logo Ukrainian flag
 
ЛЕГІОНЕЛЬОЗ – ТЕХНОГЕННА ІНФЕКЦІЯ!

Всю свою історію людство страждало від інфекційних захворювань.  Раніше інфекційні спалахи були пов'язані з антисанітарією та відсутністю належних умов проживання, зараз існують хвороби, розвитку яких сприяють блага цивілізації.

Легіонельоз типовий приклад техногенної інфекції, що зумовлена активним ви користанням в промисловості та побуті водних і вентиляційних систем.

Хвороба легіонерів (легіонельоз) — це гостре інфекційне захворювання, викликане різними бактеріями з роду легіонелл.

Вперше хвороба була зареєстрована у США в 1976 році у вигляді спалаху на конгресі колишніх військовослужбовців Американського легіону (звідси і назва – легіонельоз). Людей вразило невідомою хворобою, яка викликала важку пневмонію. Захворіло 220 учасників з майже 4,5 тисячі осіб, які були присутні на конгресі, 34 хворих померли.

Збудник стійкий  у довкіллі: у рідкому середовище при температурі 250 С може зберігатися 112 днів, при 40С – до 150 днів Під впливом 70% етилового спирту збудник гине протягом 1 хвилини.

Легіонели є звичайними мешканцями прісноводних водойм, водорості є для них  постачальником енергії та вуглеводів.   Вони також можуть жити на різних штучних водних об’єктах: душові кабіни, ванни, басейни, системи кондиціонування повітря, водопроводи.

Шлях передачі хвороби – повітряний, аерозольний. Збудник потрапляє в організм людини через дихальні шляхи з аерозолем, який утворюється при роботі приладів систем водопостачання – кранів, душових сіток, джакузі та інших, які створюють аерозоль води. У разі неправильного або відсутності відповідного обслуговування установок питної води, душових кабін, джакузі, зволожувачів або змішувачів води у них може спостерігатися підвищений ріст цих бактерій.

Основні чинники, що сприяють розмноженню легіонели:

1. Температура води в системах гарячого водопостачання не вище 30-40 градусів. Цей збудник дуже добре розмножується у такому температурному режимі, але при температурі більше 55 градусів більшість таких бактерій гине. Влітку, коли температура води в системах холодного водопостачання значно підвищується, легіонели можуть розмножуватися і в системах холодного водопостачання.

2. Утворення аерозолю при використанні систем водопостачання, а також при використанні фонтанів та систем поливу території.

3. Застій води в системах водопостачання, особливо гарячого. Це призводить до зниження температури гарячої води, що є фактором розмноження легіонел.

4. Передача патогена може здійснюватися і при контакті з зараженим вологим грунтом. В цьому випадку зараження відбувається при роботі в саду або використанні зараженого грунту в домашніх умовах (наприклад, для пересадки рослин).

Інкубаційний період хвороби легіонерів (час від моменту зараження до появи перших ознак захворювання) становить від 2 до 10 днів. Захворювання протікає важко, з високою температурою, порушенням загального стану хворого, запаленням легень і ураженням інших органів і систем, у тому числі головного мозку.

Внаслідок захворювання помирають 7-30 % осіб.

Вчені вважають:

- легіонели щороку спричиняють інфікування приблизно 100 тисяч людей;

- до 10-15 % всіх форма гострих респіраторних інфекцій викликані саме легіонелою.

До груп ризику щодо інфікування відносяться:

– курці;

– люди зі слабким імунітетом в результаті ВІЛ/СНІДу або прийому кортикостероїдів і препаратів, які вживаються для запобігання відторгнення органів після трансплантації;

– люди з хронічними захворюваннями;

– літні люди;

– сприятливим фактором для розвитку цієї хвороби може бути і хронічний стрес.

Заходи профілактики легіонельозу.

1. Необхідно всі кондиціонери, джакузі утримувати в чистоті, своєчасно  замінювати фільтри, проводити періодичні профілактичні огляди, ремонт.

2. Стежити за роботою вентиляційних  систем.

3. Дотримуватися в  системах водопостачання температурного режиму. Температура холодної води має бути нижче 200 С, а температура в мережі гарячого водопостачання має бути вище 500С. Не допускати застоювання води у системі водопостачання.

4. Не купатися у водоймах, басейнах сумнівної чистоти або у відверто антисанітарних умовах.

5. Після відвідування басейну або джакузі – прийняти душ з милом.

 

 

 

Завідувач відділу імунопрофілактики
ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»                                        Галина Шишова
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net