Алкоголь на сьогодні чи не найдоступніший наркотик. Стійкість до алкоголю в підлітків, які вперше спробували пиво або горілку, дуже низька. Уже під час вживання 50-100 мілілітрів горілки настає сп'яніння. Характерні якості неповнолітніх алкоголіків - награність, безцеремонність і розв'язність, які швидко змінюються пригніченістю і безпорадністю.

При цьому варто уточнити, що поняття нешкідливого вживання алкогольних напоїв для підлітка не існує. Алкоголь має властивість грубо втручатися в процес становлення крихкого організму дитини і руйнувати його. Крім матеріальної оболонки, він деформує особистість підлітка, забираючи в нього можливість нормального соціального розвитку. Саме тому для підлітка будь-яке вживання спиртного - вже зловживання.
Причини підліткового алкоголізму дуже різноманітні. Умовно їх можна розбити на два джерела - сім'я і суспільство.
Причини, пов'язані з сім'єю:
*Традиції в сім'ї, за яких вживається алкоголь - сімейні свята, гості, урочисті події в житті членів сім'ї. У підлітка формується особливе ставлення до алкоголю - ледь не як до головного елементу будь-якого свята або відпочинку.
*Відсутність належного контролю з боку батьків. Якщо батьками не закладено в дитини морального стрижня, набору життєвих цінностей, то маленька людина, яка потрапляє у зовнішній світ, тобто школу або на вулицю, не здатна прийняти правильне рішення щодо алкоголю. Якщо ж у підлітка є мета і справжня мрія, він навряд чи витрачатиме час на пияцтво.
*Недооцінка шкоди. Багато мам і тат вважають слабоалкогольні напої нешкідливими для здоров'я. Часом вони самі дають алкоголь дітям - для підняття апетиту або як лікувальний засіб.
*Батьки вживають спиртне. У переважній більшості випадків підлітки, у яких батьки алкоголіки, самі стають такими.
Причини, пов'язані із суспільством:
*Прихована пропаганда алкоголю. Біда в тому, що спосіб життя, пов'язаний із вживанням різного роду алкогольних напоїв, широко рекламується на телебаченні та інших ЗМІ.
*Доступність. Молоді нав'язуються стереотипи про те, що відпочивати і відзначати свята потрібно неодмінно зі спиртним.
*Спосіб життя в суспільстві. Сьогодні ситуація така, що люди здебільшого орієнтовані лише на отримання грошей і максимального задоволення від життя.
Усе це призводить до морального розкладання і, як наслідок, до різних залежностей, зокрема алкоголізму.
Наслідування інших підлітків у колі свого спілкування часто призводить до пияцтва. Якщо в питущій компанії перебувають юнак або дівчина, які відмовляються від спиртного, з них починають сміятися і, врешті-решт, виганяють із групи.
Профілактика алкоголізму в підлітків ґрунтується на виховних заходах - потрібно постаратися повністю зайняти вільний час сина чи доньки, стимулювати його захоплення, підвищувати інтерес до навчання й успіху в подальшому житті.
Якщо ж говорити не про профілактику, а про лікування хвороби, вкрай важливо якомога раніше діагностувати захворювання і почати відповідне лікування - і на фізіологічному, і на психологічному рівні. Адже алкоголізм - хвороба не тільки тіла, а й душі.
Дієвих методик, які повністю виліковують підлітків від алкоголізму, на сьогоднішній момент практично немає.
Також негативними моментами можуть бути приклад батьків (про яке лікування підлітка можна говорити, якщо батьки самі п'ють?), байдужість з боку школи, недостатня кількість спеціалізованих лікувальних закладів.
Але все вищезазначене, зрозуміло, не означає, що слід опускати руки. Навпаки, бездіяти в жодному разі не можна.
Батьки, які зіткнулися з такою бідою, повинні максимально тепло і терпляче підтримувати свою дитину на шляху до зцілення.
Завідувач відділення епіднагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань Павло ЧУКАНОВ
|