Меланома — це злоякісна пухлина, утворення на шкірі з неправильними обрисами, ділянками плямистого забарвлення, яке може свербіти або кровоточити. У запущеній формі меланома може стати причиною смерті пацієнта. Водночас, при ранній діагностиці вона ефективно лікується.
Шкіра — це захисний бар'єр тіла від травм, інфекцій та сонця. На тілі людини знаходиться від 10 до 40 родимок. Періодично можуть з'являтися нові — як правило, у віці до 40 років. Родимки можуть бути різної форми та розміру. Бувають випадки, коли опуклі родимки стають пласкими або змінюють забарвлення — стають тілесного кольору чи зникають. Ці зміни можуть бути безпечними для здоров'я людини, але можуть свідчити і про меланому.
За статистикою, розповсюдженість меланоми є нижчою за немеланомні злоякісні новоутворення шкіри, але саме меланома є основною причиною смерті від раку шкіри. За даними Національного канцер-реєстру України, у 2018 році меланома була у 2 835 людей. Захворюваність на 100 тис. населення становила 7,9 (світовий показник — 4,9), а смертність — 2,6 (світовий показник — 1,5). Під час профілактичних медичних оглядах було виявлено 45,2% випадків.
Кожен може захистити себе від розвитку меланоми дотримуючись таких правил:
- Обмежте час перебування на сонці. Ультрафіолетове випромінювання найбільш інтенсивне з 10-ї ранку до 16-ї дня.
- Слідкуйте за УФ-індексом. Коли показник 3 і вище, необхідний захист від сонця.
- Перебувайте у тіні тоді, коли ультрафіолетові промені найбільш інтенсивні. Тінь від дерев, парасольок, тентів тощо не забезпечує повний захист від сонця.
- Носіть головні убори та захисний одяг. Капелюх забезпечує надійний захист від сонця для очей, вух, обличчя і задньої частини шиї. Щільний і просторий одяг, що закриває якомога більшу поверхню тіла, забезпечує додатковий захист від сонця.
- Правильно підбирайте сонцезахисні окуляри. Категорія 4 (UV 400) означає, що лінзи пропускають найменшу кількість світла, а 0 – найбільше. Найоптимальніший варіант – категорія 3: підходить для яскравої сонячної погоди, прогулянок містом.
- Не користуйтеся обладнанням і лампами для штучної засмаги. Устаткування і лампи для штучної засмаги підвищують ризик розвитку раку шкіри і можуть пошкодити незахищені очі.
- Захищайте дітей від сонячних променів. Під час перебування на свіжому повітрі дітей слід захищати від інтенсивного впливу ультрафіолету. Діти грудного віку повинні завжди перебувати в тіні.
Якщо вчасно помітити та зреагувати на небезпечне поширення меланоми на тілі, захворюванню можна запобігти.
Перевірка шкіри — це самостійний огляд усіх плям на тілі: від родимок до веснянок та вікових плям.
- Шкіра голови. Для обстеження потилиці, візьміть люстерко. Ви також можете попросити родича або друга допомогти вам.
- Обличчя. Зокрема, огляньте ніс та ніздрі, губи (зовні та з внутрішнього боку), а також вуха з обох сторін.
- Шия та грудна клітка. Жінкам також варто перевірити шкіру під грудьми.
- Руки. Станьте перед дзеркалом у повний зріст. Почніть огляд з ліктів. Далі перевірте руки з обох боків.
- Долоні. Огляньте обидві долоні, а також шкіру між пальцями та під нігтями.
- Спина. Встаньте перед дзеркалом у повний зріст і, використовуючи маленьке люстерко, перевірте шию, плечі, верхню та нижню частину спини. Додатково огляньте сідниці, геніталії та міжсідничну складку.
- Ноги. Перевірте передню та задню частину ніг від стегна до гомілки, щиколотки, проміжки між пальцями ніг та ступні.
Якщо під час самообстеження ви помітили підозрілі зміни шкіри або родимку, яка за змінила свій вигляд, варто відвідати лікаря для повного профілактичного огляду.
Головними причини виникнення цієї недуги крім ненормованої засмаги, відвідування солярію, сонячних опіків також є наявність на шкірі вроджених або придбаних пігментних невусів (родимок), які зростають; хронічна травма невуса (родимки) при носінні незручного взуття, терті одягом, регулярному голінні та частій епіляції; спадкові фактори (наявність меланоми шкіри у близького родича).
