Вади серця – це захворювання, при яких одна або кілька структур серця неправильно сформувалися під час внутрішньоутробного розвитку або деформувалися після хвороби. Вони призводять до порушення роботи серця і кровообігу. Стан пацієнта залежить від форми та стадії патології. У деяких випадках вади не сильно впливають на якість життя, а в інших викликають серцеву недостатність та загрожують раптовою зупинкою серця. Вади серця лікують медикаментозними та хірургічними методами. Перші сприяють поліпшенню самопочуття пацієнта та зниженню ризику ускладнень. Але повністю вилікувати хворобу можна тільки операційним шляхом. Виняток становлять деякі вроджені вади, наприклад, відкрита артеріальна протока, які іноді проходять в процесі росту дитини.

Вади серця можуть проявлятися по-різному.
Компенсовані форми протікають приховано або з маловираженою симптоматикою. Через це вони можуть довгий час залишатися невиявленими. Декомпенсовані пороки викликають погіршення самопочуття, заважають повноцінному способу життя, а іноді навіть призводять до інвалідності.
Симптомами вад серця бувають:
- біль у грудях під час фізичної активності та/або відпочинку, біль під правою лопаткою;
- задишка, утруднене дихання в положенні лежачи;
- слабкість, прискорене серцебиття;
- головні болі, запаморочення, втрата свідомості;
- блідість та синюшність шкіри;
- у дітей – відставання в рості та розвитку;
- непропорційна статура (збільшення плечей та грудної клітини при повільному розвитку інших частин тіла), набряки та інші.
Перераховані симптоми можуть проявлятися при різних захворюваннях, в тому числі незв'язаних з роботою серця. При появі декількох симптомів потрібно звернутися до лікаря, а для первинного обстеження серця зробити кардіограму та УЗД.
Види вад серця.
Вади серця класифікують за часом та причинами розвитку, характером анатомічних дефектів та спричинених ними порушень. В першу чергу пороки поділяють на:
- вроджені – формуються під час ембріонального розвитку дитини та можуть проявлятися дефектами клапанів, стінок та судин серця;
- набуті – розвиваються в дорослому віці внаслідок атеросклерозу, ішемічної хвороби серця або іншої патології та найчастіше проявляються порушенням роботи клапанного апарату й, відповідно, кровообігу.
За кількістю структурних змін виділяють:
- ізольовані пороки – присутній 1 дефект;
- поєднані – 2 або більше дефектів.
Класифікація залежно від порушень кровообігу.
Виділяють пороки:
- «білого» типу – артеріальна та венозна кров не змішуються, але відбувається збагачення або збіднення малого чи великого кола кровообігу;
- «синього» типу – артеріальна та венозна кров змішуються, що провокує серцеву недостатність та кисневе голодування внутрішніх органів та інших тканин організму.
За вираженістю патологічного процесу та симптомів виділяють вади:
- компенсовані – протікають приховано або малосимптомно;
- декомпенсовані – супроводжуються вираженими симптомами, погіршенням самопочуття пацієнта.
Вроджені вади серця.
Більшість вроджених вад серця з'являються на 3-8 тижні ембріонального розвитку. Їх можна діагностувати ще до народження дитини під час пренатального скринінгу. Але деякі патології розвиваються і на 2-3 місяці життя. В ембріональному періоді дефекти у формуванні серця можуть викликати: хромосомні аномалії; генетична схильність; прийом препаратів з тератогенна ефектом; інфекційні захворювання, зокрема краснуха; куріння, вживання алкоголю, наркотичних засобів; негативний вплив навколишнього середовища тощо.
Вважається, що більш ніж у 80% випадків причиною анатомічного дефекту серця є спадкова схильність, шкідливі звички вагітної жінки та негативна екологічна ситуація
Всього існує понад 35 різних форм вроджених вад, більшість з яких зустрічається вкрай рідко. Найбільш поширеними є:
- Дефект міжпередсердної перегородки – неправильне з'єднання лівого та правого передсердь, через що в праве стікає частина крові з лівого. У дитинстві хвороба може залишитися невиявленою через відсутність виражених симптомів. Погіршується стан, як правило, до 40-50 років, коли може розвинутися аритмія або правошлуночкова серцева недостатність.
