Стрес – це відповідь організму на раптові зміни довкола, коли він вирішує, що щось загрожує безпеці чи комфорту. До симптомів недуги відносять зниження імунітету, прискорене серцебиття, ускладнене дихання, безсоння. У людини може виникнути діарея або, навпаки, закреп, шкірні проблеми, алергія, тремор, липкість рук. У жінок відзначається позачергова менструація і зміна ваги.
Наслідки стресу викликають велику кількість хронічних і гострих захворювань. З них найбільша група – порушення роботи серцево-судинної системи. Також поглиблюються симптоми ревматоїдного артриту, діабету 1 типу.
Життя без стресу не буває, але зараз кожен отримує його великими дозами. Це шалено відбивається на здоров’ї, але не переймайтесь раніше, ніж це потрібно.
Стрес - це неспецифічна реакція організму у відповідь на несподівану та напружену ситуацію; це фізіологічна реакція, що мобілізує резерви організму і готує його до фізичної активності типу супротиву, боротьби, до втечі.
Якщо подразник не зникає, стрес підсилюється, розвивається, викликаючи в організмі цілий ряд особливих змін - організм намагається захиститися від стресу, попередити його або придушити. Однак можливості організму не безмежні і при сильному стресовому впливі швидко виснажуються, що може привести до захворювання і навіть смерті людини.
Екстремальні ситуації впливають на людину по кілька разів на день, і в принципі стреси потрібні людині, тому що вони підвищують тонус. Однак якщо вони досягають визначеного критичного рівня, то діють не тільки на шкоду організмові, але і вашій активності.
Стрес став постійним супутником сучасної людини. Надлишок інформації, прискорений темп життя, високі соціальні вимоги до себе формують у людини фізіологічну звичку імпульсивно реагувати на потенційно небезпечну ситуацію.
Війна погіршила стан українців. В очікуванні реальної небезпеки від обстрілів, переживання за своїх близьких, людині складно залишатися неупередженою і не реагувати на найменші зовнішні подразники.
Хронічний стрес без можливості розслабитися призводить до фізіологічних змін в організмі. Запускаються адаптаційні механізми, в результаті чого часовий проміжок між неприємною подією і негативною реакцією робиться коротшим. Підвищений тиск і гормональні сплески стають «нормою». Але така адаптація – зовсім не норма, а відхилення, що має серйозні наслідки для здоров'я.
Хронічний стрес провокує розвиток низки захворювань серцево-судинної та інших систем. Можлива поява таких патологій:
- коронарні спазми;
- ішемічна хвороба серця;
- гастрит, виразка;
- цукровий діабет;
- ожиріння;
- аутоімунні захворювання;
- онкологія.
Стрес знижує опірність організму бактеріальним і вірусним інфекціям. На тлі перманентного напруження можуть розвинутися будь-які захворювання, в тому числі спадкові. При цьому класичні схеми лікування не дають стабільних результатів до тих пір, поки не буде усунутий стрес.
Чим раніше ви зрозумієте, що стали жертвою хронічного стресу, тим краще. Знімати стрес простіше, коли він ще не накопичився. Чим довше нічого не робити, тим складніше буде вийти з цього ненормального стану.
Почніть з того, що зупинитеся хоч би на мить і осмислите те, що відбувається.
Купіть, нарешті, собі те, що ви хочете.
Дозвольте собі добре відпочити.
Приведіть в порядок свій раціон.
Завжди пам'ятаєте про фізичні вправи.
Як би це ні було важко, навчіться прощати і забувати.
Відносьтеся до життя простіше.
А головне - завжди пам'ятаєте, що життя наше всього лише маленький промінець світла, що пробивається серед хаосу Всесвіту. Так чи не краще провести її в щасті і гармонії з собою і миром, даруючи тепло і розуміння всім оточуючим?

Завідувач Мар’їнської філії ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ» Валерій Кудінов |