logo Ukrainian flag
 
Небезпека фаст-фуду: міф чи об’єктивна реальність.

Звичка все робити «на ходу» стала «вірусом» сучасності, який поширюється зі значною швидкістю. Тепер ми все робимо швидко: спілкуємося, пересуваємося, їмо … Заклади швидкого харчування – фаст-фуди (в перекладі з англійської – fast «швидкий» і food «їжа») стали звичним атрибутом нашого швидкого життя.

Що ж відносять до фаст-фуду?

- Страви з ресторанів швидкого харчування, лотків, кіосків;

- Снеки, сухі перекуси;

  • - Напівфабрикати, супероброблені продукти швидкого приготування.

Об’єднує всі перераховані продукти вміст так званих «порожніх калорій». Цей вислів характеризує калорійну їжу з низькою біологічною цінністю та високим вмістом жиру, солі або цукру. Термін також відомий як «джанк-фуд» (з англійської junk food) – шкідлива, нездорова їжа.

Але для споживачів фаст-фуд має переваги – швидкість приготування і вживання їжі, оманлива дешевизна у порівнянні зі звичайними кафе та ресторанами, особливо у великих містах з насиченим ритмом життя.  Не останню роль відіграє агресивна реклама.

У вас натуральна їжа? А то ходять чутки, що від вашої їжі товстіють …

Небезпека «швидкої їжі» полягає в її високій калорійності, надмірній кількості жирів, солі, цукру. Вміст вітамінів і харчових волокон знижено до мінімуму, несприятливий для здоров’я і баланс білків, жирів і вуглеводів.

Калорійність обіду в кафе швидкого харчування може становити 1200-1500 калорій і більше. (При середній добовій калорійності раціону для жінки середнього віку – 1800-2000 калорій в день.) Таким чином, подібний обід – практично денна норма калорій. Така їжа некорисна для організму, оскільки не містить достатньої кількості білка, клітковини, мінералів та вітамінів. Поспішне вживання їжі теж впливає негативно - це може призводити до виникнення і розвитку захворювань шлунково-кишкового тракту.

Так в чому ж небезпека фаст-фуду?

«Людина є тим, що вона їсть». Ми складаємося з їжі, яку їмо. Так, наприклад, хліб – сам по собі не шкідливий для здоров’я, як і м’ясо або рослинна олія. Але постійне вживання продуктів з білого борошна, очищеного від всіх важливих складових (зародка з цінними оліями і висівкової оболонки – з групою вітамінів В та рослинною клітковиною), а також жирних гамбургерів, смажених на транс-жирах, з майонезом може викликати проблеми зі здоров’ям .

Їжа фаст-фуду характеризується:

  • ·Високим вмістом жирів, в тому числі трансжирів.

Трансгенні жири негативно впливають на печінку, систему травлення, призводять до порушень обміну речовин, підвищують холестерин в крові. Вони порушують імунітет людини, збільшують ризик розвитку діабету, онкологічних захворювань, знижують кількість тестостерону, порушують обмін простагландинів (що регулюють безліч процесів в організмі та знаходяться практично у всіх тканинах і органах), порушують роботу цитохром с-оксидази – головного ферменту, який знешкоджує канцерогенні та деякі лікарські токсини.

  • ·Практично повною відсутністю клітковини.

Клітковина необхідна організму для нормальної роботи шлунково-кишкового тракту. Вона активно сприяє травленню, покращуючи перистальтику кишечника, абсорбує в ньому різні токсини і шкідливі речовини, допомагає організму позбавлятися від зайвої кількості холестерину.

  • ·Високим вмістом цукру та інших «простих» вуглеводів.

Багато страв фаст-фуду і напої містять велику кількість простих вуглеводів і, отже – калорій. Система травлення розщеплює вуглеводи до глюкози, яка потім направляється в кров. У відповідь на підвищення глюкози, підшлункова залоза реагує викидом інсуліну, який необхідний для транспортування глюкози по всьому тілу. Коли концентрація глюкози в крові падає, то підшлункова залоза виробляє інший гормон – глюкагон. Під його дією печінка починає виробляти в кров накопичену раніше глюкозу. Коли ця система працює синхронно, то концентрація глюкози в крові залишається в межах норми. Якщо ж в організм надходить велика кількість вуглеводів, то це викликає сплеск цукру в крові, що може вплинути на нормальну реакцію інсуліну. Часті сплески цукру в крові можуть бути чинником, що сприяє резистентності до інсуліну, порушенню обміну речовин, накопиченню надмірної ваги і захворюванням, пов’язаним з нею, в тому числі – цукровому діабету 2-го типу.

  • ·Мінімальним вмістом вітамінів, мінералів, мікроелементів, що негативно позначається на імунній системі.
  • ·Надлишком солі. Надлишок кухонної солі в харчовому раціоні сприяє уповільненню росту, змінам у кровоносних судинах, перевантажує роботу серця і нирок, підвищує артеріальний тиск, затримує рідину в організмі, призводячи до набряків.

Таким чином, любителі фаст-фуду завдають подвійної шкоди своєму організму: отримують непотрібні речовини, з якими організм змушений боротися, намагаючись вивести і переробити, і позбавляють себе необхідних речовин для нормального функціонування організму.

Тому навіть при високому життєвому темпі, постійній зайнятості та доступності «швидкої їжі» все ж має сенс задуматися, а чи потрібна вам така «швидкість»?

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net