logo Ukrainian flag
 
17 листопада - Міжнародний день відмови від паління.

Дуже символічно, що Міжнародний день відмови від паління своїми витоками сягає до Американської землі, континенту, з якого і почалося це тотальне горе - звички тютюнопаління. В далекому 1977 році, вивчивши сумну статистику  ракових захворювань, цей день встановило Онкологічне Співтовариство Сполучених Штатів Америки. Було запропоновано відзначати його щорічно  кожен третій четвер місяця листопада. Незабаром до цієї корисної ініціативи стали приєднуватися в усьому світі. А пізніше, в 1988 році, за пропозицією Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (резолюцією № WHA 42.19) виник молодший брат цього Міжнародного дня - Всесвітній день без тютюну, який зараз відзначається 31 травня.

 

Цей День - прекрасна можливість для тих, хто палить, дізнатися - чому і наскільки просто залишити це. Те, що курець тягнеться за наступною цигаркою - є комплекс специфічних процесів, які відбуваються в організмі людини, яка палить. Нікотин - алкалоїд пиридинового ряду. Він діє як слабке знеболювальне всього 18 хвилин після викуреної сигарети. Потім курець починає більш яскраво відчувати той процес, коли організм очищується від чадного, вуглекислого газу та інших непотрібних йому з’єднань, виводячи їх за рахунок внутрішнього механізму обміну речовин. Всього з димом через легені в нього потрапляє близько 500 з’єднань, включаючи азот, аміак, смоли, солі важких металів, залишкові речовини, що виникли при згорянні, а час виведення надлишків залежить від ступеня їх проникнення в організм і займає період від кількох годин до кількох днів.

Поганий жарт з людиною грають його власні причинно-наслідкові зв’язки, які формуються настільки варіативно, що у кожного вони буквально унікальні. Біологічна нейронна мережа безпомилково сигналізує курцю про те, що організму не так добре, він відхилився від норми і отруєний, а в причинно-наслідкових зв’язках виробляється правило ігнорування цієї обставини - моменту, що процес нормалізації проходить в штатному режимі і йому нема про що хвилюватися.

Фізичний організм людини генетично запрограмований на життя. Коли виникають загрози - він працює з ними, щоб нівелювати їх небезпеку для свого подальшого успішного функціонування. Інша справа - психологія і ті широкі можливості, які відкриті перед нами. На жаль, ми здатні обманювати життя і рідко дозволяємо собі відмовлятися від цього, вважаючи за краще виробляти альтернативні основній сигнальній системі прості рефлекси. Перенавчання нейронної пам’яті вимагає елементарної уваги, деякого часу і доступно кожному.

Нарешті боротьба з цією згубною звичкою набуває цілком конкретних обрисів, адже ще буквально кілька десятиліть тому не можна було просунутися далі простих слів. Виною цьому було практично непробивне лобі тютюнових виробників і їх елементарна жадібність.

Статистика ВООЗ дуже сумна. Епідемія тютюнопаління в 20 столітті забрала  життя понад 100 мільйонів людей. У XXI столітті ця цифра може вирости на порядок. Близько 63% всіх смертей на землі відбувається через неінфекційні захворювання. Тютюнопаління в цій страшній статистиці займає стійку позицію лідера.

Метою Дня відмови від паління є активні дії по сприянню у зниженні поширення шкідливої тютюнової залежності. Це включає в себе боротьбу проти тютюнопаління в усіх прошарках суспільства і в першу чергу в середовищі лікарів і медичного персоналу. Широке інформування суспільства про шкідливий і згубний вплив тютюну на здоров’я курця і оточуючих його людей здатне позитивно вплинути на самосвідомість безлічі курців. Завдяки хорошій обізнаності населення про шкоду куріння для здоров’я та доступних методах позбавлення від цієї шкідливої звички багато громадян прагнуть позбутися згубної нікотинової залежності.

У зв’язку з цим ВООЗ та ряд міжнародних громадських та медичних організацій, пропонують урядам країн, що приєднуються до цієї боротьби захищати політику своєї суспільної охорони здоров’я від будь-яких інтересів тютюнової промисловості, прийняття податкових і цінових заходів по скороченню попиту на тютюнові вироби, законодавчий захист своїх співгромадян від впливу тютюнового диму. Заходи з регулювання маркування та упаковки тютюнових виробів, з метою попередження людей про небезпеку цієї шкідливої звички. Заборона стимулювання продажів і реклами, а також можливості спонсорства тютюнових компаній. Повсюдне надання кваліфікованої допомоги тим, хто вирішив позбутися від цієї шкідливої звички.

