Вода вважається основною речовиною для існування життя на Землі. Усі живі організми на певну частку складаються з неї й повинні регулярно відновляти її запас. Так, для людини показник у середньому становить 1000 літрів води в рік.

Здається, що ця цифра досить невелика, і ми будемо мати необхідна кількість життєво важливої рідини завжди. Адже планета на 70% покрита водою, а якщо її рівномірно розподілити по всій площі Землі, товщина шару досягне 3,7 км. Але врахуйте, що 97% від усього цього обсягу - солона вода. При цьому для пиття придатне навіть не 3%, що залишилися, а всього 1%. І стан цього 1% постійне погіршується через техногенні, антропогенні фактори. Вода забруднюється, стає дефіцитом для цілих регіонів, і навіть з-під крана ми не завжди одержуємо придатну, безпечну рідину. Тому краще пити спеціально підготовлену бутильованну воду.
Щоб зберегти запас не тільки для себе, але й для наступних поколінь, нам варто задуматися про раціональне використання води. Щоб зрозуміти, як це зробити, ознайомимося із цікавими фактами про H2O.
1. Чашка кава - це 200 літрів води.
Не варто це сприймати буквально. Майте на увазі, що поки для вашої однієї чашки американо ростуть зерна, тільки для них дерево повинно спожити 200 літрів водного ресурсу. Ще один приклад - пшениця. Усього для вирощування злаків на 2 шматочка хліба потрібно витратити 100 літрів води. А на вирощування 1 кг рису йде цілих 4000 літрів рідини.
2. У води є свій міжнародний день.
Генеральна Асамблея ООН вирішила своєрідно нагадати людству про важливість збереження водних ресурсів. Із цього приводу ввели міжнародне свято. Відзначають його щорічно 22 березня.
3. Чистіше, чим у фінів, не буває.
Фінляндія вважається країною із самою чистою водою у світі. Офіційний висновок зроблений міжнародною організацією ЮНЕСКО. Але навіть там люди воліють споживати підготовлену воду. Для дослідження брали воду з 122 держав.
4. Окріп замерзає швидше.
По логіці охолоджена вода повинна перетворюватися в лід швидше теплої, тому що їй не потрібно остигати. Але на ділі все відбувається навпаки, і навіть учені поки точно не знають причини цього явища. Якщо ви залишите на морозі дві чашки - з холодною водою й з окропом, то гаряча рідина змерзне швидше.
5. У мільярда людей немає доступу до чистої питної води.
Кожний 7- й житель планети не може пити чисту, безпечну воду через відсутність до неї доступу. А 400 млн землян взагалі живуть в умовах без регулярного доступу до питної води. Проблема настільки глобальна, що за доступ до водних ресурсів навіть були війни. Тільки за останні піввіку відбувся 21 збройний конфлікт на цьому ґрунті. А в цілому за це ж час налічується більш 500 випадків, коли люди не поділили ресурс.
6. Очищена вода не замерзає при 0°C.
Якщо у воді абсолютно немає домішок, вона може зберігатися в рідкому стані до температури -42°C. Це відбувається через те, що лід формуються біля часточок у воді. При цьому крім звичних нам трьох агрегатних станів вона може здобувати й інші форми. Тільки в замерзлому стані налічується 14 агрегатних станів речовини.
7. Вода допомагає схуднути.
Якщо відмовитися від напоїв, соків і пити тільки воду, калорійність вашого раціону знижується, що дозволяє скинути зайву вагу. Після вживання чистої води не такий сильний апетит, як після солодких напоїв або кави. В результаті людина починає харчуватися правильно, дотримується дієти.
8. Значна частина питної води недоступна для людини.
Вагома частка питної води застигла в льодовиках. Тому поки одержати її для вживання ми не можемо. Усього льодовики містять 2% водного ресурсу планети.
9. Вода - розповсюджувач хвороб.
Недостатньо очищена вода стає причиною передачі 85% захворювань. Щоб не потрапити під цю сумну статистику, варто пити якісно підготовлену воду. А якщо при цьому вживати по 6 склянок чистої води протягом дня, це зменшить ризик і інших захворювань, наприклад, тих, що стосуються серцево-судинної системи.
10. Тільки частина бутильованої води дійсно чиста й корисна.
По статистиці чверть продавців пропонують під видом підготовленої бутильованої води ту ж саму рідину, що тече у вас у водопроводі. Тому навіть при покупці очищеного продукту варто довіряти тільки сертифікованим, перевіреним постачальникам.
Проаналізувавши такі факти про воду, можна зробити висновок, що в нас її не так уже й багато. І нераціональне відношення до ресурсу може дуже швидко стати причиною глобальної катастрофи.
Пам’ятайте також, що неправильно підготовлена рідина може нашкодити організму. Тому використовуйте для питва й вживання в їжу тільки якісний продукт. Якщо у вас немає можливості одержати її безпосередньо зі свердловини, краще вибрати воду в пляшках, чим ризикувати й пити її з-під крана. А якщо ви вважаєте, що очищення рідини з водопроводу - це кращий вихід, врахуйте, так вода не просто фільтрується від шкідливих домішок, але й втрачає мінерали, тому втрачає корисні властивості.
ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» Підготував Геннадій Лещенко |