logo Ukrainian flag
 
Що таке короста?

Короста (scabies) – інфекційне захворювання шкіри, яке спричинюється зовнішніми паразитами – коростяними кліщами овальної форми  0,3-0,4 мм за розміром.

Цикл розвитку дорослої особини становить 14 днів, тривалість життя – до двох місяців. Зараження відбувається при перенесенні переважно запліднених самок на шкіру здорової людини (тоді інкубаційний період практично відсутній, оскільки вони негайно починають прогризати ходи в роговому шарі епідермісу, що супроводжується сверблячкою) або личинок (тоді клінічна симптоматика розвивається приблизно через 2 тижні). Дорослі особини і незрілі форми живуть не більше 48 годин при температурі 22°С і вологості 35%. При температурі, яка перевищує 55°С – кліщі гинуть протягом 10 хвилин.

Кліщ паразитує тільки на шкірі людини. Джерелом зараження є хвора на коросту людина. Головний шлях розповсюдження хвороби — сімейно-побутові контакти. Зараження коростою здебільшого відбувається при прямому контакті з хворою людиною, переущільнених житлових умовах проживання дорослих та дітей, спання разом із хворим в одному ліжку, статевих стосунках та недотримання правил особистої гігієни або через речі, якими користувався хворий (постільна і натільна білизна, одяг, рушники, рукавички, іграшки тощо). Бувають випадки зараження в лазнях, душових, готелях, потягах.

На людину можуть потрапити  кліщі, які паразитують як на домашніх тваринах, так і на диких тваринах і птахах. Уже через 7 днів після контакту, у людини з’являються висипання між пальцями, на  їх бічних поверхнях , локтевих суглобах, передньобокових частинах тулуба, животі, стегнах, поясниці та статевих органах, що нагадують дрібні вузлики, пухирці. Відзначається нестерпний свербіж, що посилюється у вечірній і нічний час. На шкірі видно коростяні ходи у вигляді лінійних запалених ділянок. Хвороба здатна стрімко поширюватися, оскільки хворий з коростою на руках дуже швидко поширює її по всьому тілу. Одяг, який одягають декілька разів, також служить джерелом  розповсюдження кліщів.

У боротьбі з коростою суттєве значення має рання діагностика захворювання, своєчасне лікування, а також нагляд за особами, які були у контакті з хворими та проведення санітарної обробки. Водночас необхідно здійснити комплекс заходів, скерованих на знищення паразитів на речах, предметах, якими користувався хворий, в приміщеннях, де проживали хворі та контактні з ним особи, а також обстежити домашніх тварин при їх наявності. Крім медичних засобів, які застосовують для нанесення на шкіру за рекомендацією лікаря, велике значення має дотримання санітарно-гігієнічного режиму, щоденне миття, заміна натільної білизни, кип’ятіння та прасування натільної та постільної білизни. Прання речей в машині при 90 градусах півтори години дозволяє вбити кліщів. Верхній одяг необхідно почистити пилососом, особливо всередині, де знаходяться шви. Ці заходи обов’язкові для всіх членів родини. Якщо один із подружжя захворів – профілактичне лікування обов’язкове і для другого. При появі висипань на шкірі необхідно звернутись в лікувальний заклад до лікаря- дерматолога.

 

Ентомолог  Мар’їнської філії
ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»                  Яніна Вербицька
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net