logo Ukrainian flag
 
ЩОБ СОН БУВ ЗДОРОВИЙ.

Ідея відзначати «День сну» існує давно. За даними медичної статистики у світі від тих чи інших порушень сну страдає вже більше 50% всього населення. Міжнародний день сну з’явився у 2008 році. У цей день міжнародні медичні організації нагадують людям про проблему недосипання та безсоння, закликають людство до здорового способу життя. Як відзначати День сну? Виспатися як слід! Якщо зранку не вийде, то в цей день треба лягти  раніше, і нехай це свято буде приводом задуматися про себе і про своє здоров’я. Щорічно в третю п’ятницю березня відзначається Міжнародний День сну.

Найбільш поширене захворювавння сну  - безсоння. Серед основних причин безсоння відзначається миттєвий або перманентний стрес і невроз, якими наповнені наші будні. Найчастіше безсоння підстерігає своїх жертв восени – це пов’язано зі зменшенням світлового дня і навесні, коли загострюються різні розлади нервовоїт системи.

Стара істина говорить «сон – найкращі ліки» і результати досліджень вчених багатьох країн це підтверджують.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Боротися з безсонням лікарськими препаратами – не найкращий варіант!

Більше однієї третини свого життя людина проводить уві сні. Сон є  невід’ємною частиною життя людини, її нормального добового ритму і зазвичай він тримає 6-10 годин, тобто цілу ніч.

Але тривалість сну дорослої людини відрізняється від тривалості сну дітей, оск4ільки змінюється протягом усього життя.

Як недосипання, так і надлишок сну можуть послужити причиною серйозних захворювань.

У людей, які систематично сплять менше 7-8 годин, знижується працездатність, погіршується пам’ять і реакція, порушується обмін речовин, вони більше схильні до захворювань серцево-судинної, нервової, травної, ендокринної та репродуктивної систем у майбутньому.
Тривале недосипання  погіршує загальне самопочуття людини, вона втрачає почуття гумору, стає дратівливою і замкнутою. Крім того, недостатня кількість сну може стати причиною ряду психологічних захворювань, спровокувати розвиток хвороби Альцгеймера і підвищити ризик онкозахворювань.

Надлишок сну може не тільки викликати головний біль, але і стати причиною розвитку ожиріння або підвищення рівня цукру і холестерину в крові, спричинити артеріальну гіпертензію.

Здоровий же сон підвищує фізичну і розумову працездатність, запобігає передчасному старінню, а також покращує імунітет, завдяки тому що збільшує ефективність імунних клітин, які називаються Т-клітинами.

Експерти схильні поділяти уві сні дві головні фази – повільний сон і швидкий, Вони чергуються між собою кілька разів на ніч, і одне таке поєднання триває 1,5 – 2 години. Причому ¾ циклу доводиться на повільний сон і приблизно чверть – на швидкий. Під час швидкої фази наші м’язи розслабляються в повній мірі, а ось мозок активно працює. Вночі він обробляє всю інформацію, яка була отримана за день.

При цьому у повільному сну теж є кілька стадій: дрімота (перехід від спання до сну); легкий сон; помірно глибокий сон; глибокий сон (саме на цій стадії сон найміцніший).

Сон життєво необхідний кожній людині. Під час нормального і здорового сну в нашому організмі відбуваються унікальні відновні процеси, без яких нам ніяк не можна відчути бадьорість і компенсувати повноту сил. Тож слід замислитися про свій режим дня і необхідність повноцінного відпочинку.

Під час сну процес загоєння ран, укусів, опіків і інших ушкоджень відбувається набагато швидше. Здоровий сон допомагає мозку відновити запас нервових клітин, який витрачається протягом життя людини. Якщо людина стабільно не досипає, це негативно позначається на працездатності і психічному здоров’ї.

Саме уві сні наш мозок запускає діагностику всіх систем організму і механізм самовідновлення.

В цей час нормалізується кровоносний тиск, стабілізується гормональний обмін речовин і вирівнюються показники цукру в крові. За словами лікарів, люди які мають повноцінний сон, у 2 рази менше страдають хронічними захворюваннями.

Підготуватися можуть допомогти короткі дихальні медитації. Одна з найефективніших називається «Дихання 4-7-8». Заплющ очі, дихай носом, вдихай упродовж 4 секунд, затримуй подих на сім секунд, а тоді поволі видихай упродовж 8 секунд. Продовжуй вправу знову і знову хвилин 5. Вона активує парасимпатичну нервову систему, допомагає розслабитися та заснути.

Щоб сон був здоровим, варто спробувати дотримуватись таких рекомендацій:

- Слідкуй за режимом. Важливо прокидатися та засинати в один і той самий час. Щодня має бути однаковий режим сну.

- Ліжко для сну немає бути робочим місцем, або їдальнею.

- Провітри кімнату щоразу перед сном та після нього.

- Прийми теплий душ перед сном. Це допоможе завчасно розслабитися та засинати легше та міцніше.

- Зроби місце для сну зручним: обирай комфортну постільну та натільну білизну з натуральних тканин.

- Скажи гаджетам «ні», щонайменше за годину до сну.

- Не пий багато рідини безпосередньо перед сном.

- Відмовся від активізуючих речовин: кави, чаю (окрім трав’яного), гострої або надто солодкої їжі, алкоголю.

- Здійсни прогулянку перед сном протягом 20-30 хвилин, цим ви насичите свій мозок необхідним киснем.

БЕРЕЖІТЬ СВОЄ ЗДОРОВ’Я!  ДБАЙТЕ ПРО ДОБРИЙ ТА ЯКІСНИЙ СОН!

 

Фельдшер санітарний  Селидівської філії ДУ “Донецький ОЦКПХ МОЗ”   Любов Красноносова
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net