- Дефект міжшлуночкової перегородки – перегородка між лівим та правим шлуночками має аномальну структуру, через що кров з першого перетікає в другий. Часто супроводжується задишкою та швидкою стомлюваністю при фізичному навантаженні. Деякі ДМШП можуть спонтанно закриватися, тоді як інші вимагають обов'язкового хірургічного втручання.
- Відкрита артеріальна протока – збереження судини, що з'єднує аорту та легеневу артерію, яка була потрібна в період внутрішньоутробного розвитку. Зазвичай він закривається в перші 10 днів життя. Якщо це не відбувається, залишається вада серця. У деяких випадках з часом проток сам закривається, в інших роблять операцію.
- Коарктація аорти (КА) – звуження протоки аорти на рівні артеріальної зв'язки. Є важкою патологією, може призвести до стенокардії та серцевої недостатності.
- Тетрада Фалло – поєднання 4 дефектів серця. Оперативне лікування проводять протягом першого року життя дитини.
Придбаний порок серця.
Набуті вади серця – це порушення анатомічної структури та функціональності клапанів. Вони забезпечують течію крові в одному напрямку, по черзі відкриваючи та блокуючи артеріальні та венозні протоки. При появі дефекту цей процес порушується через неповне розкриття або змикання 1 або декількох клапанів. Набуті вади можуть з'являтися в будь-якому віці.
Придбані пороки серця досить рідко підлягають своєчасної діагностики, що відрізняє їх від ВПС. Дуже часто люди переносять багато інфекційних хвороб "на ногах», а це може стати причиною ревматизму або міокардиту. Пороки серця з придбаної етіологією можуть також бути викликані неправильно призначеним лікуванням.
Ця хвороба є найбільш частою причиною інвалідності та смертності в молодому віці. За первинним захворюванням пороки розподіляються:
- близько 90% — ревматизм.
- 5,7% — атеросклероз.
- близько 5% — сифілітичні ураження.
Інші можливі захворювання, що призводять до порушення структури серця — затяжний сепсис, травма, пухлини.
Найбільш часто діагностують такі вади:
- Недостатність мітрального клапана – проявляється перетіканням крові з лівого шлуночка в ліве передсердя. Часто зустрічається разом з іншими патологіями серця.
- Стеноз мітрального клапана – звуження предсердно-шлункового отвору, що перешкоджає течію крові з лівого передсердя в лівий шлуночок.
- Недостатність клапана аорти – деформація тканин клапана через що він недостатньо змикається при розслабленні серцевого м'яза.
- Стеноз гирла аорти – проявляється потовщенням, фіброзом та розростанням тканин клапана, що викликає звуження аортального отвору.
- Недостатність трикуспідального клапана – проявляється зворотним потоком крові з правого шлуночка в праве передсердя.
Профілактика набутих вад серця та їх ускладнень.
Для профілактики набутих вад та появи ускладнень важливо своєчасно лікувати всі гострі та хронічні захворювання, а також дотримуватися здорового способу життя. Необхідно знизити вплив факторів, які можуть спровокувати патологію.
При виявленні вади серця потрібно виконувати всі призначення лікаря, в тому числі що стосуються обмеження фізичного навантаження, відмови від шкідливих звичок та зміни раціону харчування. Також потрібно не рідше 1 разу на рік повторно звертатися до лікаря та проходити комплексну діагностику: ЕКГ, УЗД серця, лабораторні аналізи та інші. Це дозволить краще контролювати захворювання та своєчасно помітити передумови розвитку ускладнень.
Бережіть серце і все буде добре!
Лікар з гігієни харчування ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» Тетяна Чайка |