Для збереження здоров`я населення владою України підготовлені Закони, Постанови і Розпорядження щодо запобігання тютюнопаління по наступних напрямках.

I. Регулювання виробництва і обігу тютюнових виробів.

- Закон України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» із змінами (останні зміни згідно із Законом №107-VI від 28.12.2007р.).

- 31 березня 2009 — Верховна Рада ухвалила закон про підвищення ставки акцизного збору на тютюнові вибори, який набрав чинності 1 травня того ж року.

- 1 січня 2011 — набув чинності закон про заборону поштучної реалізації тютюнових виробів.

- 13 березня 2012 — схвалено закон про повну заборону реклами сигарет. Заборона стосується не тільки реклами, а й будь-яких способів стимулювання продажів тютюнових виробів, зокрема, спонсорства фестивалів, концертів, спортивних змагань чи інших масових заходів.

- 1 вересня 2008 вперше за історію незалежної України відбулося суттєве підвищення  акцизів на тютюнові вироби - їх підвищили приблизно удвічі. Протягом наступних трьох років акцизи продовжували підвищувати. Як наслідок, державний бюджет України додатково отримав у: 2007 р. - 24 млрд. гривень; 2008 р. - 36 млрд., 2009 р. - 91 млрд., 2010 р. - 131 млрд. 2011 р. - 153 млрд. гривен.

II. Щодо реклами тютюнових виробів.

- Закон України «Про рекламу» №270/96 від 03.07.1996р.(зі змінами) Стаття 22.1 . Реклама тютюнових виробів, реклама знаків для товарів і послуг, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються тютюнові вироби, реклама на радіо та телебаченні, у тому числі за допомогою кабельного, супутників забороняється:

- Закон № 1512-VI від  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення». Відповідно до нього Кабінет Міністрів України  затвердив кольорові малюнки і піктограми, що входять до додаткових медичних попереджень на упаковці тютюнових виробів, із запропонованого переліку Європейського Союзу. Таким чином, Україна стала 40-ю країною світу, яка запровадила подібні норми.

- Закон України № 3778-VI від 22.09 2011 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів»;

- Закон України від  1 січня 2009 про заборону зовнішньої реклами тютюнових виробів;

- 11 червня 2009 — Верховна Рада зобов'язала виробників тютюнових виробів розміщувати на пачках сигарет попередження про шкоду від куріння і можливі захворювання.

- 1 січня 2010 — набув чинності закон про заборону реклами тютюнових виробів у пресі.

III. Щодо шкідливого впливу на здоров'я населення та зменшення вживання.

- Закон України від 22 вересня 2005 року «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення»  із змінами. Цей Закон і  зміни до закону  визначають основні принципи та напрями державної політики щодо попередження куріння тютюнових виробів, зниження рівня їх вживання серед населення, обмеження доступу до них дітей, охорони здоров'я населення від шкоди, що завдається їхньому здоров'ю внаслідок розвитку захворювань, інвалідності, а також смертності, спричинених курінням тютюнових виробів.

IV. Щодо заборони куріння, у т. ч. куріння пристроїв для нагрівання тютюну, у визначених громадських місцях:

- Закон України  № 3425-IV від 09.02.2006 (набуло чинності положення про обов'язкове відведення половини від загальної площі місць для некурящих у закладах громадського харчування, готелях та інших місцях тимчасового розміщення громадян);

- 11 липня 2009 — набув чинності закон, що забороняє куріння в громадських місцях, у тому числі медичних і навчальних закладах, спортивних спорудженнях, у закладах, підприємствах і організаціях культури, у вагонах поїздів, автобусах, таксі, включаючи маршрутки, тролейбусах, трамваях, а також на дитячих майданчиках.

- 16 грудня 2012 набув чинності закон про повну заборону куріння у закладах громадського харчування.

V. Співпраця України з Міжнародними організаціями щодо боротьби з тютюнопалінням  і  охороною здоров’я:

15 березня 2006 — Верховна Рада ратифікувала  Рамкову конвенцію Всесвітньої організації охорони здоров’я з боротьби з тютюном.

- У  системі ВООЗ Україну зараз презентує  крайовий офіс, створений  в 1994 році, де працюють 25 співробітників, у тому числі  експерти з проблематики боротьби з тютюнопалінням.

 

Тютюнопаління є гострою соціальною проблемою,

з якою пов’язане майбутнє людства. Бережіть себе!

 

 

 

ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»                 Чайка
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net