logo Ukrainian flag
 
День нюху.

Втрата нюху не лише одна з ознак Covid-19. Вона також може бути раннім симптомом низки важких захворювань. Те, що людина сприймає запахи за допомогою саме носа, ні в кого сумніву не викликає. Людина здатна розрізняти більше трильйона запахів завдяки рецепторам, які посилають сигнали в мозок і пов’язують сприйняття запаху з пам’яттю.

Нюх застерігає нас від зіпсованих продуктів та витоку газу, диму при пожежі  і т.п. Тож при втраті чи порушенні нюху фахівці радять бути особливо обережними з продуктами харчування, особливо консервованими, та такими що тривало зберігаються. Слідкувати за термінами придатності, а також посилити протипожежну та газову безпеку.

Аносмія — втрата нюху. Може бути тимчасовою або постійною. Зазвичай мається на увазі повна втрата нюху, але частіше зустрічається часткова (вибіркова) аносмія на деякі речовини. Також можливі інші порушення функції нюху: неповна втрата нюху -  гіпоосмія збільшення чутливості нюху - гіперосмія, нюхові галюцинації.

А ось декілька цікавих фактів про ніс та нюх:

  • Смак і запах пов'язані, тому люди, що не відчувають запахів через захворювання, не відчувають смаку їжі.
  • Запах пов'язаний із болем. Люди, що не відчувають болю через генетичні захворювання, не відчувають смаку.
  • Нюх суттєво впливає на запам'ятовування. Якщо ви хочете швидко і надійно запам'ятати якусь інформацію, використайте в процесі навчання приємний для вас запах, наприклад ароматичні свічки або палочки.
  • Люди не завжди можуть відчути запах усіх речовин. Наприклад ми не відчуваємо запаху природного газу.
  • Існує щонайменше 14 типів носу.
  • Стиль чхання людини генетична особливість і не змінюється протягом життя.
  • Люди здатні розрізняти більше 10 000 різних запахів.

Люди із порушенням відчуття смаку та/або запаху можуть мати проблеми з апетитом: одні з’їдають забагато, а інші замало. Це призводить до швидкого набору, або втрати ваги, що може відбитися на фізичному та психічному здоров’ї пацієнтів. Деякі люди після втрати нюху впадають у депресію, але механізм цього явища не до кінця зрозумілий.

Будьте здорові!

 

Інструктор-дезінфектор  Мар’їнської філії ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ»                       Світлана Пшенична

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net