logo Ukrainian flag
 
Наслідки зловживання алкоголем.

Кожні 2 секунди у світі одна людина у віці до 70 років помирає  від  наслідків неінфекційних хвороб. В Україні  частка неінфекційних хвороб у структурі смертності – 91 %, у тому числі від серцево- судинних захворювань - 67%. Одна з основних причин, що призводять до розвитку неінфекційних хвороб, є зловживання алкоголем.

За світовими даними, протягом життя близько 8,6% населення має розлади пов’язані з вживанням алкоголю. «Рекомендованої» дози алкоголю не існує. Будь-який рівень вживання алкоголю, незалежно від кількості, призводить до втрати здоров’я. Дослідження показали, що навіть помірні дози алкоголю завдають серйозної шкоди нашому мозку, зменшуючи когнітивні здібності та підвищуючи ризики виникнення нейродегенеративних хвороб. Людям, молодшим 18 років, алкогольні напої не можна взагалі.

Попри численні обмеження щодо продажу та виробництва алкоголю, в Україні все ж зберігається велика кількість людей, що зловживають "зеленим змієм", а такі є як і серед дорослого населення, так і серед молоді. Для вживання алкоголю знаходиться безліч причин- культурних, соціальних або просто тому, що це приносить задоволення.

Результати дослідження щодо поширеності основних факторів ризику неінфекційних захворювань STEPS в Україні показали, що:

- Дві третини чоловіків і майже половина жінок вживали алкоголь протягом останніх 30 днів.

- Симптоми, пов’язані з алкогольною залежністю, були помітні серед людей, які вживали алкоголь протягом останніх 12 місяців, і зустрічалися в три-чотири рази частіше серед чоловіків, ніж серед жінок.

- Кожен восьмий (12,7%) повідомив, що не міг припинити пити після початку вживання, а кожен десятий (10,8%) — що наступного дня не зміг виконати те, що зазвичай від них очікували. Аби полегшити похмілля кожен восьмий (13,2%) випивав уранці.

- Незареєстрований алкоголь, у тому числі вироблений у домашніх умовах, вживали часто — 17,3% від загального споживання алкоголю.

Існує концепція стандартної дози алкоголю: у різних країнах цей показник варіюється від 8 до 14 грамів чистого спирту в перерахунку. Для України це близько 10 грам спирту. Визначено, що така кількість спирту містить приблизно 40 мл міцного напою (горілка, віскі, коньяк), 150 мл вина (12%) або 350 мл пива (5%). Кожна п’ята (19,7%) людина вживала шість і більше доз алкоголю за епізод вживання, а це понаднормово.

За результатами дослідження ESPAD, 85,7% усіх опитаних підлітків упродовж свого життя вживали алкогольні напої принаймні один раз. Кількість тих, хто вживав алкоголь у своєму житті десять і більше разів — 46,3%, що складає майже половину опитаних.

Відповідно до опитування ESPAD, дівчата дещо раніше за хлопців, вперше пробують алкоголь. За дослідженням, у молодшій віковій групі частка хлопців, які принаймні один раз вживали алкоголь, становить 79,1%, а серед дівчат – 86,6%.  Така ж тенденція зберігається у групі підлітків, які мали «великий» — від 10 до 19 разів і «дуже великий» — 40 і більше разів, досвід споживання алкогольних напоїв. Серед хлопців — це  16,8%, а серед дівчат — 21,8%. Крім цього, дослідження виявили, що на практику споживання підлітками алкоголю значно впливає чинник урбанізації. Серед опитаних підлітків, які  мешкають в обласних центрах, частка тих, хто має «великий» і «дуже великий» досвід споживання алкогольних напоїв, становить 32,7%. Серед респондентів, які проживають у містах обласного підпорядкування, аналогічний показник становить 31,1%, проте поміж респондентів, що мешкають у сільській місцевості, цей показник менший і складає — 25,5%.

Вино, разом зі слабоалкогольними напоями – найпоширеніші серед підлітків. Популярність вина зумовлена, переважно, уподобаннями дівчат. Упродовж останніх 30 днів принаймні один раз вживали вино 49,0% опитаних дівчат і 34,8% хлопців. Міцні алкогольні напої упродовж останніх 30 днів принаймні один раз вживали 20,1% опитаних підлітків.

