Здоров'я сучасної людини лише на 15-20% визначається рівнем системи охорони здоров'я і на 80-85% обумовлюється якістю життя, станом довкілля, повноцінністю раціону і дотриманням принципів раціонального харчування , загальною культурою людини. Серед безлічі причин, погіршуючих здоров'я сучасної людни, найруйнівніша дія належить неправильному і не раціональному харчуванню. Саме з цим пов'язано виникнення більше 80% хвороб, а дотримання принципів раціонального та безпечного харчування може продовжити життя людини на декілька десятка років!
Магазини і кіоски завалені харчовими продуктами в яскравих і привабливих упаковках, а реклама вдень і вночі наполегливо рекомендує їх придбання. Але не усе те золото, що блищить! Що ж насправді знаходиться під упаковкою, яку небезпеку можуть нести сучасні продукти харчування?
Найбільші неприємності для здоров'я людини, особливо дітей і літніх людей, можуть принести самі повсякденні і відомі продукти, серед них найбільш небезпечні є :
1.Чіпси і вісь чому. Тоненькі скибочки чіпсів (майже 100% з картоплі з ГМО, дія яких на організм людини досі повністю не вивчена ) обсмажують у великій кількості низькосортного фритюрного жиру, який міняється не дуже часто. Тому в чіпсах накопичуються так звані гідрогенізовані жири (трансжири) та продукти їх окислення, сприяючі значному збільшенню рівня «поганого» холестерину в крові, а це, у свою чергу, підвищує ризик інфарктів і інсультів. У процесі жаріння в чіпсах утворюється велика кількість канцерогенів — речовин, які провокують рак. Крім того, чіпси — джерело синтетичних барвників і імітаторів смаку. Якщо на упаковці їх написано «з беконом», «з луком», « з сірому» і т. д., це не означає, що в продукті насправді знаходиться бекон, лук або сир. У чіпси просто додають відповідні ароматизатори — як правило, синтетичні.
Подібного роду сумна репутація у солоних горішків і сухариків, щедро приправлених смаковими добавками. Чіпси, горішки, сухарі небезпечні ще тим, що це улюблені продукти дітей, тому продаж цих продуктів у навчальних закладах заборонена.
2.Фастфуд. Не менш небезпечні і продукти швидкого харчування - беляши, смажені пиріжки, чебуреки, хот-доги, шаурма, картопля фрі, гамбургери і ін. Окрім згаданих вище трансжирів фастфуди містять велику кількість вуглеводів, холестерину, солі і жиру. При тривалому вживанні такі продукти можуть провокувати розвиток захворювань органів травлення – гастрити, коліти, закрепи, викликати нудоту, печію. Фастфуд - це також прямий шлях до ожиріння.
Стосовно супів , бульйонів і інших продуктів швидкого приготування в пакетиках, то такі продукти здебільшого складаються з величезної кількості харчових добавок, консервантів, ароматизаторів і покращувачів смаку. Тобто, супу, бульйону та ін. як такого, в цих пакетиках немає.
Шкідливі ж речовини, що містяться у будь-якому фастфуді, мають здатність накопичуються в організмі, що у подальшому може привести до виникнення різноманітних захворювань.
3.Ковбаси, сосиски, сардельки, напівфабрикати з м'яса ( пельмені, хінкалі та ін.) містять більше ароматизаторів і барвників, ніж м'яса., більшість підприємств переходять на генномодифіковану сировину, які на 80% складаються з трансгенної сої. Тому якість ковбас безпосередньо залежить від рецептури, якові розробляє сам виробник і цю саму рецептуру треба читати перш, ніж робити вибір на користь того або іншого продукту. Копчене м'ясо і риба небезпечні усіма ж тими канцерогенами що утворюються в процесі обробки продуктів копченням особливо на застарілому обладнанні та використанні «рідкого диму» у ненормований кількості ( особливо продукція кустарного виробництва, що реалізується на ринках та недобросовісними продавцями ).
4.Майонез. Найпопулярніший в народі продукт - майонез - повний трансжирів, причому, у відмінності від інших продуктів масового споживання, кількість трансжирів в цьому продукті чинним законодавством не нормується. Окрім цього, продукт містить величезну кількість консервантів і стабілізаторів.
Особливо небезпечні майонези в пластиковій упаковці, оскільки оцет, що входити до його складу, здатний легко витягати з пластика канцерогенні і токсичні речовини. Тому простіше і безпечніше перейти на майонез домашнього приготування.
5. Солодкі газовані напої. Коханий дітьми і більшістю дорослого населення солодка газована вода фактично це напій з воли, цукру, хімічних добавок, ароматизаторів і вуглекислоти. Більшість цих напоїв містять синтетичні цукрозамінники, які у великих дозах погіршують стан нервової системи і навіть можуть стати причиною депресії, а деякі з них є канцерогенами. Крім того, бензоат натрію (Е211), використовуваний як консервант, може привести до порушення обміну речовин і ожиріння. Солодкі газовані напої навіть в принципі не можуть угамувати спрагу. Після їх вживання у роті залишається відчуття нудотності, яку хочеться зняти новою порцією напою. У результаті, такі напої, навпаки, збуджують спрагу, людина п'є солодкої «води» усе більше і більше, на що і розраховує виробник такої продукції. Краще пити просту мінеральну воду без газу, оскільки вуглекислота також сприяє вимиванню кальцію з організму, особливо у жінок і дітей.
6.Кондитерськи вироби. Тістечка, торти з кремом і інші кондитерські вироби містять велику кількість маргарину, замінників масла і інших трансжирів, пальмову олію,велику кількість харчових домішок, тощо. Трансжири також містять морозиво, шоколадні цукерки і батончики, а використання шоколадної глазурі замість натурального шоколаду робить ці вироби дуже далекими від первинної назви.
Надмірна любов до «кондитерських виробів» гарантує порушення обміну речовин і зайву вагу. Любителям солодкого досить важко відмовитися від цих продуктів, але можна спробувати їх замінити на корисні ласощі — мед, сухофрукти, фрукти
7.Енергетики. Усі складові енергетичних напоїв, які нібито підвищують працездатність і не дають заснути — ненатуральні продукти. Вчені досі не з'ясували повний склад цих «дринків», який є комерційною таємницею виробника. Окрім цього, доза кофеїну, що входити до складу енергетиків - воістину кінська (допустима добова доза вживання кофеїну - не більше 150 міліграмів) . На жаль,за останні декілька років в світі зареєстровані десятки випадків летальних випадків від зупинки серця після прийняття декількох енергетиків.
Тому, якщо треба підбадьоритися, краще все-таки віддати перевагу натуральній каві, чаю, імбиру або іншим напоям.
Але, знову таки, основне правило, що стосується усіх продуктів - читати етикетку з переліком речовин, що входять до їх складу , умов та термінів зберігання. Чим менше в продукті натуральних компонентів, тим продукт гірший і тим більше небезпечний для організму людини, особливо дітей та людей старшого віку.
Лікар з гігієни харчування Володимир ЯРЕШКО |