logo Ukrainian flag
 
Профілактика зимового травматизму.

Цьогорічна зима в Україні та Донецькій області видалася не дуже холодною та малосніжною. Але навіть при відносно сприятливій погоді кількість травм взимку значно зростає. До травмувань призводять: слизькі дороги, тротуари та сходи; приховані снігом вибоїни та ями; неприбраний сніг на території населених пунктів, підприємств, установ; раннє настання темряви, недостатнє освітлення території, проходів і проїздів, робочих місць, що особливо відчутним стало в зв’язку з відключеннями електроенергії; падіння бурульок, снігових наростів, крижаних брил.

Знижена температура повітря, чергування відлиг і заморозків, сильний вітер призводять до переохолодження та обморожень, а пожежі через недотримання правил користування електрообігрівачами чи використання для обігріву відкритого полум’я – до опікових травм.

Але все ж, за даними травматологів, взимку превалюють забиття і переломи кісток, вивихи, сполучені та черепно-мозкові травми. Люди  працездатного віку серед травмованих складають майже 80%, діти - близько 2%, пенсіонери - 8%. Взимку на травми припадає до 15% захворювань з тимчасовою втратою працездатності.

Робота на відкритих майданчиках та у приміщеннях без обігріву, робота, пов’язана з пересуванням між об’єктами, та робота на транспортних засобах, охоронна діяльність – саме ці види виробничої діяльності найбільш залежать від впливу сезонних погодних умов.

В Україні поширена практика розроблення планів заходів з підготовки підприємств, організацій, житлово-комунального господарства та об’єктів соціальної сфери до стабільної роботи в осінньо-зимовий період, якими передбачається своєчасне очищення території від снігу та льоду, посипання доріг, пішохідних доріжок піском чи реагентами, очищення покрівель від снігу та бурульок, обмеження доступу працівників, перехожих до небезпечних ділянок, забезпечення виконання заходів протипожежної безпеки, наявність приміщень для обігріву та прийому гарячої їжі тощо.

Але не лише від виконання цих планів на підприємствах та комунальними службами населених пунктів залежить рівень травматизму. Дотримання принципів безпечної життєдіяльності, техніки безпеки, правил дорожнього руху, здорового способу життя кожною свідомою людиною є запорукою попередження травматизму, особливо, в зимовий час.

Одна з головних причин зимового травматизму - це поспіх. Поспішаючи, люди не помічають не тільки льоду, припорошеного снігом, а й навіть відкритого льоду, внаслідок чого падають і травмуються. Пасажири підсковзуються і падають на вході чи виході з громадського транспорту. Особливо небезпечним може бути падіння на слизьких сходах.

При падінні переломи кінцівок виникають через те, що, падаючи, людина інстинктивно виставляє вперед руку і навалюється на неї всім своїм тілом. Невдало виставлена нога ламається в ділянці гомілки. У жінок цьому сприяє взуття на високих підборах, в якому спіткнутись і впасти дуже легко. Особливо часто та з небезпечними наслідками переломи виникають у людей похилого віку. Їх скелету притаманна підвищена крихкість кісток, менша еластичність зв'язок і м’язів. Тому навіть невеликий удар може викликати переломи кінцівок, ребер, хребта чи шийки стегнової кістки - особливо важкої за наслідками травми. У слизьку погоду людям похилого віку без необхідності краще з дому взагалі не виходити. Цього ж правила треба дотримуватись і вагітним жінкам.

А в ожеледицю, коли вулиці перетворюються на суцільну льодову арену, бажано залишатись вдома всім. В разі крайньої потреби при виході з дому слід взути максимально зручне взуття на плоскій підошві, уникати спішки, обходити небезпечні ділянки, при виході з транспорту чи спуску по сходам триматись за перила або просити про допомогу перехожих.

Ще одна серйозна проблема - переохолодження і відмороження, на які припадає 15-17% всіх зимових травм. Обморозити кінцівки можна вже при температурі +4 градуси, якщо при цьому буде підвищена вологість повітря. Щоб цього не сталося, дуже важливо підбирати одежу та взуття так, щоб воно відповідало погодним умовам.

У разі настання переохолодження для запобігання омертвіння тканин, зігрівати вражену холодом ділянку тіла треба повільно, ні в якому разі не можна розтирати її снігом. Коли потерпілий потрапляє до теплого приміщення, потрібно закутати обморожену руку шарфом, щоб попередити різке підвищення температури. Якщо відмороження не сильне, можна розтерти уражене місце чистою шерстяною тканиною. Рекомендується дати потерпілому гарячого чаю.

Обтяжує травматизм стан алкогольного сп’яніння, яке супроводжує третину всіх травм. Взимку сп’яніння може стати причиною не тільки переохолодження, відмороження стоп і кінцівок, але й смерті через замерзання навіть при відносно невеликих морозах.

Отже, основний спосіб профілактики травм взимку – це обачність і обережність при пересуванні по тротуарам, пішохідним переходам на проїзній частині дороги, особливо при сніжних заносах і ожеледиці, дотримання правил дорожнього руху водіями і перехожими, уникнення вживання алкогольних напоїв. Не нехтуйте одягом з світло відбиваючими елементами при пересуванні в темний час доби. Намагайтесь не ходити під стінами будівель, щоб не постраждати від падіння бурульок, льодових та снігових наростів.

Бережіть своє здоров’я і життя.

 

Лікар з гігієни праці відділу дослідження фізичних та хімічних факторів                             Леонід Пеліфосов
 

ДОЦКПХ

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 096 264 93 12

+38 050 025 34 95

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net