logo Ukrainian flag
 
Небезпечність нітратів у питній воді.

У теперішній час, коли ведуться бойові дії на території Донецької області, дуже гостро стоїть питання безперебійного централізованого водопостачання населення. Часті пошкодження електричних ліній, водозабірних споруд, водогонів приводять до ситуацій, коли населення протягом якогось часу залишається без централізованого водопостачання. У цій ситуації люди вимушені використовувати джерела децентралізованого водопостачання, зокрема індивідуальні колодязі.

Згідно досліджень Бахмутської районної філії ДУ «Донецький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» – 60% проб води з індивідуальних колодязів у Бахмутському районі не відповідають нормативам за санітарно-хімічними показниками безпечності та якості питної води, у тому числі за вмістом нітратів. Погіршення стану здоров’я людини, а насамперед дітей, може бути пов'язане із вживанням питної води з криниці, забрудненої нітратами.

Впродовж останніх років зростає нітратне забруднення ґрунтових вод, які широко використовуються у сільській місцевості для децентралізованого водопостачання.

Вода, забруднена нітратами, надзвичайно небезпечна в першу чергу для дитячого організму, а особливо для дітей у перші місяці життя. Ризик розвитку водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей першого року життя пов’язаний насамперед із недосконалістю ферментних систем організму, біохімічних процесів, що відбуваються в ньому. При тривалому вживанні забрудненої нітратами води розвивається хронічна нітратна інтоксикація.

Чутливими до нітратів є також особи похилого віку, хворі на анемію, дихальну та серцево-судинну системи.

Для попередження негативного впливу нітратів на здоров’я людини та запобігання виникненню отруєнь і захворювань, пов’язаних з водно-нітратною метгемоглобінемією, необхідно (саме головне):

- не вживати питну воду з колодязів і каптажів, в яких вміст нітратів перевищує нормативні показники (50 мг/л). Особливо це стосується дітей та вагітних жінок! Для приготування їжі та питних потреб дітям до 3-х років необхідно використовувати чисту від нітратів питну воду;

- навіть у цей важкий час майте на увазі, що забруднена нітратами вода навіть у небезпечних дозах – чиста, прозора, без запаху, звичайна за смаком. Хай це не вводить Вас в оману! Кип’ятіння не зменшує вміст нітратів у воді!

Забруднену нітратами воду можна використовувати для технічних цілей: миття посуду, прання білизни, прибирання в приміщеннях, тощо.

 

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net