logo Ukrainian flag
 
Вплив віртуального простору на психіку дитини.

Технічний прогрес рухається вперед, і навіть зовсім маленькі діти вже уміють користуватися комп'ютером. Поза сумнівом, уміти користуватися комп'ютером в сучасному світі необхідно.  Проте тривала робота за комп'ютером негативно позначається на багатьох функціях нашого організму: вищій нервовій діяльності, ендокринній, імунній, зоровому і кістково-м'язовому апараті людини. Якщо зір, слух можуть зіпсуватися за допомогою клавіатури, "миші" або монітора, то на психіку в першу чергу впливають - ігри і інтернет.

Для дітей комп'ютер це в першу чергу цікава іграшка. Занурюючись у віртуальну реальність соціальних мереж діти перестають нормально спілкуватися з однолітками, вони шукають собі віртуальних «друзів» в іграх.  Така дитина стає замкнутою.

Комп'ютерні ігри – це спроба людини підпорядкувати собі реальність. Маніпулюючи віртуальним простором, гравець відчуває себе не просто глядачем, а справжнім співучасником або навіть творцем. Психологи стверджують, виграючи, проходячи черговий рівень, дитина отримує відчуття, що добилася результату, що вона розумна, кмітлива. Її самооцінка відповідно підвищується, а це дуже приємне відчуття.

В світі комп'ютерної гри вона не відчуває себе безпорадною, вона сама все вирішує, сама всього добивається і відчуває себе при цьому сильною, розумною і дорослою. Гра надає необмежені можливості. Великий ризик попасти в залежність від ігроманії мають діти, батьки яких не дають їм можливість реалізуватися в повсякденному житті. Тому, якщо дитина не може реалізуватися в реальному світі, на допомогу приходить віртуальний.

Варто однозначно з'ясувати, що чимала кількість комп'ютерних ігор для дітей дуже сильно впливають на психіку дитини і спотворюють сприйняття дійсності. Діти перестають бачити відмінності між реальним світом і віртуальним. У нашій країні відповідальність за те, в що грає дитина лежить лише на її батьках. І випадки коли дитина повністю втрачала відчуття реальності  все частіше і частіше.

Які компьтерні ігри найбільш негативно впливають на психіку дитини?

Всі комп'ютерні ігри можна розділити на рольові і нерольові. Рольові комп'ютерні ігри — це ігри, в яких граюча дитина переймає на себе роль комп'ютерного персонажа. Чому так важливо виділити саме рольові комп'ютерні ігри зі всього різноманіття ігор? Тому що саме при грі в рольові комп'ютерні ігри відбувається дуже глибокий і тотальний процес «входження» дитини в гру. Діти інколи в уяві продовжують які-небудь дії виходячи з особи комп'ютерного героя, знаходячись в реальних життєвих ситуаціях.

Рольові комп'ютерні ігри породжують у дитині якісно новий рівень психологічної залежності від комп'ютера, ніж нерольові комп'ютерні ігри або будь-які інші заняття за комп'ютером. Звичайно, комп'ютерна залежність може виникати у дитини і від нерольових комп'ютерних ігор, а також, звичайно, від Інтернету.

Але все таки залежність від рольових комп'ютерних ігор є найпотужнішою і найсильнішою по мірі свого впливу на психіку граючої дитини.

Небезпечними сигналами є:

  • Під час гри дитина абсолютно перестає реагувати на прохання, проявляє агресію при спробі відірвати її від гри.
  • Вона постійно говорить про комп'ютерні ігри, з нетерпінням чекає повернення до монітора.
  • Якщо заборонити ігри за комп'ютером або обмежити їх час, у дитини псується настрій, стан стає пригніченим.
  • Відірвана від гри дитина не може знайти собі розваги в реальному світі.
  • Наслідки ігроманії:
  • Демонстративність поведінки;
  • Агресивність;
  • Недостатній розвиток мови;
  • Надмірна збудливість;
  • Розлад сну;
  • Порушення контакту з оточуючими;
  • Тривожність;
  • Дезадаптація;
  • Порушення емоційної сфери;
  • Проблеми з соціалізацією;
  • Порушення концентрації уваги.
  • Рекомендації батькам:
  • Строго обмежити час перебування дитини за комп'ютером;
  • Дозволяйте користуватися комп'ютером лише у справі;
  • Стежте на яких сайтах сидить дитина, в що вона грає, і що дивиться;
  • Старайтеся більше часу приділяти дитині, щоб їй було цікаво спілкуватися і грати з вами;
  • Прагніть познайомити дитину з однолітками, щоб у неї було багато цікавих друзів;
  • Запишіть дитину в секцію або кружок;
  • Якщо у дитини великий інтерес до комп'ютера - направте цей інтерес в корисне русло. Хай дитина вивчить яку-небудь корисну програму, навчиться робити сайти та інше. Може бути в майбутньому це стане її професією.

Повністю обмежити дитину дошкільного віку від взаємодії з комп'ютером у наш час досить складно, і фахівці рекомендують не удаватися до крайнощів. Щоб виключити вірогідність виникнення залежності від віртуальних ігор, досить наповнити життя дитини цікавими яскравими подіями.

Яка користь може бути від комп'ютерних ігор?

Існують такі комп'ютерні ігри, які можуть принести користь вашій дитині. Це: ігри для розвитку логіки, уваги, пам'яті, інтелекту і інших якостей. До них відносяться різні логічні ігри, ребуси і головоломки. Ігри – стратегії не вимагають підвищеної очної напруги, швидкості реакції і уважності. Таку гру у будь-який час можна перервати, не опасаючись бути з'їденим або убитим.

Якщо правильно підібрати гру і чітко обмежити час перебування дитини за комп'ютером, то результатом гри стане вироблення уміння швидко приймати рішення, розвиток логічного мислення, уваги, координації, уміння планувати свої дії.

Отже, батькам важливо розуміти, що залежність від рольових комп'ютерних ігор обганяє інші види комп'ютерної залежності по своїй силі, по мірі прихильності до комп'ютера, по глибині впливу на психіку дитини, а так само за швидкістю утворення цієї залежності. Так само як батьки піклуються про якість і достатню кількість живлення для дитини, їм слід поклопотатися про якість і кількість споживаної дитиною комп'ютерної продукції, зацікавити дитину повчальними і розвиваючими іграми, не допускати використання низькопробних ігор і стежити за часом, який дитина проводить за комп'ютером.

 

ДОЦКПХ

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 096 264 93 12

+38 050 025 34 95

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net