За даними Об’єднаної Програми ООН з ВІЛ/СНІДу у світі зареєстровано більше 41 млн людей, які живуть з ВІЛ-інфекцією. Серед них майже половина млн отримують антиретровірусну терапію, і хоча вона є доступною, суттєво знижує захворюваність більш важливою перспективою є створення ефективної вакцинопрофілактики ВІЛ-інфекції.
Випробування вакцини проти ВІЛ (вірус імунодефіциту людини) проводить компанія Moderna разом із науково-дослідною організацією IAVI. Раніше компанія вже випробувала вакцину на тваринах та заявила, що вона безпечна. Наразі добровольці вже отримали перші дози.
Перша фаза клінічних випробувань вакцини проти вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ) завершилась успішно і «дала багатообіцяючі результати». Препарат стимулював вироблення у добровольців рідкісних імунних клітин, які запускають виробництво антитіл, які, у свою чергу, успішно борються з вірусом.
Науковці пояснюють, що нейтралізуючі антитіла широкого профілю (bnAb) прикріплюються до шипів частинок ВІЛ (ці шипи складаються з білків, які захищають вірус від імунної системи) і виводять їх з ладу.
Такі антитіла націлюються на важкодоступні ділянки на поверхні частинок вірусу – ті, які не так швидко мутують, і тому майже ідентичні у всіх варіантів ВІЛ.
Щоб викликати появу в організмі антитіл bnAb, потрібно стимулювати певні B-лімфоцити: вони тоді розвиваються в клітини, що виробляють ці антитіла.
Ці специфічні В-лімфоцити зустрічаються у людини приблизно один раз на мільйон зародкових В-клітин.
Водночас, на думку вчених, вакцина проти ВІЛ-інфекції буде розроблена та впроваджена не раніше 2030 року, оскільки досі не з’ясовано остаточно, якою мінімальною ефективністю вона повинна володіти, щоб бути економічно доцільною. Інша важлива проблема розробок вакцин проти ВІЛ є пріоритетність вакцинації, і вона залежатиме від соціально-економічних умов кожної конкретної країни. Тобто, країни з високим рівнем захворюваності серед молодих жінок надаватимуть пріоритет дівчатам-підліткам та молодим жінкам, бідніші країни можуть просто «попасти» в систему випробування нових вакцин та слугувати «полігоном» для їх тестування. Відповідно – профілактика до сьогодні залишається тільки неспецифічною та залежить від самих людей та їх усвідомлення проблеми ВІЛ та її наслідків.
Що відомо.
Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) призводить до захворювання людини на ВІЛ-інфекцію/СНІД, він схильний до мутацій. Його відкрили в 1981 році.
На сьогодні єдиним підтвердженим методом лікування ВІЛ/СНІД є трансплантація кісткового мозку. Відомо про двох людей, які таким чином подолали хворобу: американець Тімоті Рей Браун (помер у вересні 2020 року) і 40-річний Адам Кастільєхо.
У липні 2020 року медики з Бразилії повідомили про 36-річного пацієнта з Бразилії, якому вдалося повністю позбутися вірусу імунодефіциту завдяки застосуванню нової комбінації препаратів.
Тому нам за лишається лише сподіватися, що найближчим часом вчені зможуть створити ефективну вакцину проти ВІЛ-інфекції та впровадити її в практику.

Інструктор-дезінфектор Мар’їнської філії ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ» Світлана Пшенична |