logo Ukrainian flag
 
Небезпека колодязної води та профілактика водно – нітратної метгемоглобінемії.

Одним з найважливіших компонентів необхідних для життєдіяльності людини є вода. При неправильному  облаштуванні та порушенні правил експлуатації джерел децентралізованого водопостачання (колодязів, свердловин, тощо) можливе попадання ззовні поверхневих вод, що призводить до забруднення  та підвищеному вмісту нітратів в питній воді. Споживання води, забрудненої нітратами  несе загрозу для здоров’я людей, а надто для дітей  молодшого віку.

Вода забруднена нітратами навіть у смертельних дозах  - чиста, прозора, без запаху та видимих домішок має звичайний смак. Якщо таку воду використовувати для приготування прикормів для дітей грудного періоду, то можливе виникнення випадків водно – нітратної метгемоглобінемії у дітей. Нітрати провокують перетворення гемоглобіну в метгемоглобін, який не виконує функцію перенесення кисню, що призводить до кисневого голодування тканин ( гіпоксії). Характерними проявами  цієї патології є задишка, посиніння слизових оболонок, пришвидшене серцебиття, судоми. Якщо кількість метгемоглобіну  перевищує 50% від загальної кількості гемоглобіну організм може загинути  від гіпоксії  центральної  нервової системи.

Чутливими до нітратів  є також люди старшого віку, люди які хворіють на анемію, захворюваннями дихальної та сердцево  – судинної  систем, які мають ослаблення організму в наслідок хронічних захворювань, порушення обміну речовин та гормональних процесів, тощо.

Щоб уникнути забруднення нітратами води потрібно дотримуватись гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів (ізолювання стін колодязів, облаштування глиняного замка, огородження, навісу, кришки, загального відра, тощо).

Не допускається розбивати грядки поблизу колодязя, на яких будуть використовуватись добрива, отрутохімікати. Забороняється влаштовувати колодязі в місцях, що затоплюються, зазнають розливів, зсувів та інших  деформацій, на понижених та заболочених територіях. Відстань від туалетів, вигрібних ям, мереж каналізації повинна бути не меншою ніж 20 метрів. Не рідше ніж раз на рік  необхідно відкачувати воду, чистити стінки та дно від осаду з подальшою дезінфекцією.

Для  дітей  до 3-х років не слід  використовувати  воду з колодязів та свердловин для вживання й приготування суміші, їжі для годування. Для цих цілей краще використовувати очищену воду, яку можна придбати в магазинах, пунктах розливу якісної питної води.

При перших  клінічних проявах отруєння у дітей ( проносах, розладах серцево-судинної системи, синюшності шкіряних покровів навколо рота, рук і на стопах, тому цю хворобу ще називають «блакитний синдром немовлят») слід негайно звертатись за кваліфікованою медичною допомогою.

Станом на сьогодні, практично не існує ефективних методів видалення нітратів із питної води. Пам’ятайте , що кип’ятіння  забрудненої нітратами води не зменшує її токсичність!

Не забувайте, дослідження  питної води  на вміст нітратів може зберегти ваше здоров’я та здоров’я ваших дітей!

 

Фельдшер санітарний                     Ольховська Л.В.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net