logo Ukrainian flag
 
16 лютого «День обізнаності про здоровий спосіб життя».

Тлумачення «здоров'я» запропоноване ВООЗ у 1948 році, це «Стан повноцінного фізичного, психічного та соціального добробуту, а не лише відсутність хвороб чи фізичних дефектів». Людина сьогодні звикла сподіватися не на захисні сили свого організму, а на могутність медицини. Академік Амосов стверджував: «Щоб бути здоровим, потрібні власні зусилля, постійні і значні. Замінити їх не можна нічим».

«Здоровий Спосіб Життя»  містить різноманітні складові, що стосуються усіх галузей здоров'я — фізичної, психічної, соціальної і духовної. Стан здоров’я людини залежить на 20% від спадковості, на 10% від рівня розвитку медицини, на 20% від стану довкілля, на 50% від способу життя. Тому справедливі є слова: «Ваше здоров’я у ваших руках». Люди давно переконалися, що на здоров’я впливає безліч чинників, і найголовніший з них – це спосіб життя.

В основі здорового способу життя лежать такі принципи:

 • раціональне харчування;
 • оптимальний руховий режим;
 • загартування організму;
 • особиста гігієна;
 • відсутність шкідливих звичок;
 • позитивні емоції;
 • інтелектуальний розвиток;
 • моральний і духовний розвиток;
 • формування  розвитку вольових якостей;
 • умови праці (безпека не лише у фізичному, а й психічному сенсі, наявність заохочень і умов професійного розвитку);

Раціональне харчування має п’ять основних вимог:

 • Кількість їжі – це стільки, щоб вона забезпечила добові енерговитрати організму;
 • Якість їжі – правильне співвідношення жирів, білків, вуглеводів, вітамінів, мікроелементів, води відповідно до вікових періодів дитини;
 • Правильно організований режим прийому їжі;
 • Засвоєння їжі – створення приємної обстановки при прийомі їжі;
 • Щоб їжа не була шкідливою.

За своєї недбалості, ми недоїдаємо овочі і фрукти, які маємо вдома. Чому нема щоденно на нашому столі моркви, капусти, горіхів, столового буряка, яблук, перцю, цибулі, часнику? Адже морква – це пам’ять, розум дітей. Вона покращує обмінні процеси мозку. Сприяє підвищенню працездатності. Покращує розумові здібності дітей капуста, чорниці, цибуля, горіхи, кмин. Горіхи впливають не тільки на розумові процеси, але і підвищують імунітет до захворювань. Столовий буряк містить багато заліза, що входить до складу гемоглобіну крові. Крім основних складових, наша їжа сьогодні дедалі більше містить харчових добавок, які не дають продуктам черствіти, окислюватись, пліснявіти, поліпшують зовнішній вигляд. Вчені довели, що найбільше страждають саме діти. Штучні харчові барвники впливають на мозок дитини так само, як свинець, крім того, деякі з них можуть викликати звикання. Наслідком вживання барвників із солодощами стає неуважність, неконтрольована поведінка, що часто переростає в синдром гіперактивності. Не можна обминути таку загрозу для здоров’я як генетично-модифіковані продукти, що дедалі частіше появляються на нашому столі

Особиста гігієна – це основа здорового способу життя, умова ефективної профілактики різних захворювань. Це зокрема, гігієна тіла, зубів і порожнини рота; розумової праці.

