logo Ukrainian flag
 
Хронічне обструктивне захворювання легень, причини виникнення.

Хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ) відноситься до найбільш поширених неінфекційних захворювань. За оцінками ВООЗ, близько 600 мільйонів людей на земній кулі страждають на цю недугу. За останні 15-20 років відзначено значне зростання захворюваності на ХОЗЛ у різних країнах світу. Це захворювання призводить до значного зниження якості  життя людини. ХОЗЛ є четвертою причиною смертності у світі.  Щороку хвороба забирає життя понад 3 мільйони людей у працездатному віці.

Це захворювання має величезний негативний економічний вплив: за даними 2011 1/5 частину причин втрати працездатності займає ХОЗЛ, середній вік виходу на пенсію при ХОЗЛ - 54 роки (зменшений на 11 років).

Незважаючи на невиліковність ХОЗЛ, його виникнення можна попередити, вплинувши на фактори ризику.

Фактори ризику:

- вплив тютюнового диму (включно із пасивним курінням);

- забруднення повітря на робочому місці;

- забруднення повітря всередині приміщень (наприклад, при використанні твердого палива для приготування їжі та обігріву);

- часті інфекції нижніх дихальних шляхів в дитинстві;

- забруднення атмосферного повітря;

- генетичні фактори.

Але, основними чинниками ризику ХОЗЛ є тютюнопаління, а також вплив пилу та хімічних речовин на робочих місцях. ХОЗЛ страждає від 8 до 22% дорослих віком 40 років і більше. За результатами великих скринінгових досліджень поширеність ХОЗЛ вища у людей, які курять, ніж у тих, хто не курить, у людей старше 40 років більше, ніж у молодих, у чоловіків частіше, ніж у жінок. Тривалий вплив промислових  шкідливих викидів (пил, хімічні речовини та ін.) призводить до розвитку ХОЗЛ. Багато людей роками хворіють на ХОЗЛ, передчасно помираючи від неї або від її ускладнень. Хворі на ХОЗЛ можуть не одразу зрозуміти, що їм не вистачає дихання, поки не стане дуже важко виконувати прості завдання, наприклад, ходити по сходах. Серед усіх хворих на ХОЗЛ лише у половини встановлений діагноз.

У більшості випадків захворювання розвивається повільно, пацієнти встигають адаптуватися до проявів дихальної недостатності (задишці) та тривалий час вважають себе практично здоровими людьми, а ранні симптоми хвороби пояснюють різними причинами.

Ранніми симптомами ХОЗЛ є:

1. Хронічний (постійний) кашель - епізодичний спочатку, пізніше щоденний, може бути непродуктивний, рідше вночі, частіше при фізичних навантаженнях;

2. Відділення мокротиння – у невеликій кількості, має слизовий в'язкий характер, частіше в ранковий час після серії кашлевих поштовхів;

3. Задишка – провідна ознака ХОЗЛ, яка є основним та частим приводом звернення хворого до лікаря. Як правило, цей симптом з'являється на 10 років пізніше за кашлю, посилюється при фізичних навантаженнях, прогресує з часом, хворі описують задишку як, почуття нестачі повітря, ядухи, тяжкості, «бракує сил для дихання».

Не треба думати, що якщо ХОЗЛ - це хвороба легень, то страждають виключно легені. Ні, це системне захворювання, і впливає воно на всі органи та системи. Спрощено кажучи, постійна нестача кисню провокує передчасне старіння організму. Конкретика полягає в тому, що ХОЗЛ вже на ранніх стадіях може провокувати виникнення ішемічної хвороби серця, артеріальної гіпертензії, пневмонії, бронхіальної астми, туберкульозу легень. Далі більше: з розвитком хвороби можуть підключитися хронічний гастрит, остеопенія (занадто низька маса кісткової тканини) та рак легень. Половина хворих на ХОЗЛ вже на ранніх стадіях хвороби має проблеми серцево-судинної системи.

Якщо нічого не змінювати, терміново не кидати палити в масштабах країни, то загальна смертність від ХОЗЛ зросте ще на 30%. Так вважають експерти. ХОЗЛ протікає дуже складно. За опитуваннями лікарів виявилося, що 80% хворих із ХОЗЛ взагалі не виходять із дому, а 36% прикуті до крісла.

І що далі? Якщо все йтиме так, як іде, то діти дихатимуть тютюновим димом з пелюшок, коли мама чи тато курять поруч. Потім вони почнуть палити самі. Потім хвороба активно проявлятиметься не в 40-60 років, як зараз, а до 30. Сумно. Але лікарі все-таки оптимісти. «Поки дихаю — сподіваюся», — за одним із мудрих повторюють пульмонологи і разом зі своїми колегами допомагають дихати іншим. А також закликають негайно кинути палити; при прояві симптомів звернутися до лікаря та пройти обстеження; своєчасно розпочати лікування, яке сьогодні може запобігти прогресуванню захворювання, уникнути розвитку ускладнень, продовжити життя та фізичну активність.

Для зниження негативного впливу на легені навколишнього середовища,  зменшення  навантаження на них, необхідно  вживання   речовин, які підвищать секреторну

активність слизових. Одна з найважливіших таких речовин — вітамін C. Тому легеням корисні продукти, що його містять, тобто шипшина, солодкий болгарський перець, смородина, цитрусові, кислі лісові ягоди і так далі. Вітамін розріджує слиз, робить субстанції текучими. Непогано протягом дня вводити у свій раціон продукти, що містять цей вітамін. Допоможуть зміцнити легені різноманітні перці, тобто прянощі та гострі продукти. Ця група продуктів збільшує активність келихоподібних клітин, що призводить до підвищення виділення слизу. Головне не переборщити з дозуванням. Корисний для легень рутин, що міститься у всіх зелених продуктах з гіркуватим відтінком: це різні листові салати, петрушка, кінза. Варто згадати, що гіркий смак викликає подразнення блукаючого нерву, що покращує зв’язок усіх внутрішніх органів із центральною нервовою системою, тим самим проводиться стимуляція роботи органу. Це саме стосується й легень.

Але слід пам’ятати, що ХОЗЛ корекцією дієти не можна вилікувати, у таких випадках потрібно обов’язково консультуватися з лікарем і виконувати його розпорядження. Самолікування неприпустиме!

Міцного здоров'я всім!

 

ДОЦКПХ

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 096 264 93 12

+38 050 025 34 95

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net