logo Ukrainian flag
 
Гіпертонічна хвороба.

Гіпертонічна хвороба (артеріальна гіпертонія) є найпоширенішим захворюванням серед хвороб системи кровообігу та разом з іншими серцево-судинними захворюваннями посідає перше місце у світі та в Україні за показниками смертності. Гіпертонія – або підвищений кров'яний тиск – серйозний патологічний стан, що значно підвищує ризик розвитку інфаркту міокарду та інсульту, захворювань нирок, ураження судин, очей та інших хвороб. За даними  аналізу глобальної динаміки поширеності гіпертонії, проведеного під керівництвом Імперського коледжу Лондона та Всесвітньої організації охорони здоров'я, за останні 30 років кількість гіпертоніків серед дорослих віком 30–79 років збільшилося з 650 млн до 1,28 млрд. осіб. Майже половина цих людей (понад 700 млн) не підозрювали у себе  гіпертонію.

Значна поширеність гіпертонічної хвороби серед населення зумовила збільшення кількості хвороб системи кровообігу за останнє десятиліття утричі. Але ця хвороба легко виявляється шляхом вимірювання кров'яного тиску вдома або в медичній установі і часто добре піддається лікуванню лікарськими препаратами.

Артеріальна гіпертонія хвороба частіше виникає у людей похилого віку, проте її розвиток нерідко починається ще в молодому, а іноді навіть і в дитячому віці. Вона складає 2/3 всіх хвороб системи кровообігу і щорічно призводить до більш ніж дев'яти мільйонів випадків смерті у світі. У людей з високим тиском у 3-4 рази частіше розвивається ішемічна хвороба серця та у 7 разів – порушення мозкового кровообігу. Багато років артеріальна гіпертонія завдає шкоди серцю та судинам. І, якщо не проводиться своєчасне та кваліфіковане лікування, це сприяє виникненню інфаркту, стенокардії, інсульту, сліпоти, захворювання нирок, слабкості серцевого м'яза з розвитком серцевої недостатності. За оцінками ВООЗ, 17,5 млн. осіб щороку помирають від інфаркту міокарда або інсульту. Однак добре відомо, що 80% таких смертей можна уникнути.

Менше половини (42%) дорослих пацієнтів, які страждають на гіпертонію, діагностуються та проходять лікування. Приблизно кожен п'ятий (21%) дорослий гіпертонік контролює захворювання.

• Що таке гіпертонія?

Кров'яний тиск є силою, з якою циркулююча кров впливає на артерії - найважливіші кров'яні судини в організмі. Гіпертонія характеризується надмірним підвищенням артеріального тиску. Кров'яний тиск описується двома показниками. Перший показник (систолічний тиск) є тиск у кровоносних судинах в момент стиснення, або скорочення, серцевого м'яза. Другий показник (діастолічний тиск) є тиск у судинах у момент, коли серце перебуває у стані спокою між двома скороченнями.

Діагноз «гіпертонія» ставиться у тих випадках, коли, за даними вимірювань тиску, вироблених у два різні дні, значення систолічного тиску і в той, і в інший день дорівнює або перевищує 140 мм рт. ст. та/або значення діастолічного тиску в обидва дні дорівнює або перевищує 90 мм рт. ст.

• Які фактори ризику гіпертонії та заходи щодо її профілактики?

- До факторів ризику, що піддаються контролю, належать нездоровий раціон харчування (надмірне споживання солі, значний вміст насичених жирів і трансжирів в їжі). Хворим на артеріальну гіпертензію необхідно обмежити споживання солі з їжею (менше ніж 5г на день) у зв'язку з тим, що сіль призводить до затримки рідини в організмі, що спричиняє підвищення артеріального тиску. Не досолюйте їжу в процесі приготування, приберіть зі столу сільничку, замінюйте сольові приправи на безсольові спеції, купуючи продукти, читайте про вміст харчової солі. До 10% від загальної калорійності раціону зменшіть споживання тваринних жирів, які є головними джерелами холестерину і несуть приховану небезпеку високого ризику розвитку атеросклерозу. Вони містяться в м'ясі, вершковому маслі, топленому та свинячому жирі, копчених виробах, сосисках.  Не вживайте продукти, які містять трансжири (чіпси,  картопля-фрі, бургери, тістечка, солодощі, смажені вироби тощо). Перевагу треба віддавати «корисним» («ненасиченим») жирам, які в помірній кількості здатні зменшити вміст  холестерину у плазмі крові (оливкова, кукурудзяна олія, горіхи, нежирні молочні продукти, риба, авокадо).

