logo Ukrainian flag
 
Вікові порушення пам’яті, як із ними боротися.

Більше половини людей старше 70 років в тій чи іншій мірі мають проблеми із запам’ятовуванням нової інформації, у них знижується швидкість реакції і з’являються інші проблеми з пам’яттю. Як свідчать дані статистики, з кожним роком відсоток людей похилого віку, які мають проблеми з пам’яттю, збільшується. Рідні і близькі не завжди можуть розпізнати погіршення пам’яті у літньої людини і часто пояснюють його незвичайну поведінку неуважністю, примхами, які пов’язані з віком.

Основними ознаками погіршення пам’яті у людей похилого віку є:

• проблеми при виконанні встановлених домовленостей;

• складності при виконанні щоденних побутових дій;

• незв’язана мова, неможливість узгодити пропозиції;

• різке зниження концентрації;

• звуження кола інтересів;

• суттєва зміна почерку;

• постійна дратівливість і нервозність;

• пригнічений настрій;

• підвищена стомлюваність і інші проблеми.

Пам’ять - одна з найважливіших функцій центральної нервової системи, здатність відкладати, зберігати і відтворювати потрібну інформацію. Є прямий зв’язок між станом фізичного здоров’я та когнітивним функціонуванням мозку, його здатністю опрацьовувати інформацію. Будь-які погіршення пам’яті у людей похилого віку їх близькі і рідні називають старечим склерозом. І дійсно склероз – часта проблема людей похилого віку, яка характеризується зниженням активності мозку,  збудливості нервових клітин, порушенням зв'язків між нейронами, поступовим їх відмиранням. Розвиток хвороби може бути пов’язаний з хронічними захворюваннями судин, є наслідком порушення білкового обміну. В судинах накопичуються холестеринові бляшки, їх прохідність погіршується, тому мозок не отримує достатньо кисню і поживних елементів, його клітини відмирають.

Розвиток склерозу можливо в будь-якому віці, однак літні люди найбільш схильні до ризику, оскільки:

• організм старіє, еластичність судин погіршується;

• з віком сповільнюється регенерація клітин;

• знижується вироблення нейромедіаторів, завданням яких є передача імпульсів нервових клітин.

В нормі процеси забування та запам’ятання заходяться у рівновазі. Ці процеси регулюються нейротрансміттерами (молекулами- передатчиками інформації ). З віком виробка нейротрансміттерів знижується, що приводить до поступового зниження когнітивних функцій мозку: втрачаються пам’ять, увага, здатність концентруватися. Старечий склероз може стати причиною розвитку хвороби Альцгеймера, тобто повного порушення пам’яті, або дегенерації головного мозку.

Погіршення пам’яті в літньому віці істотно впливає на якість життя людей. Вони забувають про події, які відбулися напередодні, втрачають предмети і не можуть згадати, навіщо зайшли в кімнату. У кожної людини проявляються різні симптоми, тому для постановки точного діагнозу слід звернутися за допомогою до лікаря. У запущених випадках  хвороба може перейти у наступну стадію і привести до повної втрати пам’яті. Люди похилого віку з втратою пам’яті потребують постійного догляду і підтримки, розуміння. Рання діагностика і своєчасне лікування збільшують шанси на успіх. У літньому віці швидкість реакції і мислення погіршується, однак якщо літня людина може адекватно сприймати власну особистість, пам’ятає про події, які відбулися кілька днів або місяців назад, може скласти цілісну картину сприйняття, причин для особливого занепокоєння немає. Люди похилого віку на короткий час можуть забувати про деякі події, але потім спогади відновлюються. Такий стан може тривати від кількох хвилин до доби, а його причиною є травми голови, перенесені інфекційні захворювання, суворі дієти і прийом деяких лікарських препаратів. Також причиною втрати пам’яті може стати неправильне або нерегулярне харчування, відсутність повноцінного відпочинку, хронічна втома або малорухливий спосіб життя. Для лікування короткочасної втрати пам’яті медики призначають спеціальні ліки, рекомендують правильно і повноцінно харчуватися, уникати стресів.

