logo Ukrainian flag
 
Лайм-бореліоз – кліщова інфекція.

Вже біля 100 років діагностується хвороба Лайма серед населення земної кулі. Спочатку вона мала назву мігруюча еритема, лімфоцетарний акродерматит та ін. Після того, як кількість випадків зросла в кілька разів, вони були проаналізовані і хвороба отримала назву Хвороба Лайма або Лайм-бореліоз.

Збільшення випадків обумовлено екологічними змінами, що відбуваються на планеті. Вони, в свою чергу, спричинені антропогенним впливом, який привів до зростання чисельності та розповсюдженості кліщів – переносників, і як наслідок – виникнення нових вогнищ хвороби. Зменшення кількості сільськогосподарських земель, розвиток озеленіння, збільшення будівництва навколо великих міст призвело до мозаїчного розповсюдження лісів, ідеальні умови для існування кліщів. Якщо раніше вогнища з переносниками виникали в лісних масивах, та від хвороби Лайма страждали мешканці прилеглих територій, то сьогодні вони стали реальною загрозою для населення міст. Група ризику – це доросле працездатне населення, серед захворілих переважають жінки. Хворіють і діти – 10% від усих хворих.

Захворювання проявляється на шкірних покривах червоною плямою – мігруючою еритемою, що з’являється в місці присмоктування кліща. Ця стадія триває від 2 до 32 днів після присмоктування кліща. Без адекватної антибактеріальної терапії, через 6-12 тижнів розвиваються неврологічні симптоми, ураження внутрішніх органів, суглобів, серця, підвищується температура тіла, з'являється головний біль. У деяких хворих виникає без еритемна форма захворювання. Згідно статистики європейських інфекціоністів, основними ускладненнями є нейробореліоз, а в США – це артрит у 20% інфікованих. Хворобу Лайма називають великим імітатором – вона маскується під інші захворювання: розсіяний склероз, аутоімунні захворювання, хворобу Альцгеймера та інші.

Відомо більше 30 видів борелій, що можуть спричиняти захворювання людини і тварин. Переносниками їх є іксодові кліщі.

Резервуаром збудника хвороби в природі є біля 130 видів ссавців, 100 видів птахів. Це гризуни, дикі і домашні тварини. Борелії здатні зберігатися в організмі переносника на протязі всього його життя. В організмі людини – теж дуже тривалий час, понад 10 років.

Щорічно в різні заклади охорони здоров’я України звертається більше 20 тис. людей, які скаржаться на укуси кліщів. Клінічні прояви острого бореліозу реєструються у 5-6 чоловік зі 100 постраждалих від нападу кліщів. Бореліоз реєструється на протязі всього року, але більшість випадків влітку. Високий ризик виникає в випадку присмоктування кліща понад 24 години.

У профілактиці інфекцій, що передаються кліщами велику роль відіграють засоби індивідуального захисту людей від нападу кліщів і поведінка самої людини на природі.

Збираючись на відкриту місцевість, навіть на город, на дачу потрібно взути закрите взуття, надіти шкарпетки, куди заправити штани. Сорочку також заправити в брюки, на голову надягти головний убір. Не сідайте і не лягайте на траву, пні, хмиз. Для нетривалого відпочинку вибирайте відкриті галявини, не перебуваєте біля кущів. Час від часу (кожні 15-30 хвилин) оглядайте себе і супутників, дітей, так як кліщі відразу не присмоктуються, вони протягом тривалого часу, близько півгодини, вибирають місце для присмоктування, та декілька годин закріплюються на шкірі. Домашніх тварин оглядайте ще до заходу в приміщення. Кліщі можуть перебувати на квітах, рослинах, принесених з природи.

Для індивідуального захисту від укусів кліщів використовують акарицидно-репелентні засоби, які можна придбати в аптечній мережі. Ці засоби наносять на одяг або використовують згідно з рекомендаціями, викладеними в інструкції.

Якщо помітили кліща, що присмоктався, необхідно акуратно його витягти, не роздавити, не відірвати хоботок. Потерпілого направляють до лікаря інфекціоніста, сімейного лікаря для консультації – своєчасно призначене лікування суттєво зменшує шанси хворих з розвитку тяжких та ускладнених форм.

Велику користь в профілактиці розмноження кліщів приносять своєчасні і регулярні роботи з механічного розчищення територій від торішнього листя, заростей чагарників, прибирання молодої порослі дерев, старих пнів, хмизу, а також своєчасний вивіз сміття, регулярне прибирання територій, покіс трави.

 

Ентомолог Наталія ІЛАРІОНОВА
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net