logo Ukrainian flag
 
Сезонна алергія та її профілактика.

На даний час в усьому світі відзначається зростання частоти алергічних захворювань, що представляють серйозну медичну та соціальну проблему для сучасного суспільства. Понад 10 мільйонів населення України хворіє на алергічні захворювання. На сьогодні алергію називають хворобою цивілізації. Відповідно до даних Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), за рівнем захворюваності алергія посідає 3-тє місце серед інших нозологій.

Згідно зі статистичними даними, нині у світі на ту чи іншу форму алергічних захворювань страждає 20-40% населення, тобто щонайменше кожен 5-й мешканець планети – алергік. На сьогодні 40% населення планети має в анамнезі алергію. Кожні 10 років кількість пацієнтів із алергічними захворюваннями подвоюється. Згідно з прогнозами, вже в найближчі десятиліття кожен мешканець Землі страждатиме на алергічне захворювання. За офіційними даними, в Україні алергія діагностована у близько 1,5% населення. Проте реальні цифри набагато вищі – до 25% (близько 10 млн осіб).

Багато людей відчувають алергію навесні, тоді як інші можуть страждати влітку, восени або навіть взимку, залежно від їх тригерів. Спочатку вам потрібна хороша діагностика, щоб з’ясувати, який пилок викликає алергічну реакцію. Концентрація пилку вища протягом певного сезону, в залежності від його джерела,  але вона є частиною навколишнього середовища цілий рік. Крім того, алергія перестає бути сезонною і стає «більш постійною» в результаті зміни клімату та глобального потепління. Підвищена присутність хімічних забруднювачів в атмосфері, також погіршує ситуацію, деформуючи або пошкоджуючи стінку деяких пилкових зерен. Забруднене повітря також діє як подразник на дихальні шляхи, послаблюючи їх і загострюючи симптоми. Більш того, люди з алергією в приміщенні, зокрема на домашніх тварин і пилових кліщів, можуть відчувати симптоми цілий рік.

Весна приносить із собою багато переваг, від подовження днів і теплішої погоди до розпускання квітів і активного відпочинку на природі. Однак, якщо ви страждаєте від весняної алергії, цей сезон також може викликати дискомфорт. Алергія виникає, коли імунна система людини сприймає певні білки, які називаються алергенами або чужорідними тілами. Розвиток алергії, а потім переживання нападу алергії — процес, що складається з двох частин. Початковий етап відбувається, коли організм вперше стикається з алергеном і створює антитіла, які прикріплюються до певних типів клітин. Цей процес, який називається сенсибілізацією, готує організм до нападу алергії наступного разу, коли він відчуває алерген. Коли це відбувається, клітини вивільняють гістамін — хімічна речовина, яка викликає неприємні симптоми, такі як чхання, кашель і висипання на шкірі. Різні алергени викликають проблеми у різних людей. Найчастішими причинами весняної алергії є пилок дерев і трав, спори цвілі та комахи.  Багато видів рослинності використовують пилок для запліднення. Більший, восковий тип пилку, який зустрічається на барвистих квітах і поширюється бджолами, як правило, не викликає багатьох симптомів у людей з алергією. Однак менші порошкоподібні зерна пилку на багатьох деревах, травах і бур’янах, як правило, легкі та легко переносяться вітром з однієї рослини на іншу (і алергікам). Хоча дерева зазвичай є основним джерелом весняної алергії, вони не єдині. У деяких місцях бур’яни та трави можуть викликати симптоми алергії вже в березні, якщо весна приходить рано. До травня кількість пилку таких трав, зазвичай починає збільшуватися, але лише в червні пилок трав зазвичай досягає свого піку.

В Україні на першому місці - алергія на пилок амброзії та полину. Вона призводить до ‎загострення алергічного риніту, кон'юнктивіту, бронхіальної астми, атопічного ‎дерматиту. Дуже багато амброзії та полину  біля заправок, зупинок, де її ‎ніхто не косить, вона сягає двох метрів.  На другому місці серед найчастіших алергічних подразників - дерева, зокрема береза, вільха, дуб, фундук. Навесні їхній пилок може переноситися на відстань у ‎‎200-300 км. Алергічна реакція не потребує високої концентрації подразника, достатньо ‎декілька зерен пилку, щоб отримати важку реакцію. Ще одним подразником для українців є лугові трави (тимофіївка та жито).‎

Профілактика Сезонної алергії:

Уникайте контакту з зовнішніми алергенами. Тримайте вікна та двері закритими на ніч і уникайте діяльності на вулиці рано вранці, коли кількість пилку досягає найвищого рівня.  Після проведення часу на свіжому повітрі прийміть душ, щоб видалити пилок з волосся та шкіри.

Бережіть своє повітря чистим.  Існує кілька способів поліпшення утримання будинку, які можуть допомогти зменшити надходження алергенів ззовні, зокрема використання систем кондиціонування повітря, встановлення високоефективних повітряних фільтрів у системах опалення чи охолодження вашого будинку, використання портативних очищувачів повітря, і обов’язково часто пилососити.

Перевірте свій прогноз алергії. Певні погодні умови можуть сприяти вираженню алергії. Наприклад, сухі вітряні дні спричиняють збільшення пилку в повітрі, тоді як дощ сприяє його зменшенню.

Зовсім уберегтися від пилку неможливо. Якщо симптоми алергії суттєво впливають на ваше повсякденне життя, зверніться до лікаря або алерголога за додатковою допомогою

Бережіть себе, будьте здорові !

 

 

Лікар з комунальної гігієни  ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»  Ірина Галдєєва

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net