logo Ukrainian flag
 
Міжнародний день боротьби з епілепсією.

Щороку люди об’єднуються, щоб визнати та висвітлити проблеми, з якими стикаються люди з епілепсією, їхні родини та особи, які доглядають за ними.

Це одне із найпоширеніших хронічних неврологічних захворювань.

Це – не інфекційне захворювання і заразитися епілепсією від іншої людини неможливо.

Напад при епілепсії стається несподівано як для самого хворого, так і для оточуючих. Судоми можуть початися в будь-якому місці, наприклад, на роботі, в транспорті, торговому центрі. Від дій тих, хто опинився поряд, залежить безпека людини під час епілептичного нападу.

Епілепсія – це хронічне захворювання, характерною ознакою якого є повторювані неспровоковані судоми. Епізоди судом є результатом надмірних електричних розрядів у клітинах мозку. Місцем таких розрядів можуть бути різні ділянки мозку. Судоми при епілепсії можуть бути пов’язані з травмою мозку або генетичними факторами, але часто причина повністю невідома.

Ця недуга є одним із найдавніших визнаних захворювань у світі. Страх, нерозуміння, дискримінація та соціальна стигма століттями оточували людей, хворих на епілепсію. Ця стигма продовжується в багатьох країнах і може вплинути на якість життя людей із захворюванням та їхніх сімей.

Люди з епілепсією, як правило, мають більше фізичних проблем (таких як переломи та синці від травм, пов’язаних із судомами), а також більш високий рівень психологічних станів, включаючи тривогу та депресію. Аналогічно, ризик передчасної смерті у людей з епілепсією втричі вищий, ніж у загальній популяції.

Як надавати першу допомогу

Потрібно зробити дві прості дії: достатньо перевернути людину на бік та покласти щось м’яке під голову, щоб уникнути травми.

Медики наголошують, що потрібно зберігати спокій. Мозок скоро перезавантажиться!

Чого робити не можна:

  • Класти що-небудь у рот: тверді предмети можуть травмувати, пошкодити зуби та ясна, а інколи навіть існує ризик зламати щелепу; під час нападу в людини не може запасти язик.
  • Не намагайтеся зупинити напад — він повинен минути сам.

У більшості випадків напади при епілепсії не є невідкладними станами та не завжди потрібно викликати екстрену медичну допомогу.

Обов’язково слід телефонувати 103, якщо:

  • напад триває 5 хв або довше;
  • напади повторюються настільки часто, що у проміжках між ними у людини не відновлюється свідомість (на відміну від серії нападів);
  • коли у людини стається перший напад в житті;
  • коли людина отримує травму під час нападу (наприклад внаслідок падіння);
  • напад стається, коли людина перебуває у воді;
  • вагітна жінка або людина хвора на діабет.

Пам’ятайте, що знання правил надання першої допомоги при нападі епілепсії допоможе врятувати чиєсь життя!

 

Інструктор-дезінфектор  Мар’їнської філії ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ»                                               Світлана Пшенична
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net