logo Ukrainian flag
 
22 серпня «Всесвітній день мозку».

22 липня щорічно відзначається Всесвітній день мозку, який було засновано Всесвітньою федерацією неврології для підвищення обізнаності широкої громадськості про важливість здоров’я мозку. Людський мозок є головним органом нашої центральної нервової системи. Незважаючи на прогрес медицини та наукові відкриття у сфері вивчення головного мозку, дослідження нервової системи людини триває донині. Головний мозок і множинні аспекти, пов’язані з його роботою продовжують залишатися загадкою.

Людський мозок має досить скромну вагу. На його частку припадає лише близько 2% від маси тіла людини. Однак при цьому мозок залишається найбільшим споживачем енергії в нашому організмі. Мозок утилізує приблизно 100 грам глюкози на день. Це 20% від її загального добового вмісту в сироватці крові.

Серед хвороб системи кровообігу інфаркт головного мозку є однією з небезпечних хвороб людини, як по кількості хворих так і по кількості померлих. Згідно діючої звітної статистичної форми №20 „Звіт юридичної особи незалежно від її організаційно-правової форми та фізичної особи–підприємця, які провадять господарську діяльність із медичної практики”, таблиці 3220 „Склад хворих у стаціонарі, строки та результати лікування (кількість)” в Донецькій області у 2020 році хворі з діагнозом «інфаркт головного мозку» складали 12,1% від усіх пролікованих з захворюваннями системи кровообігу (2021 рік -14,0%), 21,8% хворих з інфарктом головного мозку померли (2021 рік – 22,8%). Проліковані хворі з внутрішньочерепними травмами  склали у 2020 році 7,7%  (2021 рік – 6,9%) від усіх пролікованих в стаціонарах з  діагнозом «травми, отруєння та деякі інші наслідки дій зовнішніх причин», померли 55 хворих – 19,4%. ( у 2021 році померли 66 хворих – 22,9%) від усіх померлих від травм.

Тому дуже важливо дотримуватися правил, які допомагають зберегти мозок здоровим до самої старості і розвинути його.

Правило №1: розумове навантаження.

Мозок розвивається протягом усього життя людини. Але розвивається він лише тоді, коли отримує нове розумове навантаження і навчається чогось для нього нового. Під час активної розумової діяльності розростається нейронна мережа і відбувається утворення нових нейронів.

Правило №2: спорт.

Фізичне навантаження повинно бути регулярним. Це не тільки зміцнює м’язи і робить тіло здоровим і красивим, а й оздоровлює  мозок. Під час занять спортом посилюється кровотік і кров, збагачена киснем, активніше надходить у мозок. Формуються нові судини в мозку. Виникають нові нейронні зв’язки.

Правило №3: здорова та корисна їжа.

Їжа містить речовини, які необхідні для функціонування і здоров’я мозку. Ті, хто харчуються овочами і фруктами, горіхами і натуральними маслами рідше стикаються з в літньому віці  з проблемами деменції.

Правило №4: відмова від куріння.

Куріння не тільки «забиває» судини і викликає кисневе голодування, а й сприяє порушенню когнітивних функцій (це здатність розуміти, пізнавати, вивчати, усвідомлювати, сприймати і переробляти зовнішню інформацію). Куріння в будь-яких дозах дуже шкідливе для мозку.

Правило №5: відмова від алкоголю.

Через вживання алкоголю до мозку надходить збіднена на кисень кров, що призводить до кисневого голодування. Саме тому виникає запаморочення, нудота, порушення координації, погіршення мислення. Внаслідок кисневого голодування масово гинуть клітини мозку.

Правило №6: мінімум стресу.

Стрес завдає потужного удару по здоров’ю мозку. При тривожних і депресивних станах мозок не в змозі перезавантажитися, що викликає смерть нервових клітин і призводить до порушення в роботі багатьох внутрішніх органів. Тому потрібно контролювати свої емоції, а в стані хронічного стресу або інших емоційних розладів звертатися до психотерапевта по допомогу.

Правило №7: спілкування.

Активне соціальне життя, спілкування з великою кількістю людей, тренує мозок, допомагає уникнути стресу й депресії, а також сприяє зниженню ризику деменції в старості.

Правило №8: безпека голови.

Голову потрібно берегти. Удари по голові, дрібні струси, які залишаються проігнорованими чи непоміченими, можуть з віком стати причиною розвитку когнітивних порушень і деменції.

Правило №9: хороший сон.

Під час сну мозок перезавантажується, відновлюється, відпочиває. Це відбувається у фазі глибокого сну. Саме тому людина повинна спати не менше 8-ми годин на добу. Якщо сон триває менше або він переривчастий, мозок не занурюється у фазу глибокого сну, а тому не відпочиває — нервові клітини гинуть.

Правило №10: профілактика діабету, ожиріння, гіпертонії.

Цукровий діабет, ожиріння та гіпертонія катастрофічно позначаються на стані мозку, погіршують когнітивні функції, що призводить до розвитку деменції. Тому потрібно з юного віку й протягом усього життя контролювати свою вагу, займатися спортом, добре харчуватися, уникати стресів і піклуватися про себе. Усі ці заходи допоможуть уникнути ожиріння, цукрового діабету і гіпертонії.

Виконуйте ці правила і будьте здорові!

 

ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»
Підготувала Чайка Т.П.
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net