logo Ukrainian flag
 
Що таке підлітковий вік?

Підлітковий вік – це віковий період з 10 до 19 років. Це вік стрімких фізіологічних, психологічних, соціальних змін, які відбуваються з дитиною, і саме цей період, коли вона потребує, як мудрої та виваженої батьківської підтримки, так і свободи у прийнятті рішень та виявленні своїх поглядів та переконань.

Підлітковий вік умовно  можна поділити на три етапи:

з 10-12 років – молодий підлітковий вік;

з 13-17 років – середній підлітковий вік;

з 17-15 років – старший підлітковий вік або юність.

Які особливості підліткового віку?

Для дітей підліткового віку є характерними чотири психологічні реакції, які обумовлюють поведінку підлітків:

  • ·Емансипація від впливу дорослих.

Головним завданням батьків на цьому етапі є прийняти емансипацію, збільшити рівень свободи та допомогти дитині перейти на новий рівень – стати дорослою. Для досягнення цієї мети батьки можуть делегувати свої обов’язки: дозволяти дитині разом з дорослими приймати рішення, куди поїхати у відпустку, радитись щодо купівлі побутової техніки, щодо ремонту вдома. За можливості у підлітка має бути своя кімната, куди можуть заходити тільки з його дозволу.

  • ·Спілкування з однолітками.

Найбільш значущі особи в цьому віці – ровесники. Тепер вже не оцінка сім’ї та вчителя є важливою, підліток орієнтується саме на оцінку з боку друзів та однолітків.

  • ·Поведінкові реакції пов’язані з формуванням статевого потягу.

Формування статевого потягу (лібідо) та пов’язане з ним підвищення цікавості підлітків до теми стосунків та сексу є закономірним і цілком природнім явищем. Якщо в родині тема сексу під табу, то підлітки знайдуть відповіді на питання, що їх цікавлять в іншому місці. Що саме вони дізнаються і наскільки ці знання будуть корисними та достовірними залишається зазвичай закритою інформацією для батьків.

  • ·Хобі-реакції.

Підлітка притягує все, що раніше було під забороною. Саме звідси рості коріння такої нестримної жаги до екстремальних видів діяльності:

паркур – екстремальний вид спорту пов’язаний з подоланням перешкод на висоті або інших небезпечних місцях.

зачеперство – катання на дахах або інших притаманних для цього частинок потягу або іншого транспорту.

руфінг – сходження на дах, найвищу точку будівель, телевізійних башт, мостів, інших висотних споруд із використанням пожежних сходів, водостічних труб а також інших небезпечних пригод та челенджів.

Гарна новина в тому, що психічна пластичність підлітка дозволяє йому легко піддаватися не лише негативному впливові, а й позитивному.

Які можна дати поради батькам, які хочуть знайти спільну мову з підлітками?

Складна поведінка підлітка може створювати в батьків враження, що дитина вже немає потреби у проявах їхньої любові. Але насправді саме в цьому віці дитина, як ніколи потребує батьківської любові, підтримки, розуміння та визнання. Щоб налагодити комунікацію з дитиною-підлітком і не втратити довірливі стосунки, батькам варто: по перше, визначити пріоритетну мову любові своєї дитини; по-друге, вдало використовувати всі «п’ять мов любові», підбирати їх відповідно до ситуації.

До п’яти мов любові належать:

  • ·Слова підтримки (похвала)
  • ·Тактильний контакт або дотики
  • ·Продуктивний час разом або спілкування
  • ·Допомога
  • ·Подарунки

Ваші побажання батькам.

Демонструйте свою любов у спілкуванні з підлітком, послаблюйте контроль, виявляйте власну емоційну стабільність і компетентність та будьте щасливими разом!

Адже, здоровий підліток – це щасливий підліток!

 

Лікар з гігієни дітей та підлітків Селидівської філії   ДУ “ДОЦКПХ МОЗ” Османова С.В.
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net