logo Ukrainian flag
 
Наслідки дефіциту вітаміну Д для організму людини. Профілактика гіповітамінозу Д.

У холодний період року організм людини змінює режим роботи. Одною із причин цього є брак вітаміну D- унікального та важливого компоненту для правильної роботи організму людини. Незважаючи на те, що це єдиний вітамін, який наш організм здатний виробляти самостійно, у багатьох спостерігається його дефіцит.

Справа у тому що, вітамін D, який необхідний насамперед  для імунної системи, синтезується в людському організмі (у шкірі) під дією сонячних променів лише у певні періоди року та у певних широтах. В Україні цей період починається зазвичай у квітні та закінчується у жовтні. Коли дні переважно похмурі й через дощі, вітри, сніги та морози ми стараємося зайвий раз не потикати носа за поріг, може трапитися так, що цього вітаміну нам забракне. У північних областях країни  недостатність вітаміну D виникає частіше. Люди, які працюють в офісах, учні шкіл або студенти часто не мають змоги отримати достатньо сонячних променів. Крім того, заважають процесу виробітки вітаміну D забруднення повітря, застосування сонцезахисних кремів, одяг та темний колір шкіри. З віком здатність синтезувати вітамін D знижується. Наприклад, у 65 років організм може синтезувати лише 1/4 від можливості в 20 років. Люди з індексом маси тіла більше 30 мають підвищену потребу у вітаміні D. Отримати вітамін D можна і з їжі. Але у людей із запальними захворюваннями органів травлення зменшується засвоювання вітаміну D з їжі.

Багато людей намагаються отримати бракуючий вітамін перебуваючи на сонці. Особливо стараються в цьому досягти успіху ті, хто виїжджає влітку на узбережжя. Вважається, що якщо добре позасмагати, то організм може отримати вітамінний заряд на весь рік. Але це не так. Якщо ви хочете виробити вітамін D, то перебування на сонці без руху - один з найбільш непотрібних способів. Крім того, зловживання сонцем дуже небезпечно щодо виникнення та прогресування деяких видів онкологічних захворювань. Вітамін D виробляється в організмі тільки під час активного відпочинку. Щоб отримати необхідну дозу цієї речовини, досить перебувати під сонячними променями близько 30-40 хвилин в день.

Роль вітаміну D в організмі людини:

- бере участь у роботі імунної системи, допомагає боротися із інфекціями;

- потрібен для кальціє-фосфорного обміну і нормалізації рівня кальцію в крові;

- впливає на роботу опорно-рухової системи - профілактика рахіту; остеопорозу, переломів, остеомаляції;

- підтримує роботу нервової, серцево-судинної, дихальної систем;

- для профілактики депресивних розладів, аутоімунних процесів, цукрового діабету та ожиріння.

- покращує метаболізм глюкози;

- допомагає запобігти деяким видам раку.

Велике значення має достатній рівень вітаміну D під час вагітності, адже він допомагає у профілактиці прееклампсії та передчасних пологів. А ще вітамін D бере участь у регуляції роботи 10% генів. Список його важливості для організму людини не повний, а роль — колосальна.

Ознаки дефіциту вітаміну D, з огляду на таку різноманітність функцій, можуть бути різними:

- сильний біль або слабкість у кістках або м’язах;

- ломота в ногах, тазі та стегнах;

- втома;

- часті інфекції;

- пригнічений настрій;

- неврологічні захворювання;

- уповільнене загоєння ран;

- випадіння волосся;

- ендокринні та автоімунні захворювання, онкологія.

Існують лабораторні методи визначання  рівня вітаміну D у крові (визначають  його метаболіт — найчастіше 25(ОН)Д). Нормальним є рівень від 30 до 100 нг/мл (або понад 75 нмоль/л). Все що нижче свідчить про його недостатність або дефіцит. При стійкій недостатності або дефіциті вітаміну D, які не корегуються харчування, лікарь-терапевт назначає на певний час (декілька тижнів) додатковий прийом препаратів вітаміну D.

Деякі продукти містять вітамін D природним чином, а інші збагачені ним.

Вітамін D можна знайти в таких продуктах:

 • лосось;
 • сардини;
 • оселедець;
 • консервований тунець;
 • печінка тріски;
 • яловича печінка;
 • яєчний жовток;
 • креветки;
 • гриби;
 • молоко;
 • яєчний жовток;
 • сири;
 • вершкове масло;
 • певні зернові та вівсяні пластівці;
 • йогурт;
 • апельсиновий сік.

Доброго здоров’я всім!

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net