Згідно з невтішньою статистикою паління серед підлітків досягло вселенського розмаху: у віці – 15-17 років палить кожен другий хлопчик та кожна четверта дівчинка. Проблема паління серед підлітків поширюється зі швидкістю епідемії, не зустрічаючи перепон з боку суспільства. На думку підлітків ця шкідлива звичка не несе сильної загрози, але звичка курити щодня починає формуватися з 14 років та посилюється з роками.
50,5% підлітків хоча б один раз у житті мали досвід куріння електронних сигарет, які стають дедалі популярнішими і молодь розглядає їх як різновид паління.
Також найбільш популярним, особливо серед дівчат стає куріння кальяну.
Підлітки знаходять масу причин, щоб почати палити:
- Наслідування старших товаришів, своїх «авторитетів», батьків;
- Тиск з боку однолітків;
- Відчуття новизни, інтересу, бажання «виділитися» і здаватися дорослими.
Нікотинова залежність не впливає вибірково на групи органів, вона вражає весь організм підлітків.
Тютюновий дим містить азот, метан, ацетон, аміак, бензол, формальдегід, сірководень та інші небезпечні хімічні речовини. Саме з їх біологічною небезпекою пов’язують розвиток багатьох захворювань, таких, як хронічний бронхіт, енфізема, рак легенів, коронарна хвороба серця.
Під впливом паління змінюється склад крові, в ній зменшується кількість еритроцитів, швидше старіють кровоносні судини, які втрачають свою еластичність. Постійний спазм кровоносних судин, що викликається палінням, є істотним чинником у виникненні гіпертонічної хвороби, атеросклерозу, тромбофлебіту. Негативно впливає паління на розумову діяльність: поступово слабшає пам'ять, з’являються головні болі, дратівливість, безсоння, стомлюваність, а потім розвивається неврастенія. При тривалому палінні може погіршати зір, порушуються нюх і смак.
Якщо продовжувати палити кілька років, то організм дуже швидко насичується нікотином, що через ослаблене серце та виснажені легені унеможливить займання спортом та витримувати фізичні навантаження.
Мабуть ніхто з батьків не бажає, щоб його дитина булу курцем, тому для ефективної боротьби з проблемою паління у підлітків необхідно обєднати зусилля батьків та педагогів, докласти максимум уваги та донести до підлітків інформацію про шкідливість тютюнопаління.
Розповідати про дану проблему потрібно не тільки в контексті захворюваності, а й про наявність проявлення «симптоматики курця» (жовтуватий наліт на зубах, неприємний запах з рота та інше).
Розмовляти з підлітками треба в спокійному тоні, без образ (не звужуючи власну територію підлітків, не шукаючи сигарети в кишенях).
Але ніяка профілактика не матиме результату, якщо батьки та оточення не будуть демонструвати позитивний приклад. Потрібно виключити всі випадки паління в сім’ї, не допускати наявність сигарет, попільничок в зоні доступу підлітків.
Необхідно пропонувати альтернативну поведінку, намагатися зацікавити цікавим хобі (заняття спортом, танцями та інше).
Дуже важливо доказати підліткам, що успіх в житті не пов’язаний з палінням, а залежить індивідуальних розумових здібностей та вміння контактувати з людьми.
Лікар з гігієни дітей та підлітків Селидівської філії ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ» Османова С.В. |