Звички, які завдають шкоди здоров’ю, життю людини або не відповідають культурним нормам суспільства, в якому живе людина – шкідливі. Найбільш шкідливими звичками, які можуть сформуватись у шкільному віці, є куріння та вживання алкоголю, наркотичних речовин. Саме ці звички згубно впливають на організм, який формується і ще не має належного рівня захисту від зовнішніх і внутрішніх несприятливих чинників, що часом призводять до незворотних процесів  здоров’я людини. Непокоїть, так званий, пивний алкоголізм, який набагато підступний за горілчаний. Алкоголь в організмі послаблює процеси гальмування в центральній нервовій системі і спричиняє тимчасову, а за регулярного вживання – остаточну втрату таких якостей, як самоконтроль, самокритика, обережність тощо. Алкоголь помітно знижує розумову і фізичну працездатність, гостроту зору, погіршує координацію рухів і точність виконання різних дій, що нерідко призводить до ДТП, тяжких травм і нещасних випадків. Отже, алкоголь, нікотин та інші наркотичні речовини шкодять всьому організму людини. Вони несуть у собі суспільну і валеологічну небезпеку (деградація особистості, хронічні захворювання, смерть). Тому так важливо покласти край шкідливим звичкам.

Фізичні навантаження

Постійні помірні фізичні вправи мають значний плив на покращення здоров'я.

ВООЗ вирізняє такі головні позитивні впливи фізичної активності на здоров'я.

 • Фізична активність має значні переваги для здоров’я серця, тіла та розуму.
 • Фізична активність сприяє запобіганню та лікуванню неінфекційних захворювань.
 • Фізична активність зменшує наслідки депресії та тривоги.
 • Фізична активність покращує навички мислення, навчання та прийняття рішень.
 • Фізична активність забезпечує здорове зростання і розвиток молоді.
 • Фізична активність покращує загальне самопочуття.

Дослідження показують, що фізичні навантаження знижують ризики смертності від усіх природних причин, а саме 2,5 години на тиждень (відповідно 30 хвилин помірної активності на день протягом 5 днів на тиждень) порівняно з ніякою активністю, пов'язано зі зниженням ризику смертності від усіх причин на 19%, тоді як 7 годин помірних навантажень на тиждень — на 24%..

До того-ж довільна фізична активність (фізичні вправи, прогулянки, активний транспорт) пов'язана з нижчим рівнем смертності від усіх причин, натомість важка фізична активність на роботі чи городі, не має такого здорового впливу на організм або обумовлена вищим рівнем фізичної завантаженості, що може бути пов'язано з меншим внеском аеробного навантаження під час фізичної роботи. Таким чином, дозвільна фізична активність потрібна і для людей, залучених до важкої фізичної праці.

Також ціла низка наукових досліджень доводить дієвість використання крокомірів або подібних мобільних застосунків, для підвищення рівня фізичної активності, і навіть доводить, що їх використання сприяє поліпшенню стану здоров'я людей. Вони показують, що після початку використання крокоміра, рівень фізичної активності людей підвищувався, а разом із ним покращувалися і їхні фізичні показники.

Психічне здоров’я має першочергове значення для особистого благополуччя, підтримки здорових сімейних відносин і здатності кожної окремої людини зробити внесок в життя суспільства. Найкращим засобом лікування і профілактики хвороб, обумовлених внутрішніми факторами, є позитивна думка, що у свою чергу викликає позитивну емоцію: радість, любов, безстрашшя, доброзичливість, сердечність, щирість, щедрість і т. д. Думка та емоція потужно впливають на настрій людини, що є запорукою здоров’я нашого організму. Будьте уважними один до одного та оберігайте власне психічне здоров’я. І повірте, фізичне здоров’я неможливе без психічного здоров’я.

Дослідження 2021 року, яке охопило понад 40 тис. сімей у Великобританії показало, що регулярне споживання фруктів, овочів та регулярні фізичні вправи підвищують рівень щастя, незалежно від рівня доходів, місця проживання, статі, освіти та вікової групи.

Ще одне клінічне дослідження у 2021 році показало:  43 здорових людей у віці від 50 до 72 років протягом  8 тижнів здорового способу життя — дієта, сон, вправи та розслаблення, прийом пробіотиків та фітонутрієнтів — омолодили біологічний (епігенетичний) вік на 3,2 роки.

Краще вести здоровий спосіб життя і не вкорочувати собі віку!

 

 

Лікар з гігієни харчування ДУ  «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»       Тетяна Чайка

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net