Серед причин, які обумовлюють вживання алкоголю, найактуальніші:

- щоби поліпшити настрій;

- «залити горе»;

- розв’язувати внутрішні проблеми;

- «отримати кайф»;

- отримати схвалення іншими людьми.

Молодь починає  вживає алкоголь, щоб виглядити дорослішим.

Частіше до алкоголізму схильні:

- люди з підвищеною чутливістю до алкоголю;

- люди, в яких батьки страждали на алкоголізм;

- особи самотні або з неповних сімей;

- ті, що схильні до депресій або вороже налаштовані до всього, що їх оточує.

Алкоголізм – багаторічний ворог, в організмі чоловіка практично нема ні одного органу, в якому не лишив свій слід алкоголь.

Вплив алкоголю  на нервову систему. Алкоголь потрапляє зі шлунку в кров через 2хв. після вживання. У першу чергу страждають клітини великих півкуль головного мозку, погіршується умовна рефлекторна діяльність людини, уповільнюється формування складних рухів, змінюється співвідношення процесів збудження і гальмування в центральній нервовій системі. Людина втрачає здатність керувати собою. На психіку підклітка кількаразове чи часті вживання алкоголю справляє буквально спустошливий вплив. При цьому затримується не тільки розвиток вищих форм мислення, засвоєння етичних і моральних категорій естетичних понять, а й втрачаються вже розвинені здібності.

«Викрадач розуму»– так називають алкоголь з давніх часів. Мабуть  саме страшне – це безумство. По даним статистики біля 30% всіх психічних розладів викликані алкоголізмом. Часте вживання алкоголю змінює реакцію боротьби організму і тим самим виявляє в організмі умови зумовлюючи в одних випадках розвиток алкогольних психозів, а в іншому – появу ряду важких психічних захворювань, у тому числі таких як епілепсія і шизофренія. Вплив алкоголю на обмінні процеси в клітинах мозку не викликає сумніву у більшості вчених. Найбільш важке і саме небезпечне психічне захворювання, пов’язане з хронічною алкогольною інтоксикацією – біла гарячка. Хворий бачить різні кошмари, потвори, що загрожують йому, потім з’являється неприємний страх, переляк.

Хворі білою гарячкою, як правило, відчувають страх, нерідко кричать про допомогу, пробують тікати викидаються з вікон. Після приступів білої гарячки вони як правило нічого не пам’ятають о своїх вчинках.

Вживання алкоголю не лише затьмарює розум але й убиває  в наслідок негативного впливу на інші органи та системи організму.

Вплив алкоголю на організм:

- Приводить до високого кров’яного тиску (є причиною понад 50% інсультів та різних серцево- судинних захворювань);

- Вживання алкоголю може спричинити нечутливість ваших клітин до інсуліну - гормону, який допомагає використовувати цукор у крові. Це може призвести до цукрового діабету 2 типу, а він збільшує ризик інсульту у 2 рази;

- Надмірна вага- результат зловживання алкоголем на начальному етапі. Алкогольні напої зазвичай дуже калорійні, тому регулярне вживання великої кількості алкоголю може ускладнити підтримку здорової ваги.

- Надмірне вживання алкоголю може спровокувати миготливу аритмію — тип

нерегулярного серцебиття. Миготлива аритмія збільшує ризик інсульту в 5 разів, адже вона може сприяти утворенню тромбів у серці. Якщо цей потік переміститься в мозок, це може призвести до інсульту;

- Вплив на внутрішні органи. Алкоголь порушує структуру клітин печінки призводячи до переродження її тканин. При систематичному споживанні спиртного жирові зміни в клітинах печінки призводять до омертвіння печінкової тканини – розвивається цироз печінки, що майже завжди пов’язано з хронічним алкоголізмом. Ураження клітин печінки призводить до порушення білкового і вуглецевого обміну, синтезу вітамінів і ферментів. Алкоголь порушує кислотно-лужний баланс шлунку, через що дратується та запалюється його слизова оболонка, що захищає стінки шлунку від кислоти, яка міститься в шлунковому соці. Результатом цього може бути гастрит або кислотний рефлюкс. А найгірше, що може статися, – це виразка шлунку, рак шлунку та рак стравоходу. Також, надзвичайно шкідливий алкоголь для підшлункової залози. Через алкоголь може настати дегідратація (зневоднення організму). Нирки належать до органів, які найбільш страждають від зловживання спиртним. Їм доводиться посилено працювати, виводячи з організму токсини. В результаті організм втрачає надто багато рідини та солей.