- Вживання алкоголю та тютюну, які крім негативного впливу на організм людини в цілому, вкрай негативно впливають на судини, викликаючи їх спазм і цим підвищуючи тиск. Як найшвидше позбавтеся від цих шкідливих звичок.

- Науково доведено, що надмірна маса тіла, особливо з відкладенням жиру в ділянці живота та внутрішніх органів, призводить до розвитку артеріальної гіпертензії, атеросклерозу, ішемічної хвороби серця, інфаркту міокарда, мозкового інсульту. Ожиріння – це хронічне захворювання, в основі якого лежить порушення обміну речовин, основним методом лікування є правильне харчування. Оскільки неправильна харчова поведінка та звички формувалися десятками років, змінювати їх потрібно поступово та тривалий час. Зниження маси тіла сприяє зменшенню захворюваності та покращенню якості життя. Абсолютно нешкідливим для здоров'я прийнято вважати втрату ваги на 2-4 кг на місяць, знижувати масу тіла потрібно поступово, тоді результат буде стійкий.

- Заходи, спрямовані на зниження маси тіла, повинні включати, окрім правильного харчування, підвищення фізичної активності. Малорухливий спосіб життя є одним з факторів ризику виникнення гіпертонії.

- Високий рівень холестерину  плазми крові (вище 5,2 ммоль/л)-  фактор ризику гіпертонічної хвороби. Однією з причин високого рівню холестерину є надмірне вживання насичених жирів, які містяться у вищезгаданих харчових продуктах, а також у випічці, солодощах, фритюрі, напівфабрикатах, та трансжирів, що містяться в  оброблених харчових продуктах. Крім того, підвищенню рівня холестерину сприяють також малорухливий спосіб життя, паління, зловживання алкоголем, вік людини,  надлишкова вага та низький рівень естрогену у жінок, низка захворювань.

- Незмінними факторами ризику також цукровий діабет, стреси, наявність в сім'ї випадків серцево-судинних захворювань, чоловіча стать, менопауза у жінок.

•  Які типові симптоми гіпертонії?

Гіпертонічну хворобу називають «тихим вбивцею». Більшість хворих на гіпертонію навіть не підозрюють про проблему, оскільки гіпертонія часто не подає тривожних сигналів і протікає безсимптомно. При підвищенні артеріального тиску відбувається звуження судин та збільшення сили, з якою кров діє на стінки судин, що призводить до збільшення роботи серця. Усі життєво важливі органи людини у разі підвищення артеріального тиску працюють у посиленому режимі. Деякий час вони справляються зі своїми функціями, але настає момент, коли їх компенсаторні можливості виснажуються. Наприклад, підвищення навантаження на серце викликає гіпертрофію (потовщення) серцевого м'яза. Зростає потреба її в кисні та енергетичних речовинах, що надходять із кров'ю. У разі появи симптомів вони можуть включати головні болі в ранні ранкові години, кровотечу з носа, порушення серцевого ритму, погіршення зору і дзвін у вухах. Тяжка гіпертонія може викликати слабкість, нудоту, блювання, сплутаність свідомості, внутрішню напругу, біль у грудях та м'язовий тремор.  Нелікована або погано лікована артеріальна гіпертонія призводить до того, що поступово серцевий м'яз втрачає здатність виконувати свою основну функцію-забезпечувати постачання кров'ю всіх органів, і розвивається серцева недостатність, яка являє собою важкий стан, що вкрай важко піддаються лікуванню. Підвищений тиск та зменшення притоку крові можуть викликати:

• біль у ділянці грудей, так звану стенокардією;

• інфаркт, що відбувається при блокуванні надходження крові до серця, внаслідок чого клітини серцевого м'яза помирають від кисневого голодування; чим довше блокується кровообіг, тим серйозніша шкода для серця;

• серцеву аритмію, яка може призвести до раптової смерті.

Гіпертонічна хвороба може також викликати інсульт, призводячи до розриву або закупорки артерій, що забезпечують кров'ю та киснем головний мозок. Крім того, гіпертонія може бути причиною ниркової недостатності, спричиненої ураженням нирок.

Ризик розвитку  артеріальної гіпертонії можна мінімізувати, дотримуючись принципів здорового способу життя, у тому числі збалансованого харчування, зменшення вживання солі, відмови від алкоголю та куріння, регулярних фізичних вправ.

Єдиним способом виявлення гіпертонічної хвороби є вимір кров'яного тиску швидко та безболісно за допомогою автоматичних пристроїв  та постійне приймання ліків, призначених лікарем!

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net