На стрімке поширення меланоми у світи, як це не дивно, вплинула мода. Наведу результати історичного дослідження стосовно еволюції моди, ставлення до засмаги в суспільстві та росту захворюваності на меланому. До 1910 року у буржуазних суспільствах бліда шкіра була ознакою аристократизму, а засмага – належності до нижчого соціального класу, представники якого вимушено працювали просто неба. Однак вже у 30-х роках минулого століття, коли медичній науці стали відомі факти позитивного впливу сонячного опромінення на перебіг рахіту, псоріазу та туберкульозу, ставлення до засмаги дещо змінилося і «сонячні ванни» почали широко популяризувати, навіть в тих ситуаціях, де їх ефект не було доведено. Паралельно з цим змінювалася мода в суспільстві і спортивний та пляжний одяг почав відкривати дедалі більше шкіри. Справжній спалах захворюваності відбувається з 1960-х років, коли в моду увійшли відкриті купальники, а засмагла шкіра стала вважатися ознакою здоров’я та соціального благополуччя. Дослідження чудово ілюструє як відбувалося зростання захворюваності на меланому з популяризацією засмаги протягом 20 століття. З іншого боку автори також наводять дані про зниження частоти діагностування меланоми в Австралії, країні з найвищим показником захворюваності, після вдалої громадської кампанії проведеної на захист від УФ – опромінення.
За статистикою, розповсюдженість меланоми є нижчою за немеланомні злоякісні новоутворення шкіри, але саме меланома є основною причиною смерті від раку шкіри. За даними Національного канцер-реєстру України, у 2019 році на меланому хворіло 3008 людей, померло — 877 осіб, у порівнянні з 2018 роком захворюваність зросла на 6,1%.
Захворювання на меланому у Донецькій області у 2020-2021 році (за даними діючих статистичних звітних форм №7, №35).
Захворюваність
|
2021 рік
|
2020 рік
|
Взято на облік у звітному році, у т.ч. чоловіки/жінки
|
95, у т. ч. 28/67
|
89, у т.ч. 41/48
|
Виявлено при профоглядах
|
32
|
27
|
Виявлено з урахуванням віку:
0-29 років
30-39 років
40-44 роки
45-59 років
60-69 років
70 – 80 років і більше 80 років
|
1
5
8
25
21
45
|
1
3
1
13
35
37
|
Перебуває на обліку на кінець звітного року
|
1387
|
1318
|
Кількість померлих у звітному році, у т.ч. чоловіки/жінки
|
27 у т.ч. 11/16
|
41 у т. ч. 23/18
|
У 2021 році на меланому хворіло на 6 осіб більше, ніж у 2020 році, але кількість померлих зменшена на 14 осіб. Серед захворілих жінки складають від 54 до 70 %. Кількість захворілих після 44 років різко зростає, а у віковій групі 60-80 і більше років кількість хворих на меланому складає 47,4% (2021 рік) і 41,5% (2020 рік) від усіх захворілих на меланому у звітньому році. Від 30,3% до 33,7% випадків захворювань на меланому виявлено при профоглядах, це свідчить про важливість даного профілактичного заходу.
Діагностика і профілактика цього захворювання.
Для своєчасного виявлення меланоми необхідно періодично самостійно проводити огляд шкірного покрову, особливо якщо на ньому є невуси (родимки) і спостерігати за зміною їх форми, кольору, країв і динамікою росту. При появі асиметрії новоутворення, нерівності країв пухлини, зміні кольору, збільшенні діаметру понад 6 мм, слід негайно звертатися до онколога, спеціаліста з діагностики та лікування пухлин шкіри. Для профілактики меланоми слід відвідувати лікаря, важливо атипові родимки перевіряти 1 раз на 3 місяці, типові у дітей – 1 раз на 6 місяців, звичайні у дорослих – 1 раз на рік; не зловживати сонячною засмагою та соляріями, а перебуваючи на сонці одягати сонцезахисні окуляри та капелюхи з широкими полями, користуватися парасольками, та сонцезахисними кремами.
Для профілактики меланоми обов’язково захищайте свою шкіру від сонячних опіків за допомогою одягу та сонцезахисних засобів, уникайте травмування та контакту з хімічними подразниками шкіри в ділянці родимок, регулярно оглядайте свою шкіру та своєчасно звертайтеся до лікаря при виявленні будь-яких змін.
Лікар з гігієни харчування ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» Тетяна Чайка
|