logo Ukrainian flag
 
ГОСТРА ЇЖА. ШКОДА ЧИ КОРИСТЬ?

Чи корисно вживати гостру їжу і чому деякі люди стверджують, що від неї покращується здоров’я, а інші ― навпаки? Багато хто з нас не проти побалувати себе гострою закускою: сало з гірчицею або хріном, м'ясо з аджикою, всілякі страви з перцем чилі, цибулею і часником - це так апетитно, що неможливо відмовитися!

Практично кожна національна кухня має у своєму арсеналі гострі та пряні страви. Завдання спецій – збагатити смак страви, підвищити апетит та створити відчуття тепла. Проте чи варто їсти пряне та гостре регулярно?

Давайте розберемося, чого більше в гострій їжі - шкоди чи користі?

Першою  перевагою, на яку, зазвичай, звертають увагу більшість жінок є те, що гострі продукти допомагають знизити вагу, прискорюючи обмін речовин в організмі, що зрештою призведе до схуднення. Повільно, але діє! Також пришвидшення обміну речовин уповільнює настання старості, адже активність процесів в усіх куточках нашого організму підтримує клітини у здоровому та молодому стані.

Серед «плюсів» гострої їжі ― також неабиякі лікувальні властивості. Так, було зафіксовано, що люди, які хоч 2-3 рази на тиждень вживають таку їжу, значно менше хворіють на рак, ішемічну хворобу серця, діабет, респіраторні та серцево-судинні захворювання. Чим же це зумовлено? Вся справа в капсаїцині ― активному компоненті який міститься в різноманітних видах стручкового перцю  й відповідає за відчуття гостроти.  Саме він викликає масову загибель ракових клітин, впливаючи на мітохондрії-органгелли, що забезпечують клітини енергією. Також він має протизапальну та протимікробну дію.

Щодо негативів вживання гострої їжі, то вони також є. Якщо вам у страві потрапить занадто великий шматок гострого перцю, то ви можете обпалити сосочки на язиці, які відповідають за розрізнення смаків, проте варто випити молока й невдовзі усі рецептори знову працюватимуть як слід. Крім того, капсаїцин розріджує кров і це варто взяти до уваги людям, які приймають антикоагулянти, адже вживання гострої їжі може підсилити їх дію. Також уважно до вживання гострої їжі слід поставитися людям, які страждають через геморой.

Підсумуємо всі за і проти гострої їжі.

КОРИСТЬ

- Збуджує апетит.

- Сприяє кращому перетравленню їжі.

- Вживання певних гострих продуктів здатне зцілювати гнійні пухлини.

- Виводить з кишечника неперетравленні речовини.

- Допомагає посилити захисні функції організму, зміцнює імунітет.

- Сприяє захисту від паразитів.

- Розріджує кров, а також молоко у жінок, що годують грудьми.

ШКОДА

- Надмірне вживання гострої їжі здатне стати причиною гастриту, так як гостре роз'їдає стінки шлунка.

- Може з'явитися печія, що приносить неприємні відчуття в шлунку і стравоході.

- Після вживання цибулі та часнику з'являється неприємний запах з рота.

- Постійне вживання гострого знижує чутливість смакових рецепторів.

- Якщо їсти гостру їжу ввечері, можна «заробити» безсоння, так як ці продукти мають здатність збуджувати організм і підвищувати температуру.

Як же знайти компроміс і зрозуміти, чи варто вам вживати в їжу гострі страви? По-перше, має сенс прислухатися до власного організму - він вам сам підкаже, коли потрібно з'їсти пару зубків часнику, коли - шоколадку, а коли - лимонну скибку. По-друге, необхідно пам'ятати вислів стародавніх лікарів: в ложці - ліки, в чашці - отрута. Думається, від вживання незначної кількості гірчиці, перцю або хрону шкоди не буде, а от якщо ви надто захопитеся гострою їжею - чекайте проблем зі шлунком, печінкою та іншими органами.

 

Лікар з загальної гігієни                                                          Галина СКРИПКА
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net