logo Ukrainian flag
 
Про дефіцит йоду та розумові здібності.

Дефіцит йоду в організмі людини є головною причиною зниження розумових здібностей та незворотних ушкоджень мозку. Крім того, недостатня кількість йоду в організмі, впливає на репродуктивну функцію організму, знижує працездатність, внаслідок порушення обміну речовин в організмі людини. За даними Міністерства охорони здоров’я України, патологія щитоподібної залози зустрічається у 42-52% дорослого населення України, 10-20% дітей та 70-80% літніх людей.

Основними симптомами йододефіциту в організмі людини є відчуття постійної втоми, слабкість, депресія, збільшення щитовидної залози (зоб), затримка росту та інтелектуального розвитку у дітей, зниження розумової активності у дорослих, порушення обмінних процесів.

Йододефіцит може призводити до доброякісних та злоякісних пухлин щитоподібної залози.

Найчутливішою до нестачі йоду в організмі є нервова система. У разі стабільного йододефіциту в дитини з раннього віку відбувається затримка психічного розвитку, а за класичної форми йододефіциту розвивається кретинізм. Такі діти малі на зріст, з непропорційними частинами тіла і різким відставанням у розумовому розвитку.

Зоб або патологічне збільшення щитоподібної залози може виникати внаслідок йододефіциту. Гормони цієї залози не здатні синтезуватися без достатньої кількості йоду. Ці гормони беруть участь абсолютно в усіх функціях організму, тому часто, в разі йододефіциту одночасно з хворобами щитоподібної залози спостерігаються порушення в діяльності всіх інших залоз, такі як порушення білкового, жирового та вуглеводного обміну.

Крім того, виходить з ладу функція імунної системи, зокрема фагоцитоз (процес поглинання деякими клітинами крові мікробів, вірусів, які потрапляють у кров, і таким чином очищення організму). У разі дефіциту йоду ці клітини є малоактивними. Тому спостерігаються нерідко захворювання, спричинені вірусами і бактеріями, з тривалим і часто ускладненим перебігом.

Для  профілактики  дефіциту йоду рекомендовано вживати йодовану харчову сіль. Сіль є стабільним та дешевим харчовим продуктом на відміну від морепродуктів та слугує ідеальним засобом постачання фізіологічних доз йоду до організму практично усього населення країни.

В останні роки змінено процес йодування солі шляхом застосування йодату калію замість йодиду, що дозволило продовжити термін зберігання йодованої солі та не змінювати якість страв, з якими вона вживається.

Споживання йодованої солі в кількості 5−6 грам на добу повністю забезпечує потребу організму в йоді, запобігаючи розвитку згаданих вище порушень ендокринної системи.

Вживайте йодовану сіль, та будьте здорові!

 

Завідувачка відділення епіднагляду (спостереження) та профілактики  неінфекційних захворювань
КРАМАТОРСЬКОЇ РАЙОННОЇ ФІЛІЇ ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МОЗ УКРАЇНИ»
Надія ЖОЛУДЬ
 

ДОЦКПХ

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 096 264 93 12

+38 050 025 34 95

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net