logo Ukrainian flag
 
Топ 7 найбільше шкідливих продуктів.

Здоров'я сучасної людини лише на 15-20% визначається рівнем системи охорони здоров'я і на 80-85% обумовлюється якістю життя, станом довкілля, повноцінністю раціону і дотриманням принципів раціонального харчування , загальною культурою людини. Серед безлічі причин, погіршуючих здоров'я сучасної людни, найруйнівніша дія належить неправильному і не раціональному харчуванню. Саме з цим пов'язано виникнення більше 80% хвороб, а дотримання принципів раціонального та безпечного харчування може продовжити життя людини на декілька десятка років!

Магазини і кіоски завалені харчовими продуктами в яскравих  і привабливих  упаковках, а реклама вдень і вночі  наполегливо рекомендує  їх придбання. Але не усе те золото, що блищить! Що ж насправді знаходиться під упаковкою, яку небезпеку можуть нести сучасні продукти харчування?

Найбільші неприємності для здоров'я людини, особливо дітей і літніх людей, можуть принести самі повсякденні і відомі продукти, серед них найбільш небезпечні є :

1.Чіпси і вісь чому. Тоненькі скибочки чіпсів (майже 100% з картоплі з ГМО, дія яких на організм людини досі повністю не вивчена ) обсмажують у великій кількості низькосортного  фритюрного жиру, який міняється не дуже часто. Тому в чіпсах накопичуються так звані гідрогенізовані жири (трансжири) та продукти їх окислення, сприяючі  значному збільшенню рівня «поганого» холестерину в крові, а це, у свою чергу, підвищує ризик інфарктів і інсультів. У процесі жаріння в чіпсах утворюється велика кількість канцерогенів — речовин, які провокують рак. Крім того, чіпси — джерело синтетичних  барвників і імітаторів смаку. Якщо на упаковці їх  написано «з беконом», «з луком»,  « з сірому» і т. д., це не означає, що в продукті насправді знаходиться бекон, лук або сир. У чіпси просто додають відповідні ароматизатори — як правило, синтетичні.

Подібного роду сумна репутація у солоних горішків і сухариків, щедро приправлених смаковими добавками. Чіпси, горішки, сухарі небезпечні ще тим, що це улюблені продукти дітей, тому продаж цих продуктів у навчальних закладах заборонена.

2.Фастфуд. Не менш небезпечні і продукти швидкого харчування - беляши, смажені пиріжки, чебуреки, хот-доги,  шаурма,  картопля фрі, гамбургери і  ін. Окрім згаданих вище трансжирів фастфуди містять велику кількість вуглеводів, холестерину, солі і жиру. При тривалому вживанні такі продукти можуть провокувати розвиток захворювань органів травлення – гастрити, коліти, закрепи, викликати нудоту, печію. Фастфуд - це також прямий шлях до ожиріння.

Стосовно  супів , бульйонів і інших продуктів швидкого приготування в пакетиках, то такі продукти здебільшого складаються з величезної кількості харчових добавок, консервантів, ароматизаторів і покращувачів смаку. Тобто, супу, бульйону та ін. як такого, в цих пакетиках немає.

Шкідливі ж речовини, що містяться у будь-якому фастфуді, мають здатність накопичуються в організмі, що у подальшому може привести до виникнення різноманітних захворювань.

3.Ковбаси, сосиски, сардельки, напівфабрикати з м'яса ( пельмені, хінкалі та ін.) містять більше ароматизаторів і барвників, ніж м'яса., більшість підприємств переходять на генномодифіковану  сировину, які на 80% складаються з трансгенної сої. Тому якість ковбас безпосередньо залежить  від рецептури, якові розробляє сам виробник і цю саму рецептуру  треба читати перш, ніж робити вибір на користь того або іншого продукту. Копчене м'ясо і риба небезпечні усіма  ж тими канцерогенами що  утворюються в процесі обробки продуктів копченням особливо на застарілому обладнанні та використанні «рідкого диму» у ненормований кількості ( особливо продукція  кустарного виробництва, що реалізується на ринках та недобросовісними продавцями ).

4.Майонез. Найпопулярніший в народі  продукт - майонез - повний  трансжирів, причому, у відмінності  від інших продуктів масового споживання, кількість трансжирів в цьому продукті чинним законодавством  не нормується. Окрім цього, продукт містить величезну кількість консервантів і стабілізаторів.

Особливо небезпечні майонези в пластиковій упаковці, оскільки оцет, що входити до його  складу, здатний  легко витягати з пластика канцерогенні  і токсичні речовини. Тому  простіше і безпечніше  перейти на майонез домашнього приготування.

5. Солодкі газовані напої. Коханий дітьми і більшістю дорослого населення солодка газована вода фактично це напій з воли, цукру, хімічних добавок, ароматизаторів і вуглекислоти. Більшість цих напоїв містять синтетичні цукрозамінники, які у великих дозах погіршують стан нервової системи і навіть можуть стати причиною депресії, а деякі з них є канцерогенами. Крім того, бензоат натрію (Е211), використовуваний як консервант, може привести  до порушення обміну речовин і ожиріння. Солодкі газовані напої навіть в принципі не можуть угамувати  спрагу. Після їх вживання у роті залишається відчуття нудотності, яку хочеться зняти новою порцією напою. У результаті, такі напої, навпаки, збуджують спрагу, людина п'є солодкої «води» усе більше і більше,  на що і розраховує виробник такої продукції. Краще пити просту мінеральну воду без газу, оскільки вуглекислота також  сприяє вимиванню кальцію з організму, особливо у жінок і дітей.

6.Кондитерськи вироби. Тістечка, торти з кремом і інші кондитерські вироби містять велику кількість маргарину, замінників масла і інших трансжирів, пальмову олію,велику кількість харчових домішок, тощо. Трансжири також містять морозиво, шоколадні цукерки і батончики, а використання шоколадної глазурі замість натурального шоколаду робить ці вироби дуже далекими  від первинної назви.

Надмірна любов до «кондитерських виробів» гарантує порушення обміну речовин і зайву вагу. Любителям солодкого досить важко відмовитися від цих продуктів, але можна спробувати їх замінити на корисні ласощі — мед, сухофрукти, фрукти

7.Енергетики. Усі складові енергетичних напоїв, які нібито підвищують працездатність і не дають заснути — ненатуральні продукти. Вчені досі не з'ясували повний склад цих «дринків», який є комерційною таємницею виробника. Окрім цього, доза кофеїну, що входити до складу енергетиків - воістину кінська (допустима добова доза вживання кофеїну - не більше 150 міліграмів) . На жаль,за останні декілька років в світі  зареєстровані десятки випадків летальних випадків від зупинки серця після прийняття декількох енергетиків.

Тому, якщо треба підбадьоритися, краще все-таки віддати перевагу натуральній каві, чаю, імбиру  або іншим напоям.

Але, знову таки, основне правило, що стосується усіх продуктів - читати етикетку з переліком речовин, що входять до їх складу , умов та термінів  зберігання. Чим менше в продукті натуральних компонентів, тим продукт гірший і тим більше небезпечний для організму людини, особливо дітей та людей старшого віку.

 

Лікар з гігієни харчування     Володимир ЯРЕШКО
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net