logo Ukrainian flag
 
Стан захворюваності населення хворобами системи кровообігу: фактори ризику, профілактика.

У рамках  Тижня громадського здоров’я, який проводиться 22-26 травня поточного року, ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» звертає увагу громадян на важливість заходів, які допоможуть запобігти  серцево - судинних захворювать та дотримуватись здорового способу життя. Серцево-судинні захворювання є основною причиною смертності в світі. З 17 млн смертей від неінфекційних захворювань у віці до 70 років 82% припадають на країни з низьким та середнім рівнем доходу, 37% із них становлять серцево-судинні захворювання. Багатьох цих захворювань можна уникнути завдяки змінам у поведінці чи звичках.

Найскладнішим творінням всесвіту, безперечно, залишається людський мозок. Але наше серце і кровоносна система є не менш захоплюючими.

Кілька цікавих фактів про серце.

Серце качає багато крові.

Наше серце – це неймовірно працьовитий орган.

Упродовж п'яти хвилин воно прокачує п'ять літрів крові. За годину серце робить в середньому 4200 ударів і перекачує 300 літрів крові.

Протягом одного року воно перекачує достатньо крові, щоб наповнити олімпійський басейн – понад 2,5 мільйона літрів – і робить для цього 38,5 мільйонів скорочень.

Серцебиття впливає на поведінку.

Коли нам доводиться приймати складне рішення, ми нерідко кажемо, що "зробили цей вибір серцем". Але чи відомо вам, що цей вислів може мати буквальне значення? Серцевий ритм впливає на наші відчуття, емоції і навіть інтуїцію – від болю та співпереживання іншій людині до підозри.

Основні фактори ризику розвитку серцево-судинних захворювань це:

  • підвищений артеріальний тиск;
  • підвищений рівень холестерину, цукру в крові;
  • надмірна вага;
  • гіподинамія;
  • тютюнопаління;
  • вживання алкоголю;
  • стреси.

Інші фактори, що впливають на ризик розвитку серцево-судинних захворювань:

  • вік – серцево-судинні захворювання найчастіше зустрічаються у людей старше 50 років, ризик їх розвитку збільшується з віком;
  • стать – у чоловіків більше шансів захворіти в ранньому віці, ніж у жінок;
  • надмірне вживання алкоголю.

Серцево-судинні захворювання можна попередити за допомогою профілактики — здорового способу життя та своєчасного звернення до лікаря.

Серцево-судинні захворювання є найбільш частою причиною смерті у світі. Ішемічна хвороба серця — основна причина летальності від серцево-судинних захворювань.

ССЗ — це перша причина смерті в світі: щорічно більше людей помирає від ССЗ, ніж від будь-якої іншої причини. За оцінками ВООЗ 17,9 мільйона людей загинули від ССЗ у 2016 році, що становить 31% від усіх смертей у світі. З них 85% смертей — через серцевий напад (інфаркт) та інсульт.

Понад три чверті випадків смерті від ССЗ мають місце у країнах з низьким та середнім рівнем доходу. Із 17 мільйонів передчасних випадків смерті (у віці до 70 років) від неінфекційних захворювань у 2015 році 82% відбуваються у країнах з низьким та середнім рівнем доходу, а 37% — через ССЗ.

Тягар серцево-судинних захворювань продовжує зростати протягом десятиліть майже у всіх країнах із середнім і низьким рівнем доходу. Викликає тривогу і той факт, що стандартизований за віком показник серцево-судинних захворювань почав рости в деяких країнах із високим рівнем доходу, де раніше він знижувався.

Виявлення випадків серцево-судинних захворювань майже подвоїлося з 271 мільйона в 1990 році до 523 мільйонів у 2019 році, а кількість смертей від серцево-судинних захворювань неухильно збільшувалася з 12,1 мільйона в 1990 році до 18,6 мільйона у 2019 році.

Згідно з даними ранжування, складеного на основі кількості смертей населення в Україні, найчастішими причинами є серцево-судинні захворювання (64,3 %).

У національному масштабі смертність від серцево-судинних захворювань за останні 29 років зросла майже на 8 %: до 449 376 у 2019 році і складає 64.3 % від загальної кількості смертей, тоді як у 1990 році зафіксували 350 605 смертей від серцево-судинних захворювань, що склало 56.5 % відповідно.

Ішемічна хвороба серця — найпоширеніша форма серцево-судинних захворювань, що є провідним чинником втрати здоров’я в Україні.

Аналогічна ситуація в Донецькій області.

На першому місці серед хворих, які лікувалися в стаціонарі в 2022 році, хворі з захворюваннями системи кровообігу (14507-18,9%, 2021 рік-15,9%). На захворювання системи кровообігу і системи травлення припадає 27,3% (2021 рік – 23,7%), а це майже четверта частина  від усіх пролікованих у стаціонарі. Це свідчить про значний вплив на захворюваність населення способу життя (харчування, стреси, режим дня, тощо).

Визиває занепокоєння що серед хворих з захворюваннями системи кровообігу 34,9% (2021 рік - 47,6%) складають хворі з ішемічною хворобою серця.

У 2022 році померли 3817 пацієнтів, які лікувалися в стаціонарних відділеннях (4,96%, 2021 рік 6,04%). З  хворобами системи кровообігу померли 1858 пацієнтів (48,7%, 2021 рік - 28,7%), в т.ч. з них  39,2% (2021 рік - 46,6%) померли від ішемічної хвороби (730 хворих) та 50,7%  (2021 рік 29%) від цереброваскулярних хвороб (942 хворих).

До Тижня громадського здоров`я та Дня боротьби з артеріальною гіпертензією фахівцями ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» проведені наступні заходи:

- підготовлені та опубліковані на сайті ДУ “Донецький ОЦКПХ МОЗ” статті “День боротьби з артеріальною гіпертензією»;

- підготовлена та роздана пам’ятка “Інсульт - як розпізнати та надати першу допомогу” (у місцях перебування ВПО, видачі гуманітарної допомоги, пунктах незламності);

- спільно із закладами первинної медичної допомоги проведені вимірювання артеріального тиску населення в пункті видачі гуманітарної допомоги, на  робочих місцях фахівців філій, закладах охорони здоров’я.

Пам’ятайте, що хвороби краще попереджати, аніж лікувати. Бережіть себе!


ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ», лікар з гігієни харчування      Тетяна Чайка

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net