На жаль, старіння, процес незворотний, але зберегти ясність розуму до похилого віку, здебільшого в наших силах. Похилий вік – не вирок, багато людей старше 70 років продовжують займатися улюбленою справою, жваво аналізують події, реалізують сміливі проекти, керують компаніями і приймають відповідальні рішення. У той час відомі випадки істотного погіршення або втрати пам’яті у сорокарічних. Тимчасові невеликі погіршення пам’яті не є приводом для занепокоєння, звертатися до фахівців необхідно, якщо за кілька місяців пам’ять істотно погіршилася. Пам’ять можна і треба тренувати. Якщо робити це впродовж усього життя, то у похилому віці пам’ять не буде підводити.  Потрібна постійна мозкова активність, сприйняття й запам’ятовування нової інформації. А це регулярна й кропітка робота над собою. Процес втрати пам’яті, як і будь-яку хворобу, легше попередити, аніж боротися з уже набутою недугою.

12 порад для покращення пам’яті  у літньому віці:

- Здоровий спосіб життя, чергування фізичної активності і повноцінного відпочинку. Здорові навколишні умови. Все просто - для гарної пам'яті необхідне здорове функціонування головного мозку, а для цього, у свою чергу, необхідно щодня підтримувати здорові навколишні умови роботи та відпочинку. А саме:

• працювати  НЕ на межі фізичного чи розумового перенавантаження;

• відпочивати щодня, щотижня, щороку;

• щодня гуляти на повітрі.

- Регулярні фізичні навантаження. Під час занять збільшується приплив крові до всього тіла, включаючи мозок. Важливо регулярно займатися фізичними вправами, тримати м'язи тіла в тонусі. Під час виконання фізичних вправ покращиться кровообіг, отже, мозок отримає більше поживних речовин. Також корисно ходити пішки. Корисні вправи, які включають біг і силову підготовку. З урахуванням віку, найкраще займатися під наглядом тренера, він допоможе скласти програму тренувань виходячи з вашого стану здоров'я, віку, досвіду та перенесених хвороб.

- Висипайтеся. Це дуже важливо! Більшість людей похилого віку потребують від 7 до 10 годин сну на добу.

- Вживайте корисну їжу. Здорова дієта може бути такою ж корисною для вашого мозку, як і для вашого серця. Для хорошої роботи мозку потрібно правильно харчуватися. Так вчені встановили, що в щоденному раціоні людини похилого віку повинні бути присутні жирні кислоти омега-3 (їх багато в рибі). Позитивний вплив на мозок має і чорничний сік. Саме ця ягода найбільше насичена антиоксидантами. Вони благотворно впливають на організм і уповільнюють процес деградації. Їжте фрукти, овочі та цільнозернові продукти, боби й птицю без шкіри (вони містять білок і мають низький вміст жиру). Обов’язково вживайте складні вуглеводи і вітаміни групи В, не забувайте пити достатню кількість чистої води (зневоднення негативно впливає на мозок).

- Контролюйте вживання алкоголю, який впливає на втрату пам’яті.

- Контролюйте свої хронічні захворювання. Дотримуйтесь рекомендацій лікаря щодо лікування таких захворювань, як депресія, високий артеріальний тиск, високий рівень холестерину та цукру в крові, діабет, ожиріння, порушення слуху.

- Організуйте свій простір. Визначте місце для предметів першої необхідності — окулярів, телефону, гаманця, ключів. Допомогти  побороти забудькуватість у літньому віці допоможе органайзер. Всі важливі дати та планування справ можна фіксувати в блокнот, це дозволить "розвантажити голову". Формуйте списки поточних справ і помічайте завершені, варто вести щоденник, в кінці дня згадувати події, що відбулися. Не робіть кілька справ одночасно.

- Важливо навантажувати пам'ять. Залишайтеся розумово активними. Будьте відкриті новому – здатність навчатися психологи називають найважливішою рисою XXI століття.

