можуть утворюватися пластiвцi бурого кольору. Тривале вживання жорсткої води може спричинити шлунково-кишковi та серцево-судиннi захворювання. Отже, жорстку воду вживайте в мiру.

Вживання пом'якшеної води теж несприятливо позначається на здоров'ї. Наукові дані свідчать, що при її вживанні виникають порушення провідності нервових імпульсів у серцевому м'язі, збільшується частота та тяжкість перебігу серцево-судинних захворювань (ішемічна хвороба серця, артеріальна гіпертензія).

Нітрати вступають у реакцію з гемоглобіном у крові та позбавляють червоні кров'яні тільця можливості насичувати клітини організму киснем. Це призводить до порушення обміну речовин, зниження імунітету, а при дуже високому вмісті нітратів – захворювання метгемоглобінемія, при якому кров повністю втрачає здатність переносити кисень до тканин і органів. Особливо небезпечний високий вміст нітратів у воді для дітей на штучному вигодовуванні, вагітних жінок людей, які страждають на захворювання серцево-судинної, дихальної та травної систем, дисбактеріозом кишечника, анеміями. Для здорових дорослих нітрати небезпечні меншою мірою.

Вода питна – це продукт, який повинен відповідати гігієнічним вимогам. Вміст шкідливих речовин у воді як централізованого водопостачання, так і нецентралізованого  не повинен перевищувати гранично припустимих норм, вказаних у ДСанПіН 2.2.4-171-10. Відповідно до визначеного вмісту шкідливих речовин у воді потрібно усувати їх наявність шляхом встановлення фільтрів на джерела водопостачання. Останнім часом з’явилася велика кількість бутильованої води, фільтрів для очищення від різних видів забруднень, в тому числі важких металів. Це дає змогу отримати воду гарної якості й цілком корисну для здоров’я.

Щоб по­пе­ре­ди­ти за­ра­жен­ня через воду, не­об­хідно дот­ри­му­ва­ти­ся еле­мен­тарних пра­вил:

- для пиття використовувати тільки кип’ячену або бутильовану воду;

- не пити воду з випадкових джерел;

- при заміських прогулянках мати з собою достатній індивідуальний запас питної води;

- воду для приготування їжі і господарських потреб брати тільки з перевірених джерел;

- кип’ятити воду, взяту з відкритої водойми для пиття, миття фруктів, ягід чи посуду (хвороботворні мікроорганізми здатні протягом місяця і навіть більш жити і розмножуватися у воді).

Насамкінець слід запам'ятати, що питна вода має бути: прозорою, без сторонніх запахів і мати приємний смак; нешкідливий за хімічним складом – не повинна містити речовини в концентраціях, що перевищують норми, зокрема надлишок заліза, важких металів, токсичних органічних сполук, пестицидів, радіоактивних елементів, нітратів; безпечною – не повинна містити збудників інфекційних захворювань.

Використовувати воду лише з перевірених  джерел!


т.в.о. завідувач санітарно-гігієнічної лабораторії Селидівської філії ДУ «ДОЦКПХ МОЗ»  Шульгіна Н.А.
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net