З 2006 року кожен другий четвер березня, за ініціативи Всесвітньої нефрологічної спільноти і Міжнародної федерації ниркового фонду відзначається Всесвітній день нирки. Наукові дослідження показують, що в усьому світі приблизно кожен десятий дорослий має одну з форм уражень нирок.
Люди з хронічними хворобами нирок знаходяться в групі ризику. Нирки регулюють об`єм рідини в організмі і фільтрують кров, що поступає по ниркових артеріях. Видалення однієї нирки людина може пережити без значних негативних наслідків, оскільки її функції візьме на себе інша нирка. До несприятливих чинників, що сприяють розвитку запалення в нирці і нирковій мисці, належить перевтома, переохолодження, виснаження, зниження захисних сил організму, гіповітаміноз, захворювання статевої і сечовидільної системи.
На порушення роботи нирок вказують пітливість після їжі, безсоння, позіхання, набряки і роздутий живіт. Існує багато стадій захворювань нирок, однак, коли вже вони відмовляють, то виникає потреба у замісній терапії. Це три методи: хронічного програмного гемодіалізу, перитонеального діалізу та трансплантації нирки.
Для профілактики захворювань нирок необхідно:
- Не зловживати сіллю та м’ясом.
- Контролювати вагу. Вживати багато овочів та фруктів, обмежити висококалорійні продукти і виключити з раціону консерви.
- Пити більше рідини ( вода, зелений чай, ниркові фіточаї, натуральні морси, компоти) – 2-3 літри на день, особливо в спекотний період року.
- Не палити, не зловживати алкоголем.
- Регулярно займатися фізкультурою, для нирок це не менш важливо, ніж для серця. Більше рухатися.
- Не зловживати знеболюючими засобами, сечогінними препаратами. -Захистити себе від контактів з органічними розчинниками і важкими металами, інсектицидами та фунгіцидами. За необхідності користуватися захисними засобами.
- Не зловживати перебуванням на сонці, не допускати переохолодження поперекової області, органів тазу, ніг.
- Контролювати артеріальний тиск, рівень цукру і холестерину крові.
- Регулярно проходити медичні обстеження, які дозволяють оцінити стан нирок (загальний аналіз сечі, креатинін крові, УЗД – 1 раз на рік).
Завідувачка відділення епіднагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань КРАМАТОРСЬКОЇ РАЙОННОЇ ФІЛІЇ ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» Надія ЖОЛУДЬ |