logo Ukrainian flag
 
ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ЙОДОДЕФІЦИТУ.

Йод – мікроелемент, який входить до складу гормонів щитоподібної залози, що мають широкий спектр дії.  Він не виробляється  в організмі, у зв'язку з чим цей мікроелемент повинен постійно і щоденно надходити з харчовими продуктами. За недостатнього його поступлення в організм включаються у дію адаптаційні механізми щодо ефективного використання йоду.

Тривала нестача йоду в організмі спричиняє йододефіцитні захворювання, приводить до депресії, набору виняткової ваги. Винятково важливе значення йод має для розвитку мозку та формування інтелекту, як в період розвитку плоду, так і тривалий час після народження. Вагітні жінки особливо уважно повинні стежити за рівнем йоду у своєму організмі - згідно з висновками Всесвітньої організації охорони здоров'я, недостатня кількість цього елемента є однією з головних причин розумової відсталості у новонароджених у всьому світі. Йод грає головну роль нормальному функціонуванні щитовидної залози, і чим краще вона функціонує, тім  швидше метаболізм. Йод забезпечує ефективне спалювання калорій, перетворюючи їх на енергію, а не на жир; зміцнює коріння волосся, тим самим запобігаючи випаданню, та імунітет; знижує ризик виникнення раку та багато іншого.

Основним природним джерелом йоду для людини є: продукти тваринного походження – 60%, рослини – 34%, вода та повітря – по 3%.

Вміст йоду в продуктах харчування залежить від багатьох факторів, але головне, що норму йоду досить просто отримати навіть далеко від моря. Продукти, що містять йод, будуть дуже несподіваними і точно знайдуться на кожній кухні! Відомо, що добова норма споживання йоду становить 150 мкг, для вагітних – 250 мкг.

Найбільше йоду міститься у  морських водоростях:

1. Комбу (це бурі морські водорості, які можна купити у сушеному вигляді або у формі дрібного порошку). Водорості взагалі багаті на йод, а комбу — особливо. Згідно з дослідженнями, у 100 г комбу міститься до 298,4 мг йоду. І це перевищує рекомендовану добову норму (150 мкг) у 1989 разів!

2. Вакаме (вона ж  ундарія периста - ще один вид бурих водоростей, трохи солодкуватий на смак. Японці готують з ними місо - традиційну пасту, що забродила, з бобів, рису та пшениці. Середня кількість йоду в 100 г вакаме становить 6,6 мг - це в 44 рази більше рекомендованої добової дози).

3. Норі (різновид червоних водоростей. Їх зазвичай використовують у суші ролах. Але, на відміну бурих водоростей, в норі набагато менше йоду: в 100 г міститься від 1,6 до 4,3 мг цього елемента. Однак це все одно майже в 29 разів більше за добову норму).

Було б справжнім злочином не включити морську капусту до списку з високим вмістом йоду, адже вона справжній рекордсмен- 300 мкг у 100 грамах, це більше за добову норму вдвічі! Крім того, у морській капусті всього 25 калорій (на 100 грамів), майже немає жирів і вуглеводів — справжня знахідка для тих, хто вічно худне. Але купуючи в магазині готові салати з такої капусти, необхідно звертати увагу на склад - соуси майонезні не залишать від низькокалорійності і сліду).

Багато йоду міститься у морепродуктах, особливо у креветках. Креветки - низькокалорійний, багатий на білок морепродукт, який також служить хорошим джерелом йоду. У 100 г креветок міститься близько 41 мкг цього елемента - тобто 27% від добової дози, що рекомендується.  Також  досить багато йоду  у рибі (тунець, тріска). Оскільки тунець - жирна риба, йоду в ньому менше. Але все одно стограмова порція тунцю містить 20 мкг йоду — а це 13% від добової кількості, що рекомендується.

Слід зазначити, що достатньо велика кількість йоду присутня і в продуктах, які  не є екзотичними для українців, а саме: журавлина (у 100 грамах журавлини міститься приблизно 350 мкг йоду), картопля (в одній середній картоплині є близько 60 мкг йоду, що є майже половиною норми добового споживання). Для більшості людей, які не захоплюються морепродуктами, молоко є основним джерелом йоду. Щоправда, його кількість у цьому від раціону худоби (у середньому, 100 г молока містить 44 до 84 мкг йоду, тобто 30-56% від рекомендованої добової кількості). Йодом Вас може насичувати не лише молоко, а й продукти з нього. Наприклад, 100 г простого йогурту містять 37,5 мкг йоду, тобто приблизно 25% рекомендованої добової норми.

Сир  кисломолочний  теж хороше джерело йоду (100 г цього продукту містять 26 мкг йоду, а це приблизно 17% від добової норми, що рекомендується). Майже всі види твердих сирів досить багаті на йод, але найбільше його в чеддері і моцареллі (так, 100 г чеддера містять близько 40 мкг йоду, тобто 27% від добової норми). Йод також міститься у грудці індички (близько 37 мкг на 100 грамів). білій квасолі (у 100 г квасолі його міститься трохи більше 30 мкг), полуниці ( у цій солодкій червоній ягоді достатня кількість йоду – в одній чашці майже 10% добової норми споживання, близько 13 мкг), чорносливі (всього в п'яти штучках чорносливу міститься 13 мкг йоду).

Особливо проблема йододефіциту реєструється на територіях, які мають гірський ландшафт та віддалені від моря чи океану. Територія України належить до країн, в яких наявна проблема йододефіциту. Тому профілактика дефіциту йоду повинна  відбуватися як на індивідуальному,  так і на  державному рівні. Ще у 2002 році на державному рівні  постановою  КМУ  № 1418  затверджена  Державної програми профілактики йодної недостатності  у населення, якою передбачено  сприяння безперебійному виробництву вітчизняними підприємствами йодованої кухонної солі та йодату калію, що використовується  у технології виробництва йодованої кухонної солі; вітчизняному    виробництву   продуктів харчування, збагачених йодом.

На сьогоднішній день  використання йодованої солі вдома на кухні ні для кого не дивиною. Але відомо, що йодид (йодат) калію є нестійкий під час термічної обробки, впливу вологи та світла. Крім того, калій йодид, як неорганічна сполука не може вважатися повноцінним джерелом йоду для функціональних продуктів. Зважаючи на даний факт найоптимальнішим способом підвищення рівня йоду у харчових продуктах є використання йодвмісних органічних сполук, таких як «Йод-казеїн» та інших. З добре зарекомендованих продуктів із біологічно активним йодом є «Йодісконцентрат» – це мінеральна артезіанська вода із йодом, стійка при зберіганні та термообробці, рекомендована до використання в харчовій промисловості для збагачення йодом різних харчових продуктів. Існують збагачені йодом хлібобулочні вироби, йодвмісні кисломолочні продукти (кефір, йогурт), плавлені сири,  виготовлені з застосуванням  йодказеїну.

Але в Україні виробництво харчових продуктів, збагачених йодом,  ще не має широкого застосування, недостатньо вивчені питання ефективності застосування різних йодовмісних добавок і їх впливу на органолептичні й медико-біологічні показники  якості  продуктів. Виробництво збагачених  йодом продуктів  є перспективним напрямком,  асортимент продуктів, збагачених йодом, вимагає подальшої розробки.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net