Втрата нюху не лише одна з ознак Covid-19. Вона також може бути раннім симптомом низки важких захворювань. Те, що людина сприймає запахи за допомогою саме носа, ні в кого сумніву не викликає. Людина здатна розрізняти більше трильйона запахів завдяки рецепторам, які посилають сигнали в мозок і пов’язують сприйняття запаху з пам’яттю.
Нюх застерігає нас від зіпсованих продуктів та витоку газу, диму при пожежі і т.п. Тож при втраті чи порушенні нюху фахівці радять бути особливо обережними з продуктами харчування, особливо консервованими, та такими що тривало зберігаються. Слідкувати за термінами придатності, а також посилити протипожежну та газову безпеку.
Аносмія — втрата нюху. Може бути тимчасовою або постійною. Зазвичай мається на увазі повна втрата нюху, але частіше зустрічається часткова (вибіркова) аносмія на деякі речовини. Також можливі інші порушення функції нюху: неповна втрата нюху - гіпоосмія збільшення чутливості нюху - гіперосмія, нюхові галюцинації.
А ось декілька цікавих фактів про ніс та нюх:
- Смак і запах пов'язані, тому люди, що не відчувають запахів через захворювання, не відчувають смаку їжі.
- Запах пов'язаний із болем. Люди, що не відчувають болю через генетичні захворювання, не відчувають смаку.
- Нюх суттєво впливає на запам'ятовування. Якщо ви хочете швидко і надійно запам'ятати якусь інформацію, використайте в процесі навчання приємний для вас запах, наприклад ароматичні свічки або палочки.
- Люди не завжди можуть відчути запах усіх речовин. Наприклад ми не відчуваємо запаху природного газу.
- Існує щонайменше 14 типів носу.
- Стиль чхання людини генетична особливість і не змінюється протягом життя.
- Люди здатні розрізняти більше 10 000 різних запахів.
Люди із порушенням відчуття смаку та/або запаху можуть мати проблеми з апетитом: одні з’їдають забагато, а інші замало. Це призводить до швидкого набору, або втрати ваги, що може відбитися на фізичному та психічному здоров’ї пацієнтів. Деякі люди після втрати нюху впадають у депресію, але механізм цього явища не до кінця зрозумілий.
Будьте здорові!

Інструктор-дезінфектор Мар’їнської філії ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ» Світлана Пшенична |