logo Ukrainian flag
 
Профілактика інфекційних захворювань під час купання у водоймищах.

Весна-літо найбільш сприятливий час для виникнення і розповсюдження інфекцій. Саме в цей час діють фактори, що сприяють зараженню: поява в раціоні свіжих овочів, фруктів, збільшення кількості мух, масове спілкування населення, виїзд на відпочинок, купання у відкритих водоймах. Крім того, влітку більшою мірою схильні до зараження відкриті водойми, які можуть бути забруднені нечистотами, що змиваються з поверхні ґрунту атмосферними опадами. У теплу пору створюються сприятливі умови для збереження збудників кишкових інфекцій як у зовнішньому середовищі, так і для їх розмноження в продуктах харчування. Все це робить воду і їжу небезпечними в епідеміологічному відношенні. Найпоширенішими з інфекційних захворювань є гострі кишкові інфекції, вірусний гепатит А, лептоспіроз тощо.

Гострий вірусний гепатит А – гостре інфекційне захворювання, що характеризується ураженням печінки, також може передаватись водним шляхом. Більшість випадків гепатиту А має типові симптоми та приводять до одужання. Перші ознаки захворювання з’являються, в середньому, через 30 днів (інкубаційний період при гепатиті А складає від 15 до 50 діб). Непокоїть погане самопочуття, температура, значно темніє сеча (колір стає схожим на міцно заварений чорний чай). Можна очікувати появи лихоманки, що супроводжується нудотою, блюванням, важкістю в області шлунка і правому підребер’ї, слабкість. Через кілька днів жовтіють склери, шкіра (жовтяниця), знебарвлюється кал.

Захворіти на лептоспіроз можна під час купання в заражених водоймах, риболовлі, сінокосу на зволожених територіях, при догляді за хворими й інфікованими тваринами тощо.

Бактерія, що спричиняє лептоспіроз у людей, потрапляє у воду із сечею інфікованих тварин, найчастіше — гризунів, також це можуть бути худоба, собаки, дикі тварини.

У тіло людини бактерія лептоспірозу потрапляє через тріщини, порізи чи рани на шкірі чи слизові оболонки (очі, ніс, рот).

Лептоспіроз буває складно діагностувати, адже симптоми схожі на прояви інших захворювань — наприклад, можуть нагадувати грип чи COVID-19. До того ж інколи недуга може мати безсимптомний перебіг.

Серед симптомів лептоспірозу виділяють такі: висока температура тіла,  головний біль,  озноб,  біль у м’язах,  блювання та діарея,  жовтяниця,  почервоніння очей,  висип.

Людина може захворіти в період від 2 днів до 4 тижнів після зараження. Хвороба зазвичай починається різко з лихоманки та інших симптомів. Лептоспіроз може переходити з першої фази з вищезазначеними симптомами до другої — більш тяжкої, яка може призвести до ураження нирок, печінки або менінгіту. У разі несвоєчасного звернення за медичною допомогою недуга може призвести до смерті.

«Сверблячка купальщика» або церкаріоз виникає після купання в водоймах, заражених церкаріями – личинками гельмінтів шистосом. Розрізнити цих паразитів в воді неозброєним оком майже неможливо. Їх довжина становить всього один міліметр. Дорослі гельмінти паразитують в кишківнику та печінці водоплавних і болотних птахів, їх яйця з послідом птахів потрапляють у воду; личинки, що вийшли з яєць, впроваджуються в прісноводних молюсків та равликів, залишаючи їх тіло через 5-6 тижнів. Саме після виходу з тіла равлика, ці паразити здатні викликати церкаріоз.

Шкіра вражається від впровадження в неї цих личинок при будь-якому контакті з водою. Коли вони потрапляють в організм людини, це призводить до досить серйозних наслідків, тому що виникають шкірні висипання, температура тіла може підвищитися. Причому не тільки при купанні в озерах, ставках і річкових заводях, але і при ходінні босоніж по мокрій траві біля водоймищ. Церкарії особливо активні в сонячні теплі дні.

Щоб попередити зараження під час купання в відкритих водоймах, необхідно дотримуватися наступних правил:

- Купатися тільки в спеціально відведених місцях, призначені для організованого відпочинку населення на прибережних захисних смугах водних об’єктів. Місця масового відпочинку визначаються органами місцевого самоврядування відповідно до наданих їм повноважень щороку перед початком літнього купального сезону.

- Під час купання у відкритих водоймах (річка, озеро, ставок) уникати заковтування води, не купатися в непроточних водоймах, у місцях несанкціонованих пляжів, де встановлені позначки «Купання заборонено».

- Під час заміських прогулянок мати з собою достатній індивідуальний запас питної води та не брати з собою продукти, що швидко псуються.

- Вживати бутильовану воду, у разі неможливості придбання бутильованої води використовувати охолоджену кип’ячену воду.

- Овочі, фрукти, ягоди ретельно мити в проточній воді, обдавати окропом. всі харчові продукти вкривати від комах, харчові відходи тримати в контейнерах з кришкою, знищувати мух.

- Уникати контактів з особами, які мають ознаки інфекційного захворювання. При появі симптомів захворювання (підвищення температури тіла, біль голови, блювання, рідкі випорожнення, біль у животі, висипання на шкірі тощо) своєчасно звертатися за медичною допомогою. Самолікування може призвести до значних ускладнень.

- Дотримання карантинних заходів при відвідуванні місць відпочинку.

Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати !!!

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net