Вплив на репродуктивну функцію. У жінок алкоголь порушує виробляння статевих гормонів та дозрівання яйцеклітини, менструальний цикл. Зловживання алкоголем руйнує організм жінки: виснажує ендокринну системи і зрештою може призвести до безплідності. Стан сп’яніння в момент зачаття може вкрай негативно позначитися на здоров’ї майбутньої дитини. Якщо мати під час вагітності вживає алкоголь, ймовірність порушень у розвитку плоду та ризик викидання значно підвищується. Оскільки печінка плоду розвинена недостатньо, вона також не в змозі розщеплювати алкоголь у результаті чого він впливає на плід більшої мірою на дитину, а ніж на матір. Коли алкоголь досягає мозку плода, утворення нервових клітин зупиняється, тому мозок росте повільніше і функціонує гірше.

- Алкоголізм знижує імунітет організму, послаблює імунобіологічні речовини.

При зловживанні  алкоголем, як правило, людина психічно деградує, втрачається не тільки здоров’я, а й людська гідність. Багато алкоголіків вмирають раптово в молодому віці. Разом з пияцтвом у сім’ю приходять матеріальні нестатки, адже чоловік, батько чи син пропивають більшу частину зарплати. В сім’ї починаються сварки, обвинувачення, пізніше навіть бійки. Ще більшої моральної шкоди завдає пияцтво дітям і жінкам.

Якщо зловживання спиртним триває, колишні дози вже не викликають сп’яніння, а вино і пиво не приносять задоволення, з’являється потяг до міцних напоїв. Алкогольні напої вживають кілька разів на тиждень збільшуючи дози. Поступово у особи розвивається психічний інфантилізм. Чіткої межі між пияцтвом і алкоголізмом нема. Останній розвивається поступово. Від вживання спиртного залежить фізичний стан алкоголіка, у нього появляється необхідність вживати спиртне. Щоб сп’яніти такій людині потрібно дедалі більше. Внаслідок такої залежності, крім різноманітних  розладів в організмі,  порушуються і  нормальні стосунки особи з колективом, що завдає шкоди суспільним і матеріальним інтересом того хто п’є. Після вживання значної дози алкоголю людина стає злішою, агресивною, схильною до хуліганства і навіть убивства. Початкова стадія алкоголізму триває кілька років. Якщо зловживання спиртним продовжується, настає друга розгорнута стадія алкоголізму. Одночасно відбувають зміни в психіці. Згасає почуття обов’язку та інтерес до сім’ї, роботи. Людина декваліфікується. Тепер усі думки спрямовані на одне – де знайти гроші на випивку. Вся зарплата йде на спиртне, матеріальне становище сім’ї погіршується. У третій кінцевій стадії алкоголізму психічна деградація призводить до алкогольного недоумства. Пам’ять знижується, людина стає балакуча, повторює те саме. У алкоголіка псується характер, він втрачає роботу і паразитує за рахунок  близьких людей.  Його постійно можна побачити біля пивного чи винного магазину. Він п’є одеколон, різні спіртовмісні настоянки, валеріанку, дезодорант, стає соціально небезпечною особою, вступає в конфлікт з законом. Навіть дуже незначна кількість горілки викликає сп’яніння, а при більшій дозі швидко порушуються координація рухів, потьмарюється свідомість. У кінцевій стадії алкоголізму настають глибокі пошкодження внутрішніх органів та нервової системи. Кожен третій алкоголік страждає серцевою недостатністю, атеросклерозом судин серця, гастритом, панкреатитом, гепатитом, поліневритом.

Алкоголізм- це величезний соціально- економічний  тягар. За розрахунками економістів, у осіб, які помірно випивають спиртне продуктивність праці знижується на 4-5%. Більше половини транспортних аварій пов’язано з вживанням алкоголю. Виробничі травми частіше бувають у понеділок, або у дні після свят, коли працездатність організму ще не відновилась після алкогольного сп’яніння.

Бережіть себе, міцного здоров’я всім!

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net