logo Ukrainian flag
 
Очищення води в екстремальних умовах.

Через пошкодження об’єктів системи водопостачання та водовідведення очищення, знезараження та дезінфекція води стала однією із важливих проблем після виживання населення в наслідок бойових дій та підвищення температури повітря. Адже  в цих умовах  вода зі стоячої водойми може містити безліч хвороботворних бактерій та різних механічних суспензій.

Особливо важливо, якщо ви збираєтеся брати воду зі стоячої водойми. У цьому випадку воду, яку доведеться використовувати для пиття та приготування їжі необхідно заздалегідь очистити. Для цього можна використовувати саморобний виріб, який може пропустити воду через своєрідний фільтр, заповнений піском, гравієм і деревним вугіллям, а потім прокип'ятити протягом 10 хвилин.

Фільтр можна виготовити з будь-якої ємності (відро, пластикова пляшка) за наступною схемою:

де 1 шар піску товщиною 10-15 см, 2 - тканина, 3 - шар деревного вугілля (20-25 см), 4 - знову шар тканини та 5 - гравій.

Після цього для фільтрації води у польових та екстремальних умовах використовують просте та ефективне рішення яке гарантовано очистить її від будь-яких бактерій.

Візьміть с гілку та зробіть фільтр. Зріжте з гілку та очистіть тільки від кори, як показано на малюнку.

За допомогою гнучкої пластикової трубки та хомута спорудить систему фільтрації води. Вона є добрим фільтром і, пропускаючи через неї озерну або річкову воду. У такий спосіб, за допомогою невеликого шматка заболоні, можна отримати до 4 л питної води на день. А розмір пір, якими транспортуються соки вздовж усього дерева, настільки малий, що блокується більшість відомих бактерій.

Такі деревини, як берези, вільха, клен, липа та осика, взагалі не утворюють ядра та їх деревина складається повністю із заболоні. У таких порід, як, наприклад, вишня, питання використання вирішується виходячи з візуальних характеристик заболоні.

Стерилізацію води можна також провести за допомогою  деяких рослин. Для очищення води від хвороботворних мікроорганізмів можна взяти молоді гілки сосни, ялівцю, ялини, кедра або ялиці. Все залежить від території, де ви перебуваєте. На цебро води цілком вистачить 150-200 г лапника, який необхідно прокип'ятити протягом 30-40 хвилин.

Після цього у відвар кидаєте кілька шматків кори дубу, верби, берези чи вільхи і кип'ятите ще 10-15 хв. Даєте охолонути відвару і викидаєте з води кору та гілки. Вода акуратно зливається, щоб не потривожити бурий, погано розчинний осад. Його вживати не можна.

Для знезараження також може бути використана трава деревію, ковили, фіалки польової або перекоти поле. Ці рослини беруться з розрахунку 250-300 г на відро води і кип'ятять протягом 20-30 хв. Вони можуть лише допомогти вберегтися від дизентерії, тифу, холери та інших інфекцій.

Як ви вже зрозуміли, кип'ятіння води не дає повної впевненості в її придатності, адже існує низка мікроорганізмів та токсинів, які витримують нагрівання до температури понад 100°С. Хоча в крайніх випадках для пиття можна використовувати воду після 10 хвилин кип'ятіння, якщо вона була прозорою. Або ж після 30 хвилин, якщо вона була каламутною.

Йод у екстремальних умовах найзручнішим способом дезінфекції є застосування 5% спиртової настойки йоду. Це універсальний засіб, оскільки йод, крім цього, використовується для обробки країв ран, знеболювання мозолів, зниження сверблячки при укусах комах та зняття набряків шляхом нанесення йодної сітки (через кожен 1см).Коли ми беремо 5% настоянку, то пам'ятаємо, що у 1 мл міститься 50 мг йоду. Для знезараження води достатньо 10-12 мг йоду на 1 л води.

Як проводити знезараження води: вода має бути холодною. Беремо 1 мл настоянки на 4 л води. Витримуємо у відкритій ємності щонайменше 30 хвилин.

Виникає питання, як усунути залишки йоду з води? Відповідь – за допомогою аскорбінової кислоти, яка в процесі хімічної реакції прибирає забарвлення, а також неприємний запах та смак. Для цього додаємо аскорбінову кислоту із розрахунку 200 мг на 1л. Це трохи більше, ніж потрібно для нейтралізації, але краще перестрахуватися. Тим більше що аскорбінка корисна для здоров'я. Якщо у вас немає цього препарату, використовуйте голки хвойних порід дерев, в яких вона міститься. Кількість хвої визначається зникнення запаху йоду.

Дезінфекцію можна провести таблетками що містять хлор, йод, діоксид хлору або інші дезінфекційні засоби. Такі таблетки можна придбати в аптеках та використовувати згідно інструкції. При цьому вся каламутність повинна випасти в осад, а вода стати світлою.

Для пиття, приготування їжі, миття їжі та посуду, чищення зубів використовуйте  тільки кип’ячену чи продезінфіковану воду. Дбайте  за своє здоров’я.

 

 

Завідувач відділенням епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань Бублик О.О.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net