Щороку люди об’єднуються, щоб визнати та висвітлити проблеми, з якими стикаються люди з епілепсією, їхні родини та особи, які доглядають за ними.
Це одне із найпоширеніших хронічних неврологічних захворювань.
Це – не інфекційне захворювання і заразитися епілепсією від іншої людини неможливо.
Напад при епілепсії стається несподівано як для самого хворого, так і для оточуючих. Судоми можуть початися в будь-якому місці, наприклад, на роботі, в транспорті, торговому центрі. Від дій тих, хто опинився поряд, залежить безпека людини під час епілептичного нападу.
Епілепсія – це хронічне захворювання, характерною ознакою якого є повторювані неспровоковані судоми. Епізоди судом є результатом надмірних електричних розрядів у клітинах мозку. Місцем таких розрядів можуть бути різні ділянки мозку. Судоми при епілепсії можуть бути пов’язані з травмою мозку або генетичними факторами, але часто причина повністю невідома.
Ця недуга є одним із найдавніших визнаних захворювань у світі. Страх, нерозуміння, дискримінація та соціальна стигма століттями оточували людей, хворих на епілепсію. Ця стигма продовжується в багатьох країнах і може вплинути на якість життя людей із захворюванням та їхніх сімей.
Люди з епілепсією, як правило, мають більше фізичних проблем (таких як переломи та синці від травм, пов’язаних із судомами), а також більш високий рівень психологічних станів, включаючи тривогу та депресію. Аналогічно, ризик передчасної смерті у людей з епілепсією втричі вищий, ніж у загальній популяції.
Як надавати першу допомогу
Потрібно зробити дві прості дії: достатньо перевернути людину на бік та покласти щось м’яке під голову, щоб уникнути травми.
Медики наголошують, що потрібно зберігати спокій. Мозок скоро перезавантажиться!
Чого робити не можна:
- Класти що-небудь у рот: тверді предмети можуть травмувати, пошкодити зуби та ясна, а інколи навіть існує ризик зламати щелепу; під час нападу в людини не може запасти язик.
- Не намагайтеся зупинити напад — він повинен минути сам.
У більшості випадків напади при епілепсії не є невідкладними станами та не завжди потрібно викликати екстрену медичну допомогу.
Обов’язково слід телефонувати 103, якщо:
- напад триває 5 хв або довше;
- напади повторюються настільки часто, що у проміжках між ними у людини не відновлюється свідомість (на відміну від серії нападів);
- коли у людини стається перший напад в житті;
- коли людина отримує травму під час нападу (наприклад внаслідок падіння);
- напад стається, коли людина перебуває у воді;
- вагітна жінка або людина хвора на діабет.
Пам’ятайте, що знання правил надання першої допомоги при нападі епілепсії допоможе врятувати чиєсь життя!

Інструктор-дезінфектор Мар’їнської філії ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ» Світлана Пшенична |