• Завчайте напам’ять вірші. Вибирайте будь-якого цікавого вам поета і починайте напам'ять вивчати всю його творчість. А потім будь-коли згадуйте.

• Вивчайте іноземні мови.

• Розв’язуйте логічні задачі та ребуси, розгадуйте кросворди.

• Освоюйте якісь нові вміння. Робіть  все, що змушує «мозки працювати», тобто запам'ятовувати, згадувати, думати. Будь-яка діяльність, де головою доводиться обробляти великий обсяг інформації, піде на користь вашій пам'яті. Під час роботи щогодини потрібно робити невеликі перерви. Можна підвестися, походити по приміщенню, зробити кілька фізичних вправ. Так мозок перемикатиметься з одного виду діяльності на інший, і це піде на користь його функціонуванню.

• Добре тренує пам'ять читання книг, оскільки під час читання працює не лише зорова пам'ять, а й моторна, розвиваються логічне, асоціативне, абстрактне мислення. Читайте вголос літературу про те, чим ви раніше не цікавилися. Але для покращення пам'яті важливо не просто читати, необхідно правильно це робити, з переказом того, що прочитали, оскільки найбільше ми тренуємо пам'ять у той час, коли згадуємо прочитане! Корисно, під час читання, наголошувати на деталях характерів головних героїв, їх звички тощо. Після прочитання книги згадайте всі сюжетні лінії. Таке тренування пам'яті піде на користь.

•  Знайдіть нове хоббі, яке розширить ваші інтереси.

• Давно відомо, що заняття музикою благотворно впливають на роботу головного мозку. У похилому віці можна співати, самому або в хорі, або почати вивчати гру на будь-якому музичному інструменті. Під час репетицій, заучування текстів, нот, освоєння нового, мозок отримуватиме навантаження, що позитивно позначиться на стані пам'яті.

- Кілька вправ на увагу: Ходити з закритими очима; Робити звичайні справи лівою, а не правою рукою (якщо ви правша); Навчитися друкувати всіма 10-ма пальцями; Міняти обстановку. Особливість всіх геніальних людей – це уважність до деталей, вони можуть відразу при зустрічі з новою людиною побачити безліч дрібних деталей та запам'ятати їх. Геніальні люди, це люди з працюючою головою, це безперечно. Тому для покращення пам'яті в літньому віці, можна взяти на озброєння цей прийом обдарованих розумів і постаратися навчитися бути уважнішими. Для цього потрібно намагатися розглядати якийсь обраний вами предмет дуже уважно, і відзначивши деталі його виду, потім намагатися відтворити їх у своїй пам'яті. Отримайте собі таку корисну звичку.

- Варто намагатися уникати стресів та переживань, оскільки вони ведуть до втрат нервових клітин, через що відбувається зниження уваги та погіршення пам'яті. До стресів для організму можна віднести і хронічне недосипання. Для повноцінного відпочинку мозку дуже важливо добре висипатися кожен день.

- Регулярно спілкуйтеся.  Ходіть у гості та запрошуйте до себе. Створіть групу за інтересами. Візьміть собі у партнери онуків. Нехай вони навчають вас новітніх технологій, іноземних мов. Додаткова користь — онукам буде з вами цікаво, ви будете цікавитися їхнім світом, навчатися та спілкуватися.

- Не варто забувати і про психологію. Позитивні установки допомагають подолати будь-яку справу. Літні люди найбільше схильні до депресії, а вона теж веде до погіршення пам'яті. Такі установки, як: «Я занадто стара (-ий) для навчання новим речам», «Я після 70 років ні на що вже не придатна (-ний)» тощо, не тільки ведуть до підриву самооцінки, а й побічно призводять до погіршення пам'яті. Тому важливо правильно налаштувати себе. Повірте в те, що в старості життя не закінчується, а тільки починається — діти виросли, робота закінчилася, є пенсія, за  за плечима величезний життєвий досвід, можна насолоджуватися життям.

Доброго здоров’я та активного довголіття всім!

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net