logo Ukrainian flag
 
Вплив стану харчування на неінфекційну захворюваність населення.

Неповноцінне харчування є причиною найбільшої кількості смертей у світі. Більше ніж куріння, високий артеріальний тиск та будь-який інший фактор ризику. Про це говорять результати  дослідження впливу харчування на здоров’я людини. Дані зібрано із 195 країн у період 1990–2017 рр. Кожна п’ята смерть у світі трапляється саме через те,  що люди не вживають здорову їжу. Причина – занадто багато солі, недостатня кількість цільнозернових продуктів та свіжих фруктів. Також люди споживають дуже мало горіхів, насіння, свіжих овочів, омега-3 жирних кислот та клітковини.

Результати дослідження показують, що вплив окремих дієтичних факторів змінюється в різних країнах. Але саме надмірне споживання солі та недостатня кількість цільнозернових продуктів і фруктів у раціоні спричиняють понад 50% смертей, пов’язаних із харчуванням. Інша частина пов’язана з високим рівнем споживання червоного м’яса та оброблених м’ясних продуктів, а також підсолоджених напоїв і трансжирів.

Окрім смертності, неправильне харчування впливає на показник DALY (Disability-Adjusted Life Year). Він вказує на кількість років здорового життя, втрачених у результаті хвороби або смерті. Так, внаслідок поганого харчування втрачено 255 млн.  років здорового життя, що становить 16% від DALY серед дорослих усього світу.

У Донецький області на так звані „соціальні хвороби” (системи кровообігу і системи травлення) належить до 27%   від усіх пролікованих у стаціонарах. У 2021 році  кількість пролікованих в стаціонарі дорослих хворих з інфекційними та паразитарними хворобами  складали 3,3%, а 96,7% - хворі з неінфекційними хворобами.  Негативний вплив стану харчування населення також прослідковується і в структурі причин смертності дорослого населення і дітей. Так, у 2021 році від неінфекційних хвороб померли 87,8% дорослих хворих,  від усіх померлих  у стаціонарах області, у тому числі за рахунок хворих з захворюваннями системи кровообігу, системи дихання, травлення, онкозахворювань. У структурі смертності дітей віком 0-17 років від неінфекційних захворювань померли 41,9 % хворих, що у 2,1 рази менше ніж серед дорослого населення. Основною причиною смерті дітей були онкозахворювання і захворювання системи дихання.  Однією із причин такого стану є вплив  на стан здоров`я і смертність недотримання режиму харчування,  здорового способу життя, вживання неякісних і небезпечних харчових продуктів, особливо у дорослому віці.

Головні помилки в харчуванні:

  • спеціалісти радять споживати щонайменше 200–300 г фруктів на день. Натомість більшість людей виконує лише третину норми — 94 г;
  • денна норма цільнозернових продуктів становить 100–150 г, але “нормою” для багатьох є 29 г на день;
  • солі варто споживати не більше 3 г на день, а краще ще менше. Але цю норму зазвичай перебільшують у 2 рази;
  • норма насіння і горіхів на день дорівнює 16–25 г. Натомість багато людей їдять усього 3 г — це половина волоського горіха;
  • 290–430 г на день ми маємо їсти овочів. За розміром це приблизно 5–7 середніх морквин. Але більшість людей їдять близько 190 г — це як 3 невеликі морквини.

Крім цього, слід враховувати безконтрольне вживання висококалорійної та жирної їжі, газованих та солодких напоїв, солодощів, а також регулярні малопоживні перекуси та переїдання. Як наслідок — у 2017 р. 11 млн, або 22%, усіх смертей серед дорослих були пов’язані з поганим харчуванням та недостатнім  споживанням зазначених вище продуктів. Причинами смертей є серцево-судинні хвороби, онкопатологія та цукровий діабет. Для порівняння у 2017 р. через високий артеріальний тиск померло 10,4 млн. людей, а через куріння — 8 млн.

Як покращити свій раціон?

Зменшити споживання солі

Спеціалісти рекомендують обирати продукти зі зниженим вмістом солі та уважно читати етикетки — якщо сіль знаходиться на початку списку інгредієнтів, то це говорить про її надмірний вміст. Доцільною є заміна солі на прянощі та перехід на домашнє харчування — це найкращий спосіб контролювати кількість спожитої солі.

Обирати цільнозернові продукти

Перевагу слід надавати цільнозерновому борошну, хлібу із цільного зерна, цільним крупам із високим вмістом клітковини та макаронним виробам з борошна грубого помолу.

Їсти більше овочів та фруктів

Обирати слід свіжі або заморожені фрукти. Натомість зменшувати споживання овочів з вершковими соусами,  смажених або панірованих, консервованих фруктів у сиропі, заморожених фруктів з додаванням цукру.  Овочі та фрукти не лише корисні, але й доступні.

Не вживати багато цукру

Середня добова норма доданих цукрів має бути не більше 32–50 г. Це приблизно 10 чайних ложок.  Але краще взагалі мінімізувати його споживання — не додавати цукор до чаю чи кави або не їсти додаткові солодощі.

Контролювати розмір порції

Скільки їсть людина так само важливо, як і те, що вона їсть.  Для того щоб знизити ризик переїдання необхідно слідкувати за розміром порцій.  Розмір може змінюватися залежно від індивідуальних особливостей або харчових рекомендацій,  яких дотримується людина.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26 липня 2018 р. № 530-р затверджено «Національний план заходів   щодо неінфекційних захворювань для досягнення глобальних цілей сталого розвитку».

Планом передбачені основні напрямки діяльності щодо зменшення негативного впливу харчування на неінфекційну захворюваність:

підвищення рівня поінформованості та обізнаності населення з питань профілактики неінфекційних захворювань, важливості здорового харчування для підтримання належної маси тіла,  надання необхідної інформації про харчування для певних категорій населення,  переконливої і аргументованої інформації про значення грудного вигодовування, попередження про загрозу для здоров’я дефіциту макро - і мікронутрієнтів, щодо регламентації вмісту трансізомерних жирів у харчових продуктах, інформування споживачів про точну кількість солі, цукру, насичених жирів із зазначенням їх співвідношення з рекомендованими нормами споживання під час маркування харчових продуктів, розроблення та затвердження основних вимог до харчових продуктів і напоїв, які можуть розповсюджуватися в закладах освіти, здійснення ефективних заходів, спрямованих на вивчення питання поширення та зменшення дефіциту певних нутрієнтів (кальцію, йоду, заліза тощо), вітамінів (фолієвої  кислоти, вітаміну D тощо) серед різних груп населення.

 

Бажаємо здоров`я, піклуйтеся про себе!

 

Завідувачка відділу ДУ»ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»                              Чайка Т.П.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net