logo Ukrainian flag
 
Міжнародний день чаю.

Вже не одне століття чайний напій зігріває серця багатьох людей на планеті. Виявляється у чаю є своє свято.

Найбільш ранні відомості про чаювання відносяться до Стародавнього Китаю. За легендою чайний лист випадково впав в окріп, який був приготовлений для імператора Шень-нун. Володарю сподобався новий освіжаючий смак. Тоді він і подумати не міг, що це була перша в історії чашка чаю.

Чай-надзвичайно корисний, смачний та ароматний напій, який щодня вживають більшість людей. Для багатьох народів чай є продуктом першої необхідності. Щодня ми часто вживаємо вислови “Ходімо почаюємо”, “Може, чаю?”, “Заходь на чай”.

Немає такої країни у світі, де б не споживали чай. А в окремих державах чайна церемонія є неодмінною частиною культури. Та найгучніше святкують «Міжнародний день чаю» там, де його вирощують і збирають. А це - в Індії, Шрі-Ланці, Непалі, Індонезії, Бангладеш, В’єтнамі, Кенії, Уганді, Малайзії і Танзанії.

Слово чай прийшло до нас з китайської мови. Сталося це від напою, який стародавні китайці називали «Тей». Порівняйте із англ. "tea". Китайські філософи у своїх творах називали чай «тоу», «чун», «тсе», «мінг». Найчастіше використовували слово «ча», що має переклад «молодий листок».

У японській мові «чай» і «вія» - одне і те ж слово. В Японії існує легенда про те, що чайне дерево виросло з вій молодого Будди.

Цікаво й те, що чорний і зелений чай отримують з одної рослини — Camellia sinensis. А що стосується трав'яного чаю, то його в Україні часто називають "гербатою", ближче до польської. Фіточаї повертаються у практику народної медицини і тепер стають популярними навіть у дорогих ресторанах.

Чай експериментально почали вирощувати на Закарпатті у 1949 р. Була закладена плантація в 2,5 гектари, яка дала добрий урожай. З метою охорони цієї плантації створено заказник місцевого значення «Широкий».

Популярними є в Україні карпатські чаї із додаванням кусочків сушених фруктів та ягід. А у зимову пору дуже доречними є чаї із м'яти, меліси, материнки та чебрецю - вони нагадують про літо, лікуючи душу і тіло.

Я розумію, що кава і сигарети це круто, модно і все таке. Але погодьтеся, чай з печеньками все таки смачніше.

 

Завідувач  Мар’їнської філії ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ»      Валерій